کد خبر: 131476 A

آوردن وینگادا با کدام نگاه؟!

اگر مدیران ارشد فوتبال ایران مربیان داخلی را بهتر ببینند نیازی به صرف چنین هزینه‌های هنگفتی در شرایط بد اقتصادی موجود نیست و می‌توان با اعتماد به نیروهای خوب داخلی در تیم ملی امید نتایج لازم را کسب کرد.

حضور احتمالی نلو وینگادا روی نیمکت تیم ملی امید ایران جای بحثبسیار زیادی دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فدارسیون فوتبال خبر می‌رسد نلو وینگادا سرمربی سابق پرسپولیس قرار است به مدت ۳ سال هدایت تیم ملی امید کشورمان را به عهده بگیرد. مربی پا به سن گذاشته پرتغالی با توجه به کدام معیار قرار است هدایت تیم ملی امید ایران را به عهده بگیرد؟ وینگادا که سابقه بسیار کمی در فوتبال ایران دارد، چطور می‌تواند با رده سنی امید که به لحاظ احساسی بسیار حساس هستند، کار کند و در این مدت زمان کوتاه نتیجه بگیرد؟

وینگادا امروز پا به سن گذاشته و بعید است دیگر حوصله کار کردن با بازیکنان جوان و کم تجربه را داشته باشد، ضمن اینکه اگر او جزو مربیان صاحب‌سبک و درجه یک اروپا بود، مدت‌ها بیکار نمی‌ماند و حداقل در کشورهای حاشیه خلیج فارس تیم داشت.

وینگادا بعد از پرسپولیس در ۴ تیم الاهلی مصر، ویتوریا گیمارش پرتغال، اف سی سئول و دالیان هایانگ چین مشغول به کار شد اما در این باشگاه‌ها کارنامه موفقی نداشت و نتوانست نتایج مطلوبی کسب کند و تنها دستاورد این مربی ۶۰ ساله پرتغالی کمک به کی‌روش در تیم ملی ایران برای صعود به جام‌جهانی بوده که حضوری کوتاه و مقطعی در تیم ملی ما در کنار کی‌روش داشت اما آنچه باید به آن توجه کنیم این است که وینگادا شناخت خاصی از تیم‌های پایه ایران ندارد و با این سن و سال بعید است حال حوصله سر و کله زدن با بازیکنان جوان ایرانی را داشته باشد.

فدارسیون فوتبال باید به این مسأله توجه کند که همخوانی مربیان با بازیکنان تیم‌های پایه با توجه به فرهنگ خاصی که بازیکنان فوتبال ایران دارند، بسیار مهم است. در گذشته هم شاهد حضور مربیان خارجی در تیم ملی امید بوده‌ایم، افرادی مثل وینگو بگوویچ و سیموئز که نتوانستند انتظارات را برآورده کنند و ناکام ماندند.

امروز هم اگر قرار است به وینگادا ۳ سال زمان بدهیم و امکانات در اختیارش بگذاریم، بهتر است این زمان و امکانات را در اختیار یک مربی وطنی و جوان بگذاریم تا با استفاده از این فاکتورها و البته شناخت کافی از فرهنگ بازیکنان ایرانی بتواند زمینه کسب نتایج مطلوب را در فوتبال کشورمان و در تیم ملی امید فراهم کند.

امروز فوتبال ایران مربیان با دانش و جوانی دارد که تشنه موفقیت هستند و فدراسیون فوتبال می‌تواند با اعتماد به آنها زمینه رشد و پیشرفت فوتبال کشورمان را فراهم کند.

اگر مدیران ارشد فوتبال ایران مربیان داخلی را بهتر ببینند نیازی به صرف چنین هزینه‌های هنگفتی در شرایط بد اقتصادی موجود نیست و می‌توان با اعتماد به نیروهای خوب داخلی در تیم ملی امید نتایج لازم را کسب کرد.

هنوز یادمان نرفته همین جناب وینگادای پرتغالی و هموطن سرمربی تیم ملی بزرگسالان که رفاقت دیرینه‌ای هم با هم دارند بر سر پرسپولیس چه آورد و شکایتش از این تیم تا مدت‌ها نقل محافل فوتبالی جهان و سرویس‌های خبری بین‌المللی بود و با هزار مصیبت پرونده‌اش ختم به خیر شد. حالا مدیران فدراسیون با کدام منطق و آینده‌نگری می‌خواهند او را بر روی نیمکت امید ایران بنشانند، آن‌هم با این اخلاقیاتی که این مرد پرتغالی دارد و کم از سرمربی فعلی بزرگسالان‌مان نیست.

آقای کفاشیان؛ لطفا امید ما را و البته امیدها را نا امید نکن؛ چراکه به نظر نمی‌رسد این مرد پا به سن گذاشته پرتغالی بتواند نوشدارویی مناسبی بر دردهای امیدهای ایران باشد…

نلو وینگادا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر