کد خبر: 554209 A

شمخانی در اختتامیه نمایشگاه مطبوعات:

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: به میزان کاهش اصطکاک دولت و حاکمیت با رسانه‌ها و واگذاری امور نظارت بر تخلفات حرفه‌ای رسانه‌ها به نهادهای صنفی حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیر اعتماد متقابل میان حاکمیت و رسانه‌ها تقویت خواهد شد و با رشد سرمایه اجتماعی و سپس انسجام اجتماعی شاهد تقویت مولفه‌های امنیت ملی خواهیم بود

به گزارش خبرنگار ایلنا، دریابان علی شمخانی (نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی) در  اختتامیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات عنوان کرد: از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ معاونت مطبوعاتی و مجموعه رسانه‌های کشور که با تلاش و حضور فعال خود موجب شکل گیری و غنای بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات به عنوان رخداد فرهنگی و رسانه‌ای منحصر بفرد شدند سپاسگزاری می‌کنم.

وی افزود: از اینکه در طول هفته جاری برای دومین بار توفیق حضور در جمع پرنشاط و صمیمی فرهیختگان حوزه رسانه کشور حاصل شد بسیار خرسندم. از این فرصت استفاده می کنم و از همه رسانه های مسئول و متعهد کشور که در طول سالهای پر فراز و نشیبی که پشت سر گذاردیم، همکار و همراه تاثیر گذار و ارزشمندی برای نهاد امنیت ملی کشور بودند سپاسگزاری و قدردانی می نمایم و امیدوارم که با تداوم این همکاری به ما بیش از گذشته برای خدمت گذاری به ملت شریف ایران مساعدت داشته باشند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه حضور و سخنرانی من در این مراسم به صورت طبیعی تداعی کننده ارتباط وثیقی است که میان رسانه و امنیت ملی وجود دارد، گفت: در این فرصت محدود تلاش خواهم کرد که به بخشی از تاثیر و تاثرات متقابل این دو حوزه بر یکدیگر اشاره کنم.

وی ادامه داد: شعار بیست و سومین نمایشگاه  مطبوعات در سال جاری ؛ رسانه‌های آزاد، انسجام اجتماعی، پیشرفت ملی تعیین شده است .  ماهیت این شعار واجد اشارات روشنی از ارتباط  رسانه و امنیت ملی است. بدون شک یکی از اصلی ترین مولفه های تقویت ساختار سیاسی و هم سو کننده مجموعه منابع برای تحقق اهداف راهبردی در یک کشور موضوع انسجام اجتماعی است.

شمخانی با تاکید بر اینکه توسعه،تعالی و پیشرفت بدون وجود انسجام اجتماعی امکان پذیر نیست چراکه فقدان انسجام اجتماعی به هدر رفت مهمترین منبع و موتور محرکه پیشرفت یعنی سرمایه‌های انسانی منجر خواهد شد، گفت: در جامعه ای که امکان تعالی سرمایه های انسانی فراهم نباشد نمی توان به شکل گیری انسجام اجتماعی امیدوار بود چرا که عقب ماندگی و جهل اجتماعی مهمترین مانع برای ایجاد انسجام اجتماعی است. انسجام بر پایه رویکرد  و منافع جمعی شکل می‌گیرد و تا زمانی که آحاد جامعه در مسیر تعالی قرار نگیرند، هویت ملی و شناخت کافی نسبت به منافع ملی ایجاد نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بدون گفتگو، مفاهمه و اقناع‌سازی نمی‌توان به ایجاد بستر تعالی در جامعه امیدوار بود، تاکید کرد: امر و نهی در پاره‌ای موارد می‌تواند موجب شکل گیری آرامش و نظمی تصنعی در جوامع شود اما به طور قطع تعالی سرمایه‌های انسانی را بدنبال نخواهد داشت.

وی افزود: رسانه‌ها محور و پیشران اصلی برای ایجاد فضای گفتگو و تعالی و زمینه ساز نشاط و انسجام اجتماعی هستند. از جایگاه مسئول نهاد امنیت ملی کشور و به عنوان فردی که به موضوعات سیاسی،دفاعی و امنیتی اشراف دارد معتقدم که بدون ارایه تعریف مشخص از مسئولیتهای متقابلی که حاکمیت و رسانه نسبت به یکدیکر دارند نمی‌توان زمینه ایفای نقش حداکثری رسانه ها در حوزه تامین منافع ملی را فراهم نمود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: به میزان کاهش اصطکاک دولت و حاکمیت با رسانه‌ها و واگذاری امور نظارت بر تخلفات حرفه‌ای رسانه‌ها به نهادهای صنفی حرفه‌ای و مسئولیت پذیر  اعتماد متقابل میان حاکمیت و رسانه‌ها تقویت خواهد شد و با رشد سرمایه اجتماعی و سپس انسجام اجتماعی  شاهد تقویت مولفه‌های امنیت ملی خواهیم بود. این حرکت ضمن آن که  آزادی مسئولانه رسانه ها را شکل می دهد از امنیتی شدن حوزه فرهنگ که قطعا ضد انسجام اجتماعی و به تبع آن ضد امنیت ملی است جلوگیری خواهد کرد

وی ادامه داد: البته  مسئولیت شناسی و مسئولیت پذیری جزء لاینفک ایجاد این شرایط است که به طور طبیعی بخش مهمی از ان به رسانه ها و نهادهای صنفی و حرفه ای مرابط با ان مربوط می شود. در این مسیر رسانه‌ها نیز متقابلا باید نشان دهند که مرادشان از آزادی، ولنگاری و هرج و مرج نیست.باید بلوغ سیاسی و رسانه ای و تخصصی‌شان را بیش از گذشته به منصه ظهور برسانند.

شمخانی با بیان اینکه فضای حرفه‌ای رسانه نیازمند رسانه حرفه‌ای است که مبنای فعالیتش هویت و منافع ملی باشد که ما در این بخش نیز با مشکلات قابل توجهی مواجه هستیم، گفت: مایلم از این فرصت استفاده کنم و ضمن تاکید بر نقشی که رسانه های کشور می توانند در تحقق مهمترین مسئله امنیت ملی کشور یعنی رفع موانع پیشرفت اقتصادی و در راس آن مبارزه قاطع و بدون تنازل با فساد اقتصادی دارند اشاره کنم.

 دبیر شورای امنیت ملی خاطرنشان کرد: همه ما بر این باور اشتراک نظر داریم که فساد اقتصادی مهمترین عامل کاهش سرمایه اجتماعی و مانع اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی است .ریشه های شکل‌گیری و خانه‌‌نشین شدن فساد در عدم پاسخگویی، عدم شفافیت، دور زدن قانون، رانت اطلاعاتی، برخوردهای سلیقه ای و تبعیض آمیز و باند‌بازی و فامیل سالاری است. طبیعتا اگر انسان عالم را محضر خدا بداند ،در این عرصه، معصیت و فساد نمی کند. اما اگر فرد یا جریانی از این فضا فاصله گرفت و احساس کرد که می‌تواند حیاط خلوتی را برای فرار از پاسخگویی وبی قانونی و ...ایجاد کند زبان رسانه باید وارد میدان شود.

شمخانی خطاب به مالباختگان موسسات مالی گفت: در جلسه اخیر روسای قوا مشکل شما به نوعی مطرح و مقرر شد سه گروه سپرده‌گذار، هییت مدیره واحد پولی و هیئت نظارت بانک مرکزی در اقداماتی مشترک برای رفع مشکل مالباختگان اقدام کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر