کد خبر: 548101 A

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد:

محمدمهدی احمدی؛ مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی فرهنگ و ارشاداسلامی؛ در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کتاب گلستان گفت: امسال اعتبار خرید کتاب از نویسندگان استانی با ۴۰ درصد افزایش به ۴ میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی احمدی، عصر روزگذشته در مراسم افتتاح یازدهمین نمایشگاه کتاب در استان گلستان گفت: انسان فطرتاً اجتماعی بوده و لازمه آن نیز الگوپذیری است. الگویی که افراد برای شکل‌گیری و سبک زندگی خود انتخاب می‌کنند می‌تواند در ترقی و تعالی و یا در تنزل و سقوط فرد نقش داشته باشد.

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: انسان‌هایی که رابطه منطقی با کتاب دارند و آن را در سبد خانوار قرار می‌دهند و نگاه آنها به کتاب اصلی است، این افراد الگوهای خود را از کتاب‌هایی که موردتوجه آنهاست، انتخاب می‌کنند؛ انسان‌های اهل مطالعه و اهل فکر از کتاب‌های مفید استفاده می‌کنند.

وی با تأکید بر ایجاد ارتباط منطقی با کتاب، خاطرنشان کرد: آنان که با کتاب ارتباط منطقی دارند و اهل مطالعه و تحقیق هستند، این افراد در زندگی از مناسک عبور کرده و وارد حوزه معرفتی می شوند. انسان‌ها در زندگی با 2 حوزه روبرو هستند. حوزه نمادها و مناسک و دیگری حوزه معرفتی است. اگر در حوزه اول توقف کنیم فردی شکلی و سطحی می‌شویم که فقط به ظواهر اهمیت می‌دهیم. آنان که اهل مطالعه هستند در مناسک توقف نمی‌کنند.

احمدی درادامه تأکید کرد: جامعه اهل کتاب جامعه‌ای با معرفت و رشد یافته و براساس انسانیت است. در جامعه اهل کتاب و مطالعه ظلم، ستم و رشوه وجود ندارد بلکه جامعه‌ای باکرامت است.

مشاوروزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دومین اثر رابطه منطقی با کتاب، الگوگیری مناسب در زیست فرهنگی است، اظهار کرد: الگوی تعریف شده‌ای برای زیست فرهنگی نداریم. بر همین اساس چیزی در یک جایی حرام و جای دیگری حلال می‌شود. الگوی زیست فرهنگی موجب می‌شود که ما براساس اخلاق و آموزه‌های انسانی و دینی حرکت کنیم. کسانی که این الگو را ندارند الگوهای غلط را از فرهنگ‌های دیگر انتخاب می‌کنند و رفتار آنان با آموزه‌های دینی تطبیق ندارد. هم چنین افزایش آرامش و کاهش استرس و رهایی انسان از پوچ گرایی از دیگر ثمرات رابطه منطقی با کتاب است.

وی با بیان اینکه گفته می‌شود گسترش فضای مجازی موجب کاهش مطالعه کتاب شده است، گفت: من معتقدم دلیل کاهش سرانه مطالعه کتاب مربوط به خودباوری غلطی است که در وجود همه ما قرار دارد. برای همین باید به خودمان تلنگری بزنیم.

احمدی با اشاره به اقدامات حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اعتبار خرید کتاب از نویسندگان امسال رشد 40 درصدی داشته و به چهار میلیارد تومان افزایش یافته است. کمک به شبکه توزیع کتاب در قالب کتابفروشی‌ها از دیگر حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این حوزه است. براین اساس اگر منطقه‌ای نیاز به کتابفروشی داشته باشد تسهیلات هشت درصدی تا سقف ٣٠٠ میلیون تومان به متقاضیان پرداخت می‌شود. یکی دیگر از سیاست‌های حمایتی در حوزه فرهنگ و هنر معافیت مالی موسسات فرهنگی، هنری و سینمایی است که برای کتابفروشی‌ها این کار شروع شده است.

یازدهمین نمایشگاه کتاب گلستان ٢٥ تا ٣٠ مهر ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های گرگان برگزار می‌شود.

اعتبار خرید کتاب از نویسندگان به ۴ میلیارد تومان افزایش یافت محمد مهدی احمدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر