کد خبر: 544623 A

جشن روز جهانی کودک، شب گذشته به مناسبت روز جهانی کودک با حضور لیلی رشیدی، احترام برومند، مصطفی رحماندوست، شهرام اقبال زاده، طاهره ایبد و با حضور کودکان کار جمعیت امام علی(ع) در محل فروشگاه کتاب کودک و نوجوان باغ کتاب برگزار شد.

به گزارش ایلنا، احترام برومند مجری پیشکسوت برنامه‌های کودک و نوجوان در آغاز این برنامه موفقیت خود را مدیون افرادی دانست که در ادبیات کشور قلم می‌زنند و اظهار کرد: بسیار خوشحالم که باغ کتاب برای کودکان و نوجوانان ساخته شده است.

طاهره ایبد، نویسنده نام آشنای حوزه کودک نیز در سخنانی کوتاه، افزود: اولین باری که اینجا آمدم فقط تپه‌های خاکی بود. خوشحالم که الان از آن تپه‌های خاکی کتاب‌ها روییده‌اند و بچه‌ها میان کتاب‌ها شادند و زندگی می‌کنند. اتفاق خوبی‌ست و امیدوارم در تمام ایران زمین شاهد این اتفاق باشیم.  

وی از شور و نشاط بچه‌ها در جشن فروشگاه کودک و نوجوان باغ کتاب ابراز خرسندی کرد و گفت: از اینکه بچه‌های کار را در چنین جمع صمیمانه‌ای می‌بینم واقعا خوشحالم. قطعا این بچه‌ها کمبودهایی در زندگی خودشان دارند و ما باید با برنامه‌ریزی‌های این‌چنینی آنها را در جمع خودمان قرار دهیم. امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های هوشمند بتوانیم این اتفاقات تاثیرگذار را ادامه دهیم و شاهد فرهنگ‌سازی در جامعه باشیم.

شهرام اقبال زاده؛ مترجم و منتقد حوزه کودک و نوجوان نیز برای دقایقی، به توضیح کار منتقدان پرداخت.

وی گفت: همانطور که در سانچو، تکاندن لباس‌های دن کیشوت بعد از جنگ با دیوهای واهی بود، کار ما هم در قبال نویسندگان و آثارشان چنین کاری است.

مصطفی رحماندوست نیز پس از شعرخوانی برای بچه‌ها، تصریح کرد: نه به مناسبت روز کودک بلکه به هر مناسبتی که با بچه‌ها، به خصوص بچه‌های محروم در تعامل باشم لذت می‌برم. ممنونم که این موقعیت را برای من پیش آوردید.

لیلی رشیدی به عنوان آخرین سخنران این برنامه ابراز امیدواری کرد که هیچ قدرتمندی سبب ناراحتی کودکان نشود و کودکان همیشه در صلح و شادی باشند.

در پایان کیکی به مناسبت روز جهانی کودک و با آرزوی صلح و شادی برای کودکان با حضور سید مجید حسینی مدیر باغ کتاب، طائب مدیر فروشگاه کتاب کودک و نوجوان و مهمانان برش خورد.

لیلی رشیدی: تفریحی به نام رفتن به کتابفروشی خیلی مهم است

لیلی رشیدی در حاشیه این برنامه، اظهار کرد: از دیدن باغ کتاب و اینکه این همه به بچه‌ها بها داده شده  شگفت زده شدم. در این جشن هم به بچه‌ها خیلی خوش گذشت.

وی افزود: کتاب و مهم‌تر از کتاب کسانی که ما را تشویق به کتاب‌خوانی کنند خیلی مهم‌اند. سیستم آموزشی ما باید بچه‌ها را به سمت کتاب‌خوانی پیش ببرد. فقط خانواده‌ها نمی‌توانند این درخواست را از بچه‌ها داشته باشند. مسئولان ما باید بدانند تفریحی به نام رفتن به کتابفروشی خیلی مهم است.

رشیدی صدا و سیما را در تشویق بچه‌ها به کتابخوانی بسیار موثر دانست و گفت: مسئه این است که در صدا و سیما همه چیز ضد کتابخوانی پیش می‌رود. برنامه‌ها و حتی برنامه کودک هیچ ایده‌ای برای تشویق به کتابخوانی ندارد. البته به تلویزیون هم نمی‌شود پیشنهادی داد. تلویزیون جزیره جدایی‌ست که برای خودش کارهای دیگری انجام می‌دهد. تا زمانی که بخواهد تا این اندازه سلیقه‌ای عمل کند همه را از خود دور می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سیستم آموزش و پرورش می‌تواند بچه‌های‌مان را به تحقیق و کتابخوانی تشویق کند، تصریح کرد: تحویل در آموزش و پرورش مهم‌ترین بخش در تحولات آموزشی است. امیدوارم این اتفاق بیفتد. وقت آن رسیده که در برخی موارد ریشه‌ای عمل کنیم.

رشیدی در تاکید کرد: باغ کتاب جایی است که آدم را شگفت زده می‌کند. امیدوارم شهرداری از این مجموعه حمایت کند تا هدف اصلی این مجموعه تغییر نکند.

جشن روز جهانی کودک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر