کد خبر: 226071 A

کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد؛

کنفدراسیون فوتبال آسیا ۱۰ بازیکن آسیایی را به عنوان اولین کسانی که نامشان در تالار مشاهیر آسیا ثبت می شود معرفی کرده که نام علی دایی و همایون بهزادی از ایران نیز در میان آنها دیده می شود.

کنفدراسیون فوتبال آسیا ۱۰ بازیکن آسیایی را به عنوان اولین کسانی که نامشان در تالار مشاهیر آسیا ثبت می شود معرفی کرده است که نام علی دایی و همایون بهزادی از ایران نیز در میان آنها دیده می شود.

به گزارش ایلنا، هدف از معرفی اولین فهرست در تالار مشاهیر آسیا شناخت ستارگان قاره کهن است که شامل همایون بهزادی و علی دایی اسطوره های ایران و همچنین یاسوهیکو اوکودرا و هوماره ساوا از ژاپن و همچنین سامی الجابر ستاره عربستان سعودی است.

فهرست کامل تالار مشاهیر کنفدراسیون فوتبال آسیا به شرح زیر است:

همایون بهزادی(ایران)

داتو سوح چین اون(مالزی)

یاسوهیکو اوکودرا(ژاپن)

سون ون(چین)

هونگ میونگ بو(کره جنوبی)

علی دایی(ایران)

سامی الجابر(عربستان سعودی)

بایچونگ بوتیا(هند)

هری کیول(استرالیا)

هوماره ساوا(ژاپن)

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در معرفی همایون بهزادی و علی دایی نوشت:

بهزادی که متولد خرم آباد است، گلزن برتر جام ملتهای آسیا در سال ۱۹۶۸ شد و دوران درخشانی در تیم ملی و همچنین تیم پرسپولیس تهران داشت.

بهزادی به خاطر قدرت تمام کنندگی خود یکی از بزرگترین ستارگانی شد که آسیا پرورش داده است. او متعلق به نسل معروف فوتبال ایران بود که قهرمانی های پی در پی در جام ملتهای آسیا در سال های ۱۹۶۸،۱۹۷۲، ۱۹۷۶ بدست آورد. در جام ۱۹۶۸ که در ایران برگزار شد، او فرصت یافت استعداد خود را با زدن چهار گل از جمله گل پیروزی بخش در فینال به نمایش بگذارد و ایران قهرمان جام شد.

قبل از رقابتهای قاره ای ۱۹۶۸، بهزادی نقش مهمی در تصاحب مدال نقره برای ایران در بازیهای آسیایی ۱۹۶۶ در تایلند داشت. تاثیر او به عنوان بازیکن و بعد از بازنشستگی درسال ۱۹۷۵ در سمت مربیگری باعثشد نام او در فهرست مشاهیر پرسپولیس جای گیرد.

علی دایی

بازیکن سال ۱۹۹۹ آسیا رکورد ۱۴۹ بازی ملی را برای ایران در کارنامه دارد و به خاطر قدرت گلزنی خود در سراسر دوران بازی خود مورد هراس بود.

این مهاجم متولد اردبیل در دو دهه دوران فعالیت حرفه ای خود هر جا که می رفت ارزش خود را ثابت می کرد. او برای پرسپولیس، السد، آرمینیا بیله فلد، بایرن مونیخ، هرتابرلین، الشباب، صبا باتری و سایپا بازی کرد.

انتقال او از بایرن مونیخ به بیله فلد درسال ۱۹۹۷ که با رقم ۴ میلیون مارک آلمان انجام شد، در آن زمان رکوردی برای یک بازیکن آسیایی محسوب می شد. او فعالیت حرفه ای خود را در سایپا به پایان رساند و با زدن یک گل در آخرین مسابقه خود قبل از اعلام بازنشستگی کفش هایش را آویخت. دایی در سال ۱۹۹۶ در اوج دوران فعالیت حرفه ای خود بود که چهار گل مقابل کره جنوبی در دیدار جام ملتهای آسیا در امارات متحده عربی به ثمر رساند که ایران در آن جام مقام سوم را کسب کرد. او با زدن ۲۲ گل در سال ۱۹۹۶ رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرد.

این اسطوره ایرانی در دیدار مقدماتی جام جهانی در سال ۲۰۰۴ با زدن چهار گل مقابل لائوس، اولین بازیکن مرد جهان شد که بیش از ۱۰۰ گل به ثمر رسانده است.

امارات متحده عربی ایران بازنشستگی پرسپولیس جهان ژاپن علی دایی فوتبال آسیا کفش مقدماتی جام جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر