کد خبر: 521734 A

فرهاد تیمورزاده مطرح کرد:

آقای صالحی توانست نگرانی‌های تصمیم‌گیران فرهنگی چه حکومتی و چه امنیتی مختلف را نسبت به کتاب مدیریت و مرتفع کند.

فرهاد تیمورزاده (مدیر انتشارات تیمورزاده) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره معرفی سیدعباس صالحی (معاون فرهنگی وزارت ارشاد دولت یازدهم) به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوزادهم گفت: یکی از نکات بارز دکتر صالحی متانت و صداقت است و از نگاه من ستاره درخشان وزارتخانه‌های دولت دوازدهم انتخاب آقای صالحی به عنوان وزیر فرهنگی و ارشاد اسلامی است. جامعه فرهنگی کشور که وزارت فرهنگ و ارشاد متولی آن است، فقط اهالی قلم و فعالان حوزه کتاب نیستند. جامعه فرهنگی که هنرمندان و مطبوعاتی گم‌شده‌ای دارد که می‌تواند آن را در رفتار و منش دکتر صالحی متبلور ببیند. ۴ سال پیش که دکتر صالحی به عنوان معاونت فرهنگی معرفی شدند کسی‌شناختی از او نداشت و ما همه با یک سوال بزرگ مواجه بودیم که او از کجا آمده است؟ باید دید چه اتفاقی افتاده که در پایان ۴ سال بسیاری از اهالی حوزه کتاب و نشر عملکرد او راضی بودند.

او ادامه داد: اصلا تمام مدیران و وزرای کشور باید بروند و بررسی کنند که دکتر صالحی چه رفتاری از خودش بروز داد و چه منشی را پیش گرفت که در نزدیکی‌های اتمام دوره معاونتش با شنیدن این خبر که احتمالا ممکن است در دولت دوازدهم در معاونت فرهنگی هم حضور نداشته باشند، همه ناشران و اهالی کتاب نگران شدند و همه یک‌دل و یک‌صدا با نام خود و انتشاراتشان از او درخواست کردند، در فعالیت خودش باقی بماند. نمونه چنین اتفاقی را برای کدام مدیر و مسئول سراغ داریم که در بدنه‌اش با شنیدن خبر رفتن او نگرانی به وجود بیاید. آنهم بدنه‌ای مثل حوزه کتاب و نشر که معمولا همه فعالان آن منتقد هستند و سلایق و نگرش‌های مختلفی هم دارند. واقعیت این است که مسئولیت معاونت فرهنگی چندان مسئولیت ساده‌ای نبود. در این بخش با ناشرانی روبرو هستیم که همیشه منتقد هستند ولی همین ناشران از دکتر صالحی چه دیدند که درخواست ادامه فعالیت او را داشتند؟

مدیر انتشارات تیمورزاده تاکید کرد: همان‌طور که اشاره شد در ابتدای معرفی دکتر صالحی به عنوان معاون فرهنگی ما اهالی حوزه کتاب و نشر هیچ چیز از او نمی‌دانستیم و در طول ۴ سال دیدیم که رفتار متشخصی دارند و در جهات واگذاری و واسپاری امور به صنف و تشکل‌ها تلاش می‌کنند و در چالش‌های مختلف با خود مصنف مشورت می‌کردند. در بحران‌هایی پیش‌ آمده هم آقای صالحی از ادبیات مناسب با اعضای صنف و جامعه فرهنگی صحبت می‌کردند. این نوع رویکرد و رفتار به نظرم یک عامل موفقیت ایشان در سمت وزارت هم خواهد بود. پیش‌بینی هم می‌کنم که او موفق‌ترین وزیر دولت دوازدهم خواهد بود و فکر می‌کنم ایشان با رای اعتماد بالایی هم مسئولیت وزارت را برعهده می‌گیرند.

این ناشر در پاسخ به این سوال که آیا رفتن سیدعباس صالحی از معاونت و قرار گرفتنش در جایگاه وزارت ناشران را نگران نمی‌کند، اظهار داشت: نه چنین نگرانی نداریم چون هم فردی که در مسند وزارت قرار می‌گیرد به خوبی معاونت فرهنگی را می‌شناسد و هم وقتی خود دکتر صالحی در راس معاونت فرهنگی بودند رفتار او به بدنه معاونت فرهنگی هم تسری پیدا کرده است. رفتار کارمندان و مدیران میانی معاونت فرهنگی با مراجعان و ارباب رجوع و ناشران رفتاری مبتی بر احترام بود و تلاش می‌شد مشکلات با مشورت خود صنف برطرف شود. اگرچه در برخی موارد ممکن است به سیاست‌های دوره آقای صالحی مثلا برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی نقدی هم داشته باشیم اما طرح‌های حمایتی فصلی از کتابفروشان هم نباید فراموش شود که اتفاق به شکلی کم‌خطا به اجرا درآمده است. مکانیزه کردن ثبت مجوز و اعلام وصول هم از دیگر اقدامات خوبی بود که در دوره معاونت ایشان در معاونت فرهنگی دیدیم.

تیمورزاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا منش و عملکرد دکتر صالحی که اهالی کتاب و نشر را راضی نگاه داشته؛ می‌تواند برای حوزه‌های پر چالشی مثل سینما و موسیقی هم جواب بدهد و مثلا مانند کتاب‌هایی که از محاق بیرون آمدند و اجازه چاپ گرفتند، فیلم‌های توقیف شده هم در دوره وزارت او فرصت اکران پیدا کنند، یادآور شد: دکتر صالحی مدیریت رفع بحران را درحوزه فرهنگی کشور به خوبی بلد است. یعنی او می‌داند که مثلا بیت رهبری، سیستم‌های امنیتی و... چه دغدغه‌هایی در حوزه فرهنگ دارند. صالحی یک مکان پرچالش را تحویل گرفته بود و واقعا همه نسبت به کتاب حساس بودند اما چه اتفاقی افتاد؟ رفته رفته در حوزه کتاب آرامش حاکم شد. فراموش نمی‌کنیم دوره‌هایی را پشت سر گذاشتیم که می‌آمدند فلان کتابفروشی را به آتش بکشند، فلان ناشر را تعلیق می‌کردند، کتابی را به صرف سلیقه ممنوع‌ اعلام می‌کردند. ولی آقای صالحی توانست نگرانی‌های تصمیم‌گیران فرهنگی چه حکومتی و چه امنیتی مختلف را نسبت به کتاب مدیریت و مرتفع کند. این مهارت آثای صالحی به نظرم می‌تواند در هر حوزه‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و هنری که زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد محسوب می‌شوند، کمک‌کننده باشد.

سید عباس صالحی فرهاد تیمورزاده کابینه دوازدهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر