کد خبر: 187827 A

پیشکسوتان نقش بسزایی دارند؛

باید باشگاه ها و مربیان در زمان نقل و انتقالات موضوع سلامت بازیکنان را مورد توجه قرار دهند و قطعا بازیکنان پیشکسوت یک تیم تاثیر گذاری بالایی در بازیکنان جوان دارند و در فرهنگ سازی در این زمینه موثر خواهند بود.

رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال گفت: بازیکنان پیشکسوت باشگاه های فوتبال بیشترین سهم را در آموزش و کنترل دوپینگ در این رشته دارند و باید هزینه های بالای نمونه گیری دوپینگ صرف آموزش و کنترل آن شود.

به گزارش ایلنا، احمد هاشمیان گفت: ماحصل لیگ دسته یک به لیگ برتر می رود و برهمین اساس باید از حساسیت بالاتری برخوردار باشد بنابر این ما نیز باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم. یک چهارم نمونه گیری های تست دوپینگ در فصل گذشته از بازیکنان لیگ دسته یک گرفته شد.

وی گفت: انجام نمونه گیری جز کوچکی از بحثمبارزه با دوپینگ است و بخش اصلی آن آموزش و ایجاد فرهنگ مبارزه با دوپینگ است که البته نیاز به ابزارهای خاص خود دارد.

به گفته هاشمیان براساس آمار ارایه شده توسط سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ در سال ۲۰۱۲، فدراسیون فوتبال ایران در بین فدراسیون های فوتبال جهان رده پنجم و در آسیا هم رده نخست مبارزه با دوپینگ را داراست.

وی در مورد تاثیر پیشکسوتان در کاهش دوپینگ ادامه داد: به عنوان مثال واضح است که بازیکنان از مربیان خود الگو برداری می کنند و در صورتی که مربیان با بحثضد دوپینگ آشنا و همسو باشند، تاثیر زیادی در ایجاد این تفکر در ذهن بازیکن خواهد داشت که در این صورت پیمودن این راه برای ما سریع تر و موثرتر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: باید باشگاه ها و مربیان در زمان نقل و انتقالات موضوع سلامت بازیکنان را مورد توجه قرار دهند و قطعا بازیکنان پیشکسوت یک تیم تاثیر گذاری بالای در بازیکنان جوان دارند و در فرهنگ سازی در این زمینه موثر خواهند بود.

هاشمیان گفت: در فصل جاری برنامه های موثری در زمینه مبارزه با دوپینگ برای همه رده های سنی اجرا خواهیم کرد و تجهیزات لازم برای این کار تهیه شده است اما باز هم تاکید می کنم که به موازات آن موضوع آموزش را پیگیری خواهیم کرد.

ایران پیشکسوتان جهان دوپینگ ذهن سلامت فدراسیون فوتبال فرهنگ سازی لیگ برتر جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر