کد خبر: 205317 A

اول مشورت، بعد اظهارنظر کنید؛

به استناد اصل مترقی قانون اساسی حق انتقاد در تمامی عرصه‌ها برای تمامی آحاد جامعه فراهم است و کسانی که از انتقاد فرار می‌کنند در حقیقت به دنبال سرپوش‌گذاشتن بر ضعف‌های خود هستند.

دعوای امیر قلعه‌نویی و حجت‌الاسلام علیپور طی روزهای گذشته بالا گرفت و قلعه‌نویی در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «علیپور که در حال حاضر پست ندارد چرا صحبت می‌کند»، در این رابطه مدیرعامل سابق استقلال توضیحات جالبی دارد.

امیررضا واعظ آشتیانی به خبرنگار ایلنا می‌گوید: من کاری به دعوای افراد ندارم و علاقه‌ای به اظهارنظر در مورد این افراد ندارم، ولی در قانون‌اساسی جلوه‌هایی از حق‌ آزادی‌بیان آمده و به آن اشاراتی شده که نشریات و مطبوعات و شهروندان حق بیان آزاد داشته باشند و بتوانند آزادانه انتقادات و پیشنهادات خود را داشته باشند.

وی افزود: همچنین در قانون‌مطبوعات نیز مقدر شده که مطبوعات حق دارند نظرات، انتقادات سازنده، پیشنهادات و توضیحات مردم و مسئولان را با رعایت موازین‌اسلامی و مصالح جامعه درج و به اطلاع عموم برسانند. قانون‌اساسی نه فقط آزادی‌بیان به طور فردی، بلکه آزادی‌بیان به طور جمعی و سازمان‌یافته نیز مورد حمایت قانون اساسی است(مگر اینکه مخل مبانی اسلامی یا حقوق‌عمومی باشد)، متاسفانه برخی افراد به دلیل عدم آشنایی به قوانین به خصوص قانون‌اساسی اظهارنظرهای نسنجیده می‌کنند.

معاون سابق سازمان تربیت‌بدنی اظهار داشت: درخصوص اظهارنظر برخی افرادی که اظهارنظرهایشان مغایر خواسته آنهاست، بهتر است قبل از اینکه علاقه‌مند باشیم، دهان احدی از جامعه که نسبت به موضوعی در حیطه‌ورزش را ببندیم، به رفتارها و کردارهای خود توجه کرده و نیز عملکرد گذشته و حال خود را مورد سنجش و تحلیل قرار دهیم تا در رو به رو شدن با انتقادات، دیگران را متهم به بستن دهان خود نکنید.

وی متذکر شد: به استناد اصل مترقی قانون‌اساسی حق انتقاد طبق مفاد تعریف شده فوق، در تمامی عرصه‌ها برای تمامی آحاد جامعه فراهم است و کسانی که از انتقادات فرار می‌کنند در حقیقت به دنبال سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های خود هستند. حال این افراد در هر موقعیت اجتماعی که باشند باید ظرفیت خود نسبت به منتقدین و حتی کسانی که از آنها احیانا تعریف و تمجید می‌کنند را بالا ببرند، ضمن اینکه هیچ‌گاه پیش نخواهد آمد که همه افراد یک جامعه به تعریف و تمجید بپردازند.

واعظ آشتیانی در پایان گفت: جامعه از سلایق مختلف شکل‌گرفته و در چارچوب قانون باید انتقادات و پیشنهادات مطرح گردد. افرادی که با انتقاد مخالف هستند به دنبال پنهان‌کردن نقاط ضعف خود هستند. این عده استنباط‌های شخصی و برداشت شخصی‌شان را در حد بضاعت و آگاهی‌شان به قانون می‌خواهند ربط بدهند. چه بهتر است این افراد قبل از هر گونه اظهارنظر در مورد آزادی‌بیان با افراد آگاه مشورت کرده و پس از آن اظهارنظر کنند.

استقلال امیر قلعه نویی جامعه حقوق سازمان تربیت بدنی قانون اساسی قلعه نویی مصاحبه مطبوعات معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر