کد خبر: 111633 A

سید هادی حسینی مطرح کرد:

چرا همیشه استقلال و پرسپولیس؟ چرا هیچوقت هیچ‌کس نمی‌خواهد صدای مظلومان فوتبال را بشنود. چرا تیم‌های شهرستانی در طول یک سال بارها قربانی این مسائل می‌شوند و کسی پیگیر حقشان نیست؟

عضو فراکسیون ورزش مجلس با تاکید بر اینکه نمایندگان ملت نباید پیشتاز مبارزه با فساد در فوتبال باشند معتقد است این روزها در خصوص پدیده تبانی در این رشته ورزشی بزرگنمایی می‌شود.

به گزارش ایلنا، دوباره پیگیری فساد در فوتبال و دوباره آغاز یک دور باطل تازه. این را می‌توان از رفتار چند سال اخیر جامعه ما در قبال پدیده «رشوه‌گیری و تبانی» در فوتبال به وضوح حس کرد. موضوعی که گاها تحت تاثیر یک جنجال پر هیاهو کلید خورده و خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شود. اخیرا این دور باطل دوباره با افشاگری‌های علی دایی علیه محسن قهرمانی آغاز شده و دامنه گسترده‌ای از افراد و سازمان‌هارا هم درگیر خود کرده. مسئله‌ای که برای اولین بار پای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس را به این پدیده باز کرده و به نظر قدری پیگیری‌های موجود را هم متفاوت‌تر از گذشته کرده است. سید هادی حسینی یکی از اعضای فراکسیون ورزش مجلس است که ورود کمیسیون اصل ۹۰ به موضوع تبانی را تقریبا صحیح نمی‌داند. او معتقد است که ابتدا خود فدراسیون فوتبال، سپس وزارت ورزش و نهادهای قضایی و بعد از همه آنها نوبت مجلس است که به مسئله ورود کند. این عضو مجلس همچنین به نحوه پیگیری‌ها در این خصوص هم معترض است و می‌گوید چرا باید همیشه پیگیری فساد فوتبال با جنجال یکی از تیم‌های پرسپولیس و استقلال کلید بخورد. گفت‌وگو با سیدهادی حسینی را در زیر بخوانید:

اخیرا موضوع تبانی و رشوه‌گیری در فوتبال دوباره داغ و نهادهای نظارتی هم به آن ورود کرده‌اند. فکر می‌کنید بر خلاف گذشته این‌بار اتفاق خاصی بیفتد؟
به نظرم موضوع تبانی در فوتبال به شکلی که الان گفته می‌شود نیست و قدری در مورد آن بزرگ‌نمایی می‌شود. فساد در همه جا هست و ورزش هم یکی از همین جاهاست ولی ما نباید فراموش کنیم که روح ورزش سالم و ذات ورزشکاران هم پاک است. البته اصلا منکر فساد در فوتبال نیستم چون ممکن است در حاشیه آن گرفتاری‌‌هایی وجود داشته باشد که قابل پیگیری است.

اما موضوع به حدی حاد شده که الان کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به آن ورود کرده، در حالی که شما معتقدید در مورد فساد موجود بزرگ‌نمایی می‌شود؟
کمیسیون اصل۹۰ که خود خواسته به موضوع ورود نکرده. این کمیسون تحت تاثیر شکایت دوستان پایش به این قضیه باز شده و دارد پیگیری می‌کند. نمی‌دانم کار آنها به نتیجه خواهد رسید یا نه چون بعید است مدرک قابل استناد و محکمی وجود داشته باشد.

ولی کمیته رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای فوتبال روز دوشنبه محسن قهرمانی و چند نفر دیگر از افراد مرتبط با قضیه تبانی را ممنوع الفعالیت کرد.
این کار درستی نیست. آنها به جای اینکه حکمی صادر کنند فعالیت آنها را متوقف کرده‌اند. خود این یعنی اینکه آنها هم نمی‌دانند تخلفی صورت گرفته یا نه. به نظرم توقف فعالیت افراد کار درستی نیست. فدراسیون فوتبال باید خیلی سریع‌تر از این باشد. آنها اگر مستندات و ادله‌ای دارند باید خیلی زود عمل کرده و احکام قطعی صادر کنند.

به عنوان یک فرد عضو مجلس موافق ورود مجلسی‌ها به این موضوع هستید؟
توصیه من این است که دوستان مجلسی نباید پیشتاز این قضیه باشند. به نظرم همه بررسی‌ها ابتدا باید در فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و حتی محاکم قضایی صورت بگیرد بعد اگر نیاز بود و همچنان ابهامی وجود داشت مجلس به پروسه وارد شود. ما در مجلس کاملا مخالف فساد هستیم و قطعا اگر نیاز باشد به هر پرونده فسادی ورود می‌کنیم.

نکته‌ای که هست اینکه همیشه بررسی و پیگیری موضوع تبانی در ورزش و فوتبال زمانی کلید می‌خورد که دو تیم پرسپولیس و استقلال از همین ناحیه ضرری متوجه‌شان شود. چرا در زمان‌های دیگر کسی سراغی از این مباحثنمی‌گیرد. مثلا الان از بعد اشتباه محسن قهرمانی در بازی سپاهان و پرسپولیس دوباره یک بسیج همگانی برای ریشه‌کن کردن تبانی به راه افتاده است.
اتفاقا درد همین است. شما بررسی کنید که در این چند سال اخیر چند بار بحثتبانی داغ شده و هر بار عامل آن چه کسانی بوده‌اند. چرا همیشه استقلال و پرسپولیس؟ چرا هیچوقت هیچ‌کس نمی‌خواهد صدای مظلومان فوتبال را بشنود. چرا تیم‌های شهرستانی در طول یک سال بارها قربانی این مسائل می‌شوند و کسی پیگیر حقشان نیست؟ از منظر بنده پیگیری موضوع محسن قهرمانی و پرسپولیس نمی‌تواند پیگیری فساد باشد. اتفاقا طرح این مسئله خودش ریشه در همان فساد دارد. ما یاد گرفته‌ایم همیشه چشمان‌مان را به روی واقعیات ببندیم و مظلوم کشی کنیم. این که نمی‌شود هر وقت پای منافع استقلال و پرسپولیس وسط آمد با قیل و قال فضا را متشنج کرد. داور در زمین مسابقه اشتباه می کند و این در همه جای دنیا مرسوم است. مگر می‌شود به خاطر یک اشتباه یک داور را کشت و نابود کرد؟ قهرمانی اگر تبانی کرده باید بررسی شود اما مگر مجلس دادگاه است که این مسائل را پیگیری کند. فدراسیون مگر کمیته انضباطی، کمیته استیناف و بخش‌هایی ندارد که پیگیر این مسائل باشند. به نظرم مسیر در پیش گرفته شده مسیر درستی نیست.

با این اوصاف نباید انتظار داشت اتفاق خاصی در حوزه ریشه‌کن کردن فساد در فوتبال بیفتد؟
من از شما می‌پرسم. مگر در این مملکت فساد فقط در ورزش و آن‌هم فوتبال است؟ اصلا حجم فساد در ورزش بیشتر است یا برخی دستگاه‌ها یا ادارات دولتی. یقین بدانید که در دستگاه‌های دولتی بیشتر است. چرا ما با مردم صادق نیستیم. خدا می‌داند که مردم خیلی خوب همه چیز را می‌فهمند و اصلا نمی‌توان آنها را فریب داد. اتفاقا من معتقدم می‌شود فوتبال را پاک کرد اما از راهش.

چه راهی؟
ببینید، فوتبال سرشار از پول است و هر کجا هم که پول باشد فساد ناخودآگاه سر و کله‌اش پیدا خواهد شد. دوستان عامل فساد خوب می‌دانند کجا آمده‌اند. آنها بوی شیرینی شنیده‌اند و دور آن جمع شده‌اند. چرا دوستان مثلا دلسوز فوتبال سراغی از رشته‌های دیگری مثل کشتی، شنا، دوومیدانی و ژیمناستیک را نمی‌گیرند؟ چون در آنجا پول نیست. چون این رشته‌ها آنها را به پول‌های کلان نمی‌رساند. من چند سال پیش به مهرعلیزاده رئیس وقت سازمان تربیت بدنی گفتم شما پول را از فوتبال بگیرید همه چیز درست می‌شود. حاشیه‌ها کم می‌شود و آرامش به آن برمی‌گردد. در فوتبال همه دعواها سر پول است و تا پول باشد این مسائل هم هست.

یعنی شما می‌گویید برای خروج از این بحران نباید بگذاریم پول به فوتبال تزریق شود؟
نه منظورم این نیست. حرف من این است که باید جلوی ریخت و پاش بیت‌المال و پول‌های دولتی از این فوتبال گرفته شود. این هم نمی‌شود مگر اینکه برگردیم به قانون مجلس در مورد واگذاری هرچه سریع‌تر باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس. ما پیگیر این موضوع هستیم و بعد از انتخاب وزیر و رای اعتماد مجلس به صالحی امیری قطعا این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

واقعا فکر می‌کنید مشکل فساد، رشوه و تبانی با این یک اقدام حل می‌شود؟
به هر حال یک عامل بازدارنده خوب است. شما دقت کنید این مسائلی که اطراف تیم‌های دولتی مثل استقلال و پرسپولیس است کمتر اطراف باشگاه‌هایی نظیر سپاهان و فولاد خوزستان است. تازه آنها هنوز نیمه دولتی هستند اما خیلی از این مشکلات را ندارند.

به نظرتان کمیته رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای فوتبال در فدراسیون فوتبال توان رسیدگی به مسائل فساد را دارد؟
متاسفانه این کمیته یا منشور عاملی شده تا برخی مربیان کم مسئله هم در طول یک فصل تحت‌الشعاع برخی حواشی قرار بگیرند. همین کمیته سه هفته پیش بنا به گزارشات غیر قابل اثبات یک نفر که اتفاقا درگیر موضوع دایی و قهرمانی هم بود تیم شهر ما(شهرداری جویبار) را محروم کرد و بدون توجه به عواقب آن آبروی مردم یک شهر را برد.

خیلی‌ها امیدوارند سابقه امنیتی صالحی امیری سرپرست وزارت ورزش و جوانان بتواند در بحثفساد گره‌گشای برخی اتفاقات باشد. موافقید؟
ایشان بیشتر نگاه فرهنگی به ورزش دارد اما سابقه امنیتی او باعثشده قدری عمیق به مسائل ورزش بنگرد و تقریبا سره را از نا سره جدا کند.

منبع: روزنامه قانون

مجلس هادی حسینی فساد قوتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر