کد خبر: 216762 A

از افتخار‌ گذشته تا وضعیت‌بحرانی؛

فرود تلخ گهر نه تنها مایه افتخار و بالیدن جوانان لرستانی نشد، بلکه سرخوردگی آن‌ها را نیز به همراه داشت و این روزها در لیگ‌های مختلف تیم‌های لرستانی حال و روز خیلی خوبی ندارد.

فرود تلخ گهر نه تنها مایه افتخار و بالیدن جوانان لرستانی نشد، بلکه سرخوردگی آنها را نیز به همراه داشت و این روزها در لیگ‌های مختلف تیم‌های لرستانی حال و روز خیلی خوبی ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خرم‌آباد، حکایت فوتبال‌لرستان به بسیاری از مسایل برمی‌گردد که در رأس آنها می‌توان به مشکلات مدیریتی باشگاه‌ها اشاره کرد. جدای از این مساله امروزه صاحب‌نظران عرصه ورزش‌استان و مسوولان امور باید به فکر چاره‌ای باشند تا دریچه‌های تازه‌ای به روی فوتبال و سایر رشته‌های‌ورزشی لرستان گشوده شود. شک نداریم برخی از مشکلات را نمایندگان استان می‌توانند گره‌گشا باشند.

این ورزش دوست داشتنی جزو مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشغله‌های ذهنی خیل جوان دنیای امروز است. امروزه کمتر کسی است که با این واژه ارتباطی‌صمیمی برقرار نکند. در هر خانواده‌ای هستند کسانی که مشتاقانه هوادار قرمز، آبی و یا هر رنگ و نشانی دیگر از این رشته ورزشی باشند. فوتبال‌کشور که این روز‌ها حال و روز خوشی ندارد، سال‌هاست رنگ‌های مختلفش هواداران مختلفی را به خود جلب کرده، در این میان لرستانی‌ها نیز سهمی ناچیز از این دلخوشی‌ها داشته و دارند.

روزگاری تیم‌هایی از این دیار در گستره فوتبال کشور حضور داشته‌اند که آخرین آنها گهر و دارتاک، داتیس، پرسپولیس و اتحاد الشتر بودند. تیم‌هایی که‌ در گذشته با نامی دیگر در لیگ فوتبال‌کشور حضور داشتند، فرود تلخ گهر نه تنها مایه افتخار و بالیدن جوانان لرستانی نشد، بلکه سرخوردگی آنها را نیز به همراه داشت و این روز‌ها در لیگ‌های مختلف تیم‌های لرستانی حال و روز خیلی خوبی ندارد. قصه فوتبال تنها به گهر خلاصه نمی‌شود که مثل ستاره کم رمقی طلوعی ناگهانی و غروبی سرد را در اذهان برویاند.

متاسفانه در دولت‌گذشته و زمان استانداری دکتر صابری با سیاست‌های غلط مسئولان‌وقت سازمان تربیت‌بدنی چند تیم عاریتی از تهران به برخی استان‌ها واگذار شد که نه تنها برای آن استان‌ها توفیقی حاصل نشد، بلکه باعثنابودی و انحلال تدریجی آن تیم‌های تهرانی شده که نمونه بارز آن را می‌توان پاس‌تهران عنوان کرد که تیم پرآوازه و بازیکن‌ساز و البته قهرمان آسیا در حال حاضر به تیمی معمولی در لیگ یک بدل شده و در لرستان هم متاسفانه حضور تیم‌های تهرانی و کاملا غیر بومی داماش و کوثر تهران در آن زمان با هیاهو و تبلیغات‌فراوان مسئولان‌ارشد استان و نمایندگان وقت خرم‌آباد و دورود یک پیروزی و برد مهم برای ورزش و فوتبال‌لرستان تلقی می‌شده که متاسفانه در آن زمان برخی رسانه‌های غیر تخصصی ورزش و حتی ورزشی استان که تریبون و مجیزگوی دولت گذشته بود، به جای اینکه با ریشه‌یابی و حمایت از تیم‌های بومی به نقد این واگذاری‌ها بپردازند با بوق و کرنا کردن حضور این تیم‌ها در تضعیف فوتبال‌لرستان و نمایندگان بومی هم‌چون خیبر پرسپولیس و اتحاد الشتر نقش اساسی داشتند.

تیم‌های کوثر و داماش(گهر) تنها از منابع‌مالی و امکانات فوتبال لرستان استفاده نموده و نه تنها برای فوتبال‌لرستان منفعتی نداشتند، بلکه در نابودی و انحلال نمایندگان بومی فوتبال لرستان هم نقش اساسی را ایفا نمودند. تیم‌های کوثر و گهر(دورود) با توجه به اینکه حضورشان در استان غیر کار‌شناسانه بود، به تدریج با عدم حمایت منحل و نابود شدند و تنها گهر دورود در مقاطعی که به صورت کامل به استان واگذار شد به صورت مقطعی موفقیت‌های را کسب کرد، ولی به دلیل عدم‌حمایت و مشکلات‌حاشیه‌ای مالکیت و مدیریتی گهر دورود هم منحل و به تیم‌های تاریخ مصرف‌گذشته پیوست.

در حال حاضر فوتبال لرستان متاسفانه با توجه به نبود صنعت پویا و پایدار و عدم تمایل بخش خصوصی نسبت به ورزش و فوتبال از وضیعت بحرانی و کاملا اورژانسی برخوردار است و نمونه بارز آن را می‌توان کناره‌گیری و عدم حضور دو نماینده فوتبال لرستان در لیگ‌دسته‌سوم از شهرهای بروجرد و خرم‌آباد را عنوان‌کرد.

در حال حاضر تنها تیم خیبر خرم‌آباد، تیم پر افتخار و ویترین فوتبال‌لرستان از دهه ۶۰تاکنون با رایزنی و تلاش‌های حیدر(همایون) بهاروند عضو هیات رئیسه فدراسیون و رئیس هیات فوتبال لرستان با استفاده از کرسی و نفوذ خود در فدراسیون‌فوتبال یک سهمیه لیگ دسته‌دومی را برای فوتبال خرم‌آباد از فدراسیون هدیه گرفت.

در دو - سه ماه گذشته استاندار لرستان تلویحا و به صورت زیرکانه از حمایت از تیم‌های فوتبال در لرستان و حتی خرید امتیاز توسط شهرداری و شورای‌شهر خرم‌آباد حمایت کرده بود و شهردار خرم‌آباد هم در رسانه‌های‌استان از علاقه برای خرید امتیاز لیگ دسته اولی و در صورت نبود تیم لیگ دسته دومی خبر داده بود و با تبلیغات رسانه‌ای و هیاهوی زیاد این مسئله را بار‌ها عنوان کرده، ولی متاسفانه در عمل کار خاصی صورت نگرفته و شهردار خرم‌آباد با بیان اینکه شورای‌شهر در بحثتیمداری تعلل می‌کند توپ را به زمین شورا انداخته و اعضای شورای‌شهر هم با بیان اینکه مصوبه خرید و تیمداری دیر به دست ما رسیده شهرداری را در عدم تیمداری متهم می‌کنند.

اما با انتصاب استاندار جدید بارقه امید در دل ورزش‌دوستان لرستان و به خصوص فوتبال روشن شد و با توجه به کارنامه و عملکرد بازوند در تاسیس باشگاه‌های‌متمول و صاحب‌نامی همچون مس‌کرمان، شهردای‌اراک و… انتظار فوتبال‌دوستان حمایت ویژه استاندار از فوتبال لرستان بود. امیدواریم وی با توجه به اینکه خود فوتبالی و از جنس ورزش بوده و همه مشکلات تیمداری و باشگاه‌داری در سطح‌کلان را به خوبی لمس کرده در این موفعیت حساس به کمک تنها نماینده فوتبال‌لرستان در لیگ‌های ایران، خیبر خرم‌آباد آمده و با رایزنی با بخش خصوصی و در صورت امکان دولتی از این تیم حمایت کند.

خیبر که دو هفته آغازین این رقابت‌ها را با پیروزی پشت سر گذاشته و علیرغم اینکه از همه تیم‌ها دیر‌تر بسته شده، ولی با توجه به یک کادر فنی بسیار فنی و با کارنامه و بازیکنان باتجربه و جوان در صورت حمایت می‌تواند لرستان را به داشتن تیم بومی و غیر عاریتی در لیگ دسته اول امیدوار کند.

همچنان‌که همه ما دغدغه رفع مشکلات عدیده استان همچون بیکاری، صعنت نیمه‌جان و احیای کارخانه‌های نیمه تعطیل و تعطیل را به عنوان اولویت اول و مهم استان را داریم، انتظار داریم سهم ورزش و به خصوص فوتبال‌لرستان که در گذشته با حضور بیش از ۲۰ هزار نفری در ورزشگاه تختی خرم‌آباد، در تامین و بهبود وضعیت‌سلامت جامعه، پرکردن و غنی‌سازی اوقات فراغت افراد نقش موثری ایجاد کرده و از بسیاری از معضلات و مفاسد اجتماعی جلوگیری کرده دیده شود.

آقای استاندار از شما انتظار بیش از این می‌رفت، ولی عملا در طی ۲ هفته گذشته برای حمایت از تیم خیبر واکنشی نشان نداده‌اید، البته در اینکه شما دغدغه‌های مهم دیگری دارید شکی نیست، ولی فوتبال و ورزش هم یک دغدغه و یک مطالبه جدی برای هواداران و جوانان علاقه‌مند به این ورزش است.

از شما انتظار داریم با توجه به اینکه مدیرکل ورزش و جوانان لرستان از جنس ورزش بوده و خود نیز دغدغه حمایت از تیم‌های ورزشی استان را دارد با تشکیل کمیته‌ای نسبت به جذب حمایت‌های مالی از این تیم اقدام کنید.

آقای بازوند فوتبالدوستان لرستانی به شدت به شما علاقه‌مند بوده و از شما انتظار ویژه و جدی دارند. آنها را ناامید نکنید و با حمایت از خیبر در رفع مشکل جدی این تیم دل هواداران قدیمی و ویترین افتخارات فوتبال لرستان را شاد کنید.

در چند سال اخیر به دلیل هزینه‌های بالا، شاهد کمرنگ‌شدن فعالیت‌های ورزشی در شهر و روستاهای مختلف هستیم و در لرستان و به خصوص در خرم‌آباد و دورود شاهد تضعیف باشگاه‌ها و انصراف آنها از تیمداری هستیم که مسئولان باید راهکاری برای جذب جوانان به ورزش داشته باشند.

شهرداری خرم آباد چه چیزی از شهرداری‌های دیگر شهر‌ها کم دارد
و اما به نکته مهم و حیاتی که بار‌ها رسانه‌ای شده اشاره کنیم و آن هم این است که در حال حاضر ۴۶ تیم فوتبال در کشور توسط شهرداری‌ها اداره می‌شوند، در حالیکه درخرم آباد فکر نمی‌کنم حتی شهردار یا اعضای شورای‌شهر از تیم‌های ورزشی خرم‌آباد آگاهی داشته باشند. حال سوال اینجاست مگر شهرداری خرم‌آباد چه چیزی نسبت به شهرداری‌های دیگر کشورمان کم دارد که نمی‌تواند در سایر رشته‌ها از جمله فوتبال تیمداری کند؟

اعضای شورا ی‌شهر برای ورزش چه کرده‌اند؟
مگر اعضای شورای شهر خرم آباد خود را نمایندگان مردم نمی‌دانند، پس چرا برای ورزش کاری انجام نمی‌دهند. مگر جوانان ورزشکار از همین مردم نیستند که تا به امروز هیچ کدام از اعضای‌شورای‌شهر حتی نیم نگاهی به آنان نداشته‌اند؟ شورا و شهرداری هم باید در این میان پاسخگوی مردم باشند که به چه دلیل تنها در زمان انتخابات وارد ورزشگاه‌ها و مکان‌هایی که بازیکنان تیم‌های ورزشی حضور دارند می‌شوند، اگر این افراد به جوانان ورزشکار علاقه دارند باید در تمامی زمان‌ها این علاقه را نشان دهند، نه اینکه در زمان انتخابات به فکر تک رأی دادن ورزشکاران و اهالی ورزش باشند.

استعدادهای ورزشی کور می‌شوند
عدم حمایت از جوانان صاحب‌مدال در عرصه‌های مختلف ورزشی در استان باعثکور شدن این استعداد‌ها می‌شود، در حالیکه با حمایت از این ورزشکاران می‌توان لرستان را به یکی از قطب‌های ورزشی ایران اسلامی تبدیل کرد. تیم خیبر خرم‌آباد از ابتدایی‌ترین ابزار فوتبال محروم است و برای پیشرفت در ورزش ابزار نرم‌افزاری و سخت‌افزاری لازم و ملزوم یکدیگرند. متاسفانه در لرستان از باشگاهداری و از همه مهم‌تر بخش خصوصی برای تقویت‌ورزش حمایت نمی‌شود و این باعثفرار و عدم تمایل بخش خصوصی به تیمداری می‌شود و نمونه بارز آن را بی‌میلی وعدم تمایل مهندس عبدی و دولتشاهی برای کمک به ورزش است

تیمداری و فعالیت در عرصه فوتبال مشکل است

سعید سپهوند سرمربی خیبر خرم‌آباد در این باره می‌گوید: با وجود حمایت‌هایی که گا‌ها از سوی مسئولان انجام شده، ولی عملا تیمداری و فعالیت در عرصه فوتبال در سال‌های اخیر بسیار مشکل و حتی غیر ممکن شده واستاندار لرستان به ورزش قهرمانی بی‌توجه است.

وی تاکید کرد: ما عملا ما نمی‌توانیم در فوتبال موفق باشیم و اگر از سوی مسئولان‌ارشد استان حمایت نشویم، امسال سال موفقی نخواهیم داشت و در ناکامی تیم‌های فوتبال لرستان در رده‌های مختلف امسال با توجه به بی‌میلی مسئوولان شک نکنید.

سپهوند اذعان داشت: نظم و سازمان‌یافتگی از شاخصه‌های مهمی است که در توسعه فعالیت‌ها در هر زمینه‌ای می‌تواند موثر واقع شود و نبودن سازمان و نظم مشخص تیم‌های ورزشی و تیم‌های آماتور از ضعف‌های اساسی محسوب می‌شود که انتظار می‌رود مسولان استانی و اداره ورزش و جوانان با شناسایی این تیم‌ها(که اکثرا با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند) به سامان‌دهی و درخشش استعدادها کمک کنند.

ورزش کارکردهای متنوعی در اجتماع دارد
یک تحلیلگر و کار‌شناس مسائل ورزشی نیز به اهمیت ورزش در زندگی اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: صحبت درباره اهمیت ورزش کاری دشوار است و این بحثاز جنبه‌های مختلفی قابل بحثاست که یکی از مهم‌ترین مسائل و کارکردهای ورزش به عقیده بنده بحثسلامت و تندرستی جامعه است.

غلام چگنی خاطرنشان کرد: ورزش در زمینه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سلامت، تربیتی و… کارکردهای مفصلی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. ورزش وسیله‌ای مناسب برای پر کردن اوقات فراغت بوده و حتی در درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز نقش موثری ایفا می‌کند.

باشگاه‌های لرستانی روز به روز ضعیف‌تر می‌شوند
چگنی گفت: ورزش در مقابله با معضلات و آسیب‌های اجتماعی که در جامعه شاهد آن هستیم تاثیرگذاری بالایی دارد و به طور کلی ورزش می‌تواند در ساختار جامعه و جهت دادن به آن نیز نقش به‌سزایی ایفا کند و از این رو مسئولان در رده‌های مختلف باید توجه خاصی به این مسئله داشته باشند.

غلام چگنی یادآور شد: باشگاه‌های ورزشی فوتبال در لرستان به دلیل ضعف امکانات و عدم توان مالی روز به روز ضعیف‌تر می‌شوند و از حضور در مسابقات انصراف می‌دهند که باید راهکاری اساسی برای این معضل پیدا شود. حمایت از باشگاه‌های ورزشی و تشویق مدیران باشگاه‌ها باید در دستور کار متولیان ورزش قرار گیرد.

وضعیت بد مالی تیم‌های فوتبال‌لرستانی معضلی بزرگ
رئیس هیئت فوتبال لرستان با تایید مشکلات فوتبال در لرستان اظهار داشت: وضعیت بد و نامناسب مالی باشگاه‌های ورزشی و تیم‌های فوتبال از مهم‌ترین معضلات‌فوتبال در این استان است و با توجه به حضور استاندار کاملا ورزشی و پر تلاش امیدواریم مشکلات تیم‌های ورزشی و باشگاه‌های استان رفع شود.

همایون بهاروند افزود: برای فعالیت در پایین‌ترین رده‌فوتبال در لرستان هر تیم فوتبال باید حداقل۲۰۰ میلیون تومان در سال هزینه کند که بسیاری از تیم‌ها چنین توانی ندارند و در رده‌های بالا‌تر میزان هزینه‌ها بیشتر می‌شود که از عهده تمام تیم‌های لرستانی با توجه به نداشتن صعنت پویا و کارخانجات بزرگ و توانمند خارج است.

وی اضافه کرد: وضعیت اقتصادی تیم‌ها بسیار اسفناک است و از دست هیئت فوتبال هیچ کاری ساخته نیست و ارگان‌های دولتی و شهرداری‌ها و مردم و هواداران و همه باید ورود کنند و به نوعی از بار مشکلات فوتبال بکاهند.

رئیس هیئت فوتبال لرستان بیان کرد: در برخی از باشگاه‌های فوتبال در سطح کشور برای خرید بازیکن هزینه میلیاردی می‌شود و با هزینه تنها یک بازیکن، می‌توان هزینه یکسال فوتبال لرستان را تامین کرد.

بهاروند افزود: وضعیت هیئت‌های فوتبال خرم‌آباد؛ بروجرد، دورود، الشتر، کوهدشت و سایر شهر‌ها و لرستان بسیار بد است و حمایت مالی نمی‌شوند که مسئولان باید فکری اساسی کنند.

مدیریت ارشد استان در حمایت از فوتبال لرستان پای کار آید
خسروی رییس هیات فوتبال خرم‌آباد با اشاره به اینکه در استان توجه ادارات به تیمداری نیز نهادینه نشده، می‌گوید: در استان‌های دیگر اداراتی مثل نفت و غیره تیم‌هایی را در لیگ بر‌تر دارند، اما تمام ادارات خرم آباد نتوانستند یک تیم فوتبال در سطح فوتبال کشور داشته باشند و بخش خصوصی تا حدودی در صدد جبران این کاستی‌ها آمده، اما متاسفانه کمک شایان توجهی نیز به بخش خصوصی و تیم‌های خصوصی نمی‌شود و عزم جدی برای یاری به آنها تا امروز وجود نداشته تا جایی که داتیس به دلیل عدم حمایت از این تیم و مشکلات مالی مالک این باشگاه منحل می‌شود، و وضعیت خیبر خرم آباد در لیگ دسته دوم هم از نظر مالی تعریفی ندارد. این تیم به‌عنوان تنها تیم حاضر لرستان در لیگ دسته دوم مثل کودک سر راهی حامی ندارد.

خسروی با اشاره به استعدادهای جدی استان در حیطه فوتبال ابراز امیدواری می‌کند که مدیریت جدید استانی بتواند در راستای توجه به فوتبال لرستان گام‌های مهمی بردارد.

مشکلات ریشه‌ای فوتبال‌لرستان
از هر دری سخن گفتیم و همه را زیر سوال بردیم، اما از ضعف‌های فوتبال استان‌مان نگفتیم که در اینجا بهتر است بدانیم ساختار و برنامه‌ریزی در فوتبال ما لرستانی‌ها جالب نیست و همین عدم برنامه‌های درست است که باعثشده تیم‌های با سابقه بدون پشتوانه باقی بمانند و هر روز نیز شاهد منحل و یا افت بیشتر آنها باشیم. باید قبول کنیم فوتبال‌لرستان دچار مشکلات ریشه‌ای است که مهم‌ترین آن نبود دوستی و رفاقت در این فوتبال است، بدگویی و پشت یکدیگر را خالی‌کردن باعثشده امروز شاهد این وضعیت برای فوتبال‌لرستان و تیم‌های مطرح باشیم، بطور مثال سال‌های‌گذشته حسین هدایتی چهره سر‌شناس و اسپانسر این روزهای فوتبال ایران قرار بود در خرم‌آباد تیمداری کند، اما دوستان ناباب بجای تشویق وی، رأی وی را زدند و کاری کردند تا این مرد سرمایه‌گذار، پول‌های خود را در بندر انزلی و… هزینه کند، حالا‌‌ همان دوستان‌ناباب از روزی که این ماجرا اتفاق افتاده در ورزشگاه آفتابی نمی‌شوند، اما همین که باز هم از این خبر‌ها باشد داستان قبلی را تکرار خواهند کرد.

نمایندگان لرستان بدنبال جذب اسپانسر و کمک مالی باشند
نمایندگان لرستان در مجلس هم باید در بخش خصوصی وارد شوند زیرا تلاش آنها در این راه بسیار موثر خواهد بود و به راحتی می‌تواند با رایزنی‌های خود سبب جذب اسپانسر و کمک مالی به تیم‌های ورزشی شوند، اما یادمان باشد برخی از مشکلات جامعه‌ورزش عوامل درونی است که‌‌ همان عدم اتحاد و انسجام در این بخش است، بنا بر این بهتر است اتحاد و همدلی را در این بخش شاهد باشیم و از طرفی باید به این نکته نیز توجه داشت که نگاه ما نباید به سمت یک نفر برود. به جای درمان یک بیماری نباید به دنبال مسکن‌مقطعی گشت، بلکه باید به گونه‌ای ریشه‌ای عمل کنیم تا مشکلات فوتبال ما برطرف شود.

در‌‌ نهایت اگر کارخانجات، معدن‌داران سنگ که سرمایه استان را بدین راحتی دارند از استان خارج می‌کنند و سود آن به جیب پول‌دارهای استان‌های همجوار می‌رود، پیمانکاران‌بزرگ، حق یک درصد ورزش از سوی دستگاه‌های دولتی و حتی خود مردم ورزش‌دوست استان هر کدام مبلغی را به فوتبال استان کمک کنند رقم بالایی می‌شود که می‌توان بخوبی چند تیم را در لیگ حفظ کرد و با آرامش برای سال‌های‌آینده فوتبال استان هم برنامه‌ریزی کرد، البته در این خصوص باید مدیریت اقتصادی وجود داشته باشد و بر نحوه هزینه‌شدن این ارقام نظارت شود که بدون شک ازسوی استاندار لرستان اینگونه هم خواهد شد. ختم‌کلام باید برای حضور و فعالیت سازی بخش‌خصوصی در فوتبال انگیزه ایجاد شود تا آنها با خیالی‌راحت در این بخش سرمایه‌گذاری کنند.

گزارش: محمود داودی‌نژاد لرستان

آسیب های اجتماعی اداره ورزش و جوانان جامعه دستگاه های دولتی رسانه رشته های ورزشی سازمان تربیت بدنی سلامت مدیرکل ورزش و جوانان نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر