کد خبر: 537895 A

در مراسم نقد و بررسی فیلم مطرح شد؛

سالن فردوس مجموعه موزه سینما دوشنبه شب میزبان مراسم آیین دیدار مستند «اصطکاک» بود. در این مراسم که با حضور فیلمسازانی همچون محسن امیریوسفی محمود رحمانی، سعید مطلبی و علاقه‌مندان به آثار مستند برگزار شد، عوامل فیلم در کنار اهالی رسانه و دوست‌داران سینمای تجربی «اصطکاک» به کارگردانی امیر فرض‌الهی را تماشا کردند.

به گزارش ایلنا، مستند سینمایی «اصطکاک» روایتی درباره دیالکتیک سینما و مردم در ایران از آغاز تاریخ سینما تاکنون است که با حضور سینماگرانی همچون علی معلم، سعید مطلبی و ناصر ملک مطیعی ساخته شده و اولین اثر سینمایی در ایران است که تاریخ تحلیلی سینما در ایران را به چالش کشیده است.

به جز تیم سازنده فیلم، محسن امیریوسفی، امین‌الله رشیدی، محمود رحمانی، عزیزالله حاج‌مشهدی، سعید مطلبی و محمدعلی الستی  پوستر این اثر را امضا کردند.

محمدعلی الستی در سخنانی  درونمایه آثار فرض اللهی را انسانیت نامید و به تمجید از نگاه این کارگردان در مستندهایش پرداخت.

رامین وکیلی مدیر تصویربرداری این اثر اصطکاک را یکی از سخت‌ترین آثاری نام برد که تاکنون فیلمبرداری کرده است.

تمامی افراد حاضر در این بخش از سختی‌های این پروژه که ساخت آن سه سال به طول انجامید؛ حرف زدند. آرش اسحاقی گفت: خوشحالم توانستم در این کار نقشی داشته باشم. من یک آرزوی واهی دارم و آن این است که سینمای مستند جای خودش را پیدا بکند. این اتفاق هیچ وقت نمی‌افتد، چون همه سینمای ما در اختیار فیلم‌هایی است که با چاشنی چیپس و پفک می‌توان آنها را تحمل کرد. این جنس فیلم کار چالش برانگیز است و حضور اساتیدی مثل آقایان ملک‌مطیعی، مطلبی و الستی کار را متفاوت‌تر هم کرده است.

سپس امیر فرض‌اللهی از سیاستگذاران و مدیران گروه هنر و تجربه خواست که بزنگاه اکران در هنر و تجربه را در اختیار سینمای مستقل و مستند قرار دهند و مرعوب  نامها و شهرت کاذب اهالی سینمای داستانی نشوند.

وی خاطرنشان ساخت: گروه هنر و تجربه محل اکران فیلم‌های فیلمسازان تجربه‌گرا  و مستقل است نه کسانی که فیلمهایشان در همه جای جهان امکان اکران دارند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با این اثر توانسته باشد گامی در جهت نور افکندن بر حقیقت تاثیر سینما در ایران و بر مردم برداشته باشد.

در این جلسه مستند «اصطکاک» برای حاضران نمایش داده شد.

مستند اصطحکاک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر