کد خبر: 529818 A

رئیس منطقه‌ای سازمان یونسکو در ایران:

نشست منطقه‌ای یونسکو با هدف همکاری برای حفاظت و تسهیل در دسترسی به میراث مستند از صبح امروز (سه‌شنبه هفتم شهریور ماه) در کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در نشست منطقه‌ای یونسکو با هدف همکاری برای حفاظت و تسهیل در دسترسی به میراث مستند، نماینده یونسکو و نمایندگانی از کشورهای ایران، آذربایجان، هند، قزاقستان، پاکستان، ترکیه و ازبکستان و همچنین دبیرکمیسیون ملی یونسکو و رئیس کمیته ملی حافظه جهانی حضور دارند.

استرکیش لاروش (رئیس منطقه‌ای سازمان یونسکو در ایران) در این نشست از خطر آسیب رسیدن به میراث مستند جهانی که در کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی کشورهای مختلف نگهداری می‌شود و از بین رفتن آن به دلیل جنگ‌ها و بحران‌های متعدد جهانی سخن گفت و تصریح کرد: جنگ، بحران‌های جهانی، غارت و چپاول و کمبود بودجه میراث مستند جهانی را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است.

لاروش با بیان اینکه تمدن‌های مختلف همواره بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی خود را حفظ کرده‌‌اند، گفت: یونسکو هم به تلاش خود برای پیوند دادن کشورها با هدف حفاظت از این گنجینه جهانی ادامه داده است. اما با این وجود هنوز خطر از بین رفتن این اسناد وجود دارد؛ معتقدم هرچند نگاه ویترینی و نمایشگاهی به میراث مستند جهانی لازم است اما کافی نیست.

او با بیان اینکه هر جایی از دنیا که میراث مستند بشری از بین برود همه بشریت از آن آسیب خواهد دید، گفت: این تاریخ مشترک بشری است که امروز ما را اینجا کنار هم جمع کرده است. یونسکو به دنبال ایجاد همکاری با سازمان ها و نهادهای مختلف است و در سال 1992 برنامه حافظه جهانی را آغاز کردیم.

رئیس منطقه‌ای سازمان یونسکو در ایران با اشاره به اینکه تاکنون ۳۵۰ اثر از کشورهای مختلف جهان در برنامه حافظه جهانی به ثبت رسیده است، گفت: کشورهایی که امروز نمایندگان آنها در این جلسه حضور دارند این قابلیت و توانایی را دارند که آثار بیشتری را در این برنامه جهانی به ثبت برسانند. من چهارسال پیش به ایران آمده بودم و آن زمان چهار اثر از ایران در برنامه حافظه جهانی ثبت شده بود اما امروز این تعداد به ۹ اثر رسیده است.

لاروش با اشاره به اینکه آخرین سند ایران به صورت مشترک با آلمان ثبت شده است، با اشاره به اهمیت این موضوع گفت: وقتی یک سندی به صورت مشترک ثبت می‌شود برای همه دنیا ثبت می‌شود و دیگر این بحث‌ها که این سند متعلق به کیست به حاشیه رانده می‌شود؛ باید توجه داشت که برنامه حافظه جهانی یک مسابقه یا یک دعوای سیاسی بین‌المللی نیست بلکه فرصتی است که در آن بالاترین سطوح استانداردها برای حفاظت از میراث مستند جهانی است.

او ضمن اظهار امیدواری مبنی بر اینکه بتوانیم به این وسیله گامی موثر برای برقراری صلح جهانی برداریم، گفت: یونسکو به دنبال تقویت همکاری‌ها برای حفظ اسناد در حاشیه جاده ابریشم است.

سعدالله نصیری قیداری (رئیس کمیسیون ملی یونسکو) نیز با تاکید بر اینکه «معتقدیم حفظ مستندات یک وظیفه دینی و اخلاقی است» گفت: از منظر دینی حفظ کتاب یک وظیفه دینی است. همانطور که خداوند در قرآن فرموده ما قرآن را نازل کردیم و خودمان حافظ آن هستیم.

نصیری قیداری، یونسکو را یک سازمان جهانی خوشنام خواند و گفت: از سازمان یونسکو تشکر می‌کنم که برنامه حافظه جهانی توجه ویژه‌ای داشته است. انسان بعد از سال‌ها جنگ و خونریزی و خشونت ورزیدن به این نقطه رسیده که تنها راه صلح فرهنگ و دانش است و اینکه یونسکو با این اهداف برای توسعه آموزش و فرهنگ تلاش می‌کند جای قدردانی دارد.

او با بیان اینکه متاسفانه میراث مستند بشری در خطر نابودی قرار دارد، گفت: در خوش‌بینانه‌ترین حالت این میراث تنها چند صد سال دیگر می‌تواند ماندگار باشد. برخی فکر می‌کنند میراث دیجیتال در نگهداری از میراث مستند موثر است اما باید بگویم برخلاف این عقیده، حرکت به سمت نگهداری دیجیتال از یمراث مستند آسیب‌پذیری آنها را بیشتر می‌کند.

رئیس کمیسیون ملی یونسکو با تاکید بر اینکه برای بهبود وضعیت و صیانت بهتر از حافظه جهانی باید در نگاه مردم به میراث مستند، تغییر ایجاد شود، گفت: چالش‌هایی برای حفظ میراث مستند وجود دارد اما از راه تعامل جهانی می‌توان بر این مشکلات غلبه کرد.

نصیری قیداری آنچه در نهایت پایدار می‌ماند را فرهنگ خواند و از کشورهای عضو یونسکو خواست تا نسخه‌های دیجیتالی اسنادشان را با هم مبادله کنند.

نشست منطقه‌ای یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر