کد خبر: 162556 A

رسانه ملی و ظرفیت های تازه؛

" برنامه ۹۰ "، به عنوان پربیننده ترین برنامه رسانه ملی چندی پیش در اقدامی پسندیده و ارزشمند از این ظرفیت ویژه برای جلوگیری از حکم قصاص یک جوان محکوم به اعدام در شهرستان رویان از توابع نور استفاده کرد.

رسانه ملی بواسطه فراگیری و پوشش گسترده مخاطبان و تاثیرگذاری بر افکارعمومی از زوایای پیدا و پنهان بسیاری برخورداراست که می تواند کارکردها و اثربخشی های متنوعی در اجتماع داشته باشد.

به گزارش ایلنا، بهره گیری از ظرفیت رسانه ملی در جهت دستیابی به مصالح عمومی جامعه بخشی از وظایف ذاتی گسترده ترین و پرمخاطب ترین رسانه گروهی است که شاید این ظرفیت کمتر مورد مداقه و توجه گردانندگان و سیاستگذاران رسانه ملی قرار گرفته باشد.

این ظرفیت بالقوه رسیدن به روح مشترکی است که می تواند در سایه مشارکت عمومی باعثبه صحنه آمدن اراده همگانی و جهت دهی به افکار عمومی و تاثیرگذاری و نقش آفرینی در مسیر یک خواست سراسری باشد.

در این راستا رسانه ملی به تازگی با بهره گیری درست و مناسب از این ظرفیت خود توانسته گام های بزرگ و اثرگذاری در خلق اتفاقات مثبت و امید بخش به جامعه داشته باشد و اراده و خواست عمومی را " له یا علیه " جریانی مشخص به عرصه ظهور برساند.

" برنامه ۹۰ " شبکه سه سیما و عادل فردوسی پور مجری توانمند این برنامه، به عنوان پربیننده ترین برنامه رسانه ملی چندی پیش در اقدامی پسندیده و ارزشمند از این ظرفیت ویژه برای جلوگیری از حکم قصاص یک جوان محکوم به اعدام در شهرستان رویان از توابع نور استفاده کرد و با برانگیختن احساسات عمومی و تبدیل آن به یک اراده مشترک، اولیاء دم را در دقیقه ۹۰ از اجرای حکم منصرف کرد و توانست به یک انسان فرصت زندگی دوباره ببخشد.

این برنامه پیش از این هم در توجه دادن مسئولان به مشکلات سخت افزاری استانها و نقاط محروم و پیشکسوتان فوتبال نقش بسزایی داشت و حتی به تازگی با براه انداختن " کمپین " حمایت از ۵ سرباز به اسارت درآمده، حساسیت مجامع بین المللی را نسبت به این اقدام ناجوانمردانه گروهک جیش العدل برانگیخت و در نهایت سهمی در آزادسازی هموطنانمان داشته باشد.

شبکه سه، چندی است با رویکردی تازه در این مسیر مبارک برنامه ریزی و جهت گیری می کند که انتظار از رسانه ای با مخاطبانی به وسعت ایران هم همین است و چنین ظرفیتی می تواند در سایر شبکه ها و در دیگر موضوعات و معضلات اجتماعی و انسانی نظیر مقابله با اعتیاد، ترافیک، آلودگی محیط زیست و… نیز بکار گرفته شود.

ناگفته پیداست مردم نوعدوست و همراه ایران همواره در امور خداپسندانه و عام المنفعه پیشگام بوده و هستند و جهت دهی و یکپارچه ساختن این خواست مشترک از سوی رسانه ملی متجلی ساختن یک اراده همگانی و خواست عمومی است که می تواند با فرهنگ سازی مناسب، اقدامات بزرگ و ماندگاری را در ابعاد ملی و بین المللی برای کشور رقم بزند.

سیما با چنین رویکردی در کنار وظایفی که در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، ارتقاء فرهنگ عمومی، پرکردن اوقات فراغت و ترویج فرهنگ ایرانی – اسلامی دارد، می بایست از این ظرفیت سراسری و گسترده در تحقق خواست عمومی نسبت به موضوعات اجتماعی نقشی اثرگذار و اصلاحی داشته باشد و از ظرفیت های خود در کاهش و جلوگیری از آسیب های اجتماعی و تشویق و ترغیب خانواده ها در امور مشارکتی نقش فعال ایفا کند.

آسیب های اجتماعی اعتیاد ایران پیشکسوتان جامعه رسانه ملی عادل فردوسی پور فوتبال اعدام جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر