کد خبر: 200845 A

مدیرکل اوقاف قزوین:

تأسی به امامزادگان و پیروی از آنها، موجب ارتقای باورهای دینی می‌شود و جامعه را به سوی پاکی‌ها هدایت می‌کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: تأسی به امامزادگان و پیروی از آن‌ها موجب ارتقای باورهای دینی می‌شود و جامعه را به سوی پاکی‌ها هدایت می‌کند.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین، حجت الاسلام نوروزی افزود: تکریم امامزادگان تکریم خاندان عصمت و طهارت است.

وی بیان کرد: حضور در امامزادگان به نوعی حضور در حرم‌های اهل‌بیت(ع) است و موجب آرامش معنوی و درونی زائرین می‌شود.

وی با بیان اینکه در استان مرکزی ۲۶۴ بقعه متبرکه و امامزاده در استان قزوین وجود دارد، اظهار کرد: در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر قطب فرهنگی شدن بقاع متبرکه اقدامات مطلوبی صورت گرفته است.

حجت‌الاسلام نوروزی با اشاره به نامگذاری این ایام به عنوان دهه کرامت تصریح کرد: برنامه‌های مختلفی ویژه این دهه در سطح بقاع متبرکه و امامزادگان شاخص استان تدوین شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین نیز گفت: آئین نکوهداشت و بزرگداشت امامزاده حسین(ع) با هدف تثبیت و شناخت شأن و منزلت این امامزاده جلیل‌القدر و نقش و جایگاه در زمان حیات و بارگاه منور ایشان در زمان ممات در ترویج فرهنگ دینی و اهل‌بیت(ع) در منطقه برگزار شد.

حجت‌الاسلام مصطفی نوروزی بیان کرد: برگزاری این آئین‌ها باعثتوجه مردم به این اماکن و مؤثر در توجه به زیارت قبور این عزیزان خواهد بود.

وی تصریح کرد: همانطور که علمای ما فرموده‌اند باید این اماکن مورد توجه، مأمن و ملجاء عاشقان اهل‌بیت(ع) قرار گیرند و مردم در پناه این واسطان خیر و مغفرت الهی در آرامش روحی و جسمی زندگی کنند؛ لذا این همایش با همین اهداف برپاشد.

وی خاطرنشان کرد: امامزادگان پرچمداران علم و اخلاق و نشر دهندگان کرامات معصومین(ع) هستند و یقینا تکریم و بزرگداشت امامزادگان گامی مؤثر در جهت تقویت ارزش‏های اسلامی در بین آحاد مختلف مردم است.

برگزاری سومین همایش متولیان موقوفات استان قزوین

امین تبریزی رئیس اداره تحقیق اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین اظهار داشت: سومین همایش متولیان موقوفات غیر متصرفی استان قزوین برگزار می‌شود

امین تبریزی رئیس اداره تحقیق اوقاف استان اعلام کرد: این همایش در تاریخ هجده شهریور ماه نود و سه با حضور متولیان موقوفات غیر متصرفی استان در محل حسینیه امینی در شهر قزوین برگزار خواهد شد.

وی با بیان این مطلب اضافه کرد: در این همایش مدیرکل اداره کل اداره تحقیق سازمان اوقاف وامورخیریه کشور، مدیرکل اوقاف استان قزوین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعدادی از قضات دادگستری حضور دارند تا با طرح مسائل و مشکلات موقوفات بتوان در این جلسه برای حل سریع‌تر آن‌ها چاره جویی نمود و زمینه اجرای دقیق نیات واقفین خیراندیش را فراهم کرد.

به گفته این مقام مسئول هم زمان با این جلسه سامانه جامع بانک اطلاعات متولیان موقوفات استان نیز تکمیل و آماده بهره برداری خواهد بود

وی همچنین تأکید کرد: با حساسیت‌های مدیرکل محترم استان، اداره تحقیق مقام توان وقدت به انجام وظیفه نظارتی خود مشغول است و همایش متولیان نیز برای ایجاد تعامل بیشتر بین متولیان و بین اداره تحقیق استان ومتولیان با استقبال اصحاب وقف هر سال پر رونق‌تر و پر شور‌تر از سال قبل برگزار می‌‌شود.

امین تبریزی، رئیس اداره تحقیق اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین، گفت: هر کدام از ما در موقعیت‌های مختلف، ولی در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر عمل امینانه به نیات واقفان و احیای موقوفات به همراه صیانت از آن گام برمی‌داریم.

این مسئول ادامه داد: عمل امینانه، احیا و صیانت از موقوفات هدف مشترکی است که ما را به تعامل و همدلی و همکاری بیشتر با استفاده از ظرفیت‌های موجود سوق می‌دهد.

تبریزی در ادامه، ضمن ارائه توضیحات در خصوص سامانه موقوفات و بقاع متبرکه افزود: یکی از طرق همکاری بیشتر بین اوقاف و مباشران و متولیان موقوفات غیر تصرفی سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه است تا از این طریق بتوانیم اطلاعات و آمار جامع و به روز از فعالیت‌های موقوفات در اختیار داشته باشیم و بر اساس‌ آن تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنیم.

رئیس اداره تحقیق اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در ادامه گفت: طبق برنامه‌های مدون سازمانی درسه سال آینده همه متولیان و مباشران موقوفات استان قزوین باید تحت آموزش‌های تکمیلی قرار بگیرند که در همین راستا در سال جاری ۱۰۷ نفر از متولیان و مباشران موقوفات استان آموزش‌های لازم در این زمینه را فرا گرفتند.

وی در تشریح اهداف این جلسه‌ها اظهار داشت: آشنایی متولیان با محدوده وظایف قانونی، توضیح و تفسیر مواد قانونی مرتبط با وقف برای متولیان و تشریح اولویت‌های سازمانی از اهداف برگزاری این جلسات است.

استان قزوین با داشتن قریب بر ۱۲۰ موقوفه غیر متصرفی ۱۰۷ متولی جزء استانهایی است که از آمار بالای موقوفات غیر متصرفی برخوردار است.

قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر