کد خبر: 147394 A

زیباکلام در قزوین:

کرسی آزاد اندیشی تحت عنوان «توافق ژنو، برد، برد یا برد، باخت» با حضور صادق زیباکلام و ناصر نوبری در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد.

ایلنا: کرسی آزاد اندیشی تحت عنوان «توافق ژنو، برد، برد یا برد، باخت» با حضور صادق زیباکلام و ناصر نوبری در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد.

به گزارش ایلنا از قزوین؛ در این مناظره صادق زیباکلام که به عنوان موافق توافقنامه ژنو حضور یافته بود، مخالفان این مذاکرات را کسانی دانست که سعی دارند آمریکاستیزی را وجه غالب جمهوری اسلامی نشان دهند و طبق این ایدئولوژی اگر مذاکرات به نتیجه برسد و روابط عادی بین ایران و غرب به وجود بیاید از هویت جمهوری اسلامی چیزی نمی‌ماند چون با ظلم ستیزی علیه آمریکا این هویت را پیدا کرده‌ایم.

همچنین این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به ادعاهای احمدی‌نژاد اشاره کرد که می‌گفت با انرژی هسته‌ای ۲۵۰ رشته صنعتی شکوفا می‌شود و آنجا که وی از رئیس دولت قبلی پرسیده بود اگر می‌توانید حتی یک رشته را نام ببرید که موضوع هسته‌ای به اقتصاد ما کمک کند و درپاسخ به این سوال زیباکلام دولتمردان سابق جوابی برای گفتن نداشتند.

وی اظهار کرد: چون آنچه در تمام برنامه‌های هسته‌ای ایران وجود ندارد نوآوری و پیشرفت است و قلب کار که جدا کردن اورانیوم گفته می‌شود روش ۹۰ سال قبل است و چیز تازه‌ای نیست.

وی به کسانی که مخالف این توافق؛ در داخل مجلس، روزنامه‌ها، رسانه‌ها هستند اشاره کرد که اگر آن‌ها را لیست کنید متوجه می‌شوید این‌ها‌‌ همان کسانی هستند که با اصلاحات، توسعه سیاسی، توسعه مطبوعات هم مخالف بودند.

زیباکلام با بیان اینکه دولت در دوره خاتمی سیاست کژدار و مریز را پیش گرفت تا دنیا در مقابل ما قرار نگیرد به سیاست‌های دولت اصولگرایان در بحثهسته‌ای انتقاد کرد که کاغذ پاره خواندن توافقنامه ژنو و بیان اینکه با سرعت جلو می‌رویم و غرب هر غلطی می‌خواهد انجام دهد؛ سبب شد موضوع هسته‌ای ایران از شورای حکام به شورای امنیت برود و قطعنامه علیه ما صادر شود و این اتفاق سبب شد تا همه دنیا علیه ما بسیج شوند.

سفیر سابق ایران در شوروی:

توافق نامه آنقدر غلط دارد که یک بیسواد هم متوجه می‌شود

ناصری نوبری، سفیر سابق ایران در شوروی به عنوان مخالف متن توافقنامه ژنو صحبت می‌کرد گفت: توافق نامه مشکل اصلی و نگرانی آمریکا را حل کرده است اما نگرانی و مشکلات ما در این توافنامه حل نشده است.

نوبری که سعی داشت خود را جدا از جریان‌های سیاسی معرفی کند؛ به این موضوع اشاره کرد که در منافع ملی نباید جبهه‌ای و جناحی عمل کنیم. او گفت: من هم طرفدار عادی سازی روابط با آمریکا هستم و معتقدم شعار «مرگ بر آمریکا» باید پس از ایجاد ارتباط با آمریکا حذف شود.

وی همچنین به سخنان رئیس جمهور که منتقدان توافق نامه ژنو را کم سواد خوانده بود؛ واکنش نشان داد و گفت: از انتقاد رئیس جمهور ناراحت نشده است زیرا این توافق نامه آنقدر غلط دارد که یک شخص بیسواد هم ضعف آن را متوجه می‌شود.

سفیر سابق ایران در شوروی؛ تیم مذاکره کننده در دولت اصلاحات را مسبب تحریم‌های امروز دانست و گفت: آقای روحانی و ظریف ۱۰ سال پیش این امتیاز‌ها را دادند ولی نتیجه نگرفتند و جواب منفی غرب موجب روی کار آمدن احمدی‌نژاد شد چون ۱۰ سال پیش هم درست مذاکره نکردند و توازن رعایت نشد.

این مناظره که توسط جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی برگزار شد؛ حواشی را نیز داشت. یکی از دانشجویان که مخالف توافقنامه ژنو بود؛ بار‌ها در بین سخنان صادق زیباکلام وارد شد که نهایتا این کار وی سبب شد و تا زیباکلام در پاسخ به اعتراضات این دانشجو بگوید: همه رسانه‌ها، روزنامه‌ها، صداوسیما در اختیار شما و همفکران شماست و حاضر نیستید ما ۱۵ دقیقه صحبت کنیم.

امام خمینی اورانیوم بسیج دولت صادق زیباکلام عضو هیئت علمی دانشگاه قلب مطبوعات ژنو خاتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر