کد خبر: 202649 A

معاون شهرداری قزوین:

نامگذاری روز ۹ شهریور به نام «روز قزوین» سبب تکرار نقش والای شهر در ذهن شهروندان آن می‌شود که این امر تعلق خاطر و حس دلبستگی به شهر را در ذهن آنان افزایش خواهد داد.

فرزانه نظری‌پور، معاون شهر سازی و معماری شهرداری قزوین، در خصوص روز قزوین و تاثیر آن در شناخت مردم گفت: شهر هویت خود را از رد پای برجای مانده از تحولات کالبدی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… به عاریت دارد و سیر تطور تاریخی شهر و آنچه در شهر دیروز جریان یافته نمود عینی خود را در شهر امروز متجلی می‌سازد.

به گزارش ایلنا از قزوین، نظری‌پور افزود: از این رو پیوند شهر با ارزش‌های دیروزین خود نقش بسزایی را در حفظ هویت امروزین و تداوم آن داراست و تحولات سیاسی یکی از بارز‌ترین و تأثیرگذار‌ترین ابعاد در ایجاد ارزش‌های مدنی در یک شهر است.

وی تاکید کرد: شهر قزوین با تمدن دیرین، در گذر زمان شاهد تحولات مختلف بوده است و نقش مرکزی شهر در دوره صفوی به عنوان پایتخت کشور نشان از جایگاه ویژه و غنای هویت مدنی آن دارد؛ از این رو تجلی این رخداد در شهر امروز سبب بازآفرینی خاطرات و تقویت حس رضایتمندی شهروندان از زندگی در شهری با چنین هویت ارزشمندی خواهد شد.

نظری‌پور ادامه داد: نامگذاری روز ۹ شهریور به نام «روز قزوین» سبب تکرار نقش والای شهر در ذهن شهروندان آن می‌شود که این امر تعلق خاطر و حس دلبستگی به شهر را در ذهن آنان افزایش خواهد داد.

وی همچنین درباره نقش این روز در گردشگری گفت: در عصر حاضر گردشگری شهری به صورت یک مسأله و فعالیتی مهم در مدیریت شهری و توسعه محلی پایدار شهر‌ها درآمده است، گردشگری را به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع توسعه پایدار در هر جامعه‌ای باید دانست، که از تحرک بالایی در تغییرات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، شهری و محیطی برخور دار است، توسعه گردشگری شهری با ارتقای ابعاد کمی و کیفی با حداکثر بازده یکی از مهترین فعالیت‌های عمده مدیریت اجرایی شهر‌ها در عصر حاضر می‌باشد. وجود جاذبه‌های متنوع در شهر قزوین چون اماکن تاریخی، فضاهای سبز، مراکز فرهنگی، مراکز خرید و بازرا‌ها و.. جزء پارامترهای مهم شکل گیری گردشگری در شهر قزوین می‌باشد.

وی افزود: اختصاص یک روز به نام شهر قزوین در واقع بر توسعه فعالیتهای عمران گردشگری شهری، وبه ویژه نوسازی بافت‌های تاریخی شهر و توجه به منظر تاریخی شهر‌ها، بازسازی فضاهای تفریحی در این حوزه با ارائه تسهیلات مناسب را تأکید و کمک شایانی به توسعه پایدار شهری می‌کند.

معاون شهر سازی و معماری گفت: بدیهی است افزایش ورود گردشگران به شهر، رونق و توسعه گردشگری، افزایش درآمد و ایجاد ثبات را در پی خواهد داشت. در این راستا ایجاد زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی مناسب در جامعه، ایجاد انگیزه‌های لازم در بخش خصوصی به منظور مشارکت هر چه افزون‌تر آن در سرمایه گذاری‌های مورد نیاز و همچنین ایجاد بسترهای لازم برای رفع نیازهای تفریحی و فراغتی و اقامتی گردشگران شهری(فضاهی سبز - بوستان ها - پارکها - شهربازی‌های سنتی و مدرن - مراکز خرید مجهز و مدرن در نقاط مختلف شهر ضروری و حائز اهمیت می‌باشد.

نظری‌پور با تاکید بر تأثیر نامگذاری روز قزوین در شناساندن این خطه به مردم گفت: نام گذاری «روز قزوین» از آن جهت که قدمت مدنیت را در این شهر خاطر نشان می‌سازد و هویت تاریخی شهر را بر سر زبان‌ها جاری می‌کند نقش بسزایی در شناخت شهر برای مردم کشور داشته است.

وی ادامه داد: از این رو «روز قزوین» در واقع بازآفرینی خاطرات و تحولاتی است که در این شهر شکل یافته و بار دیگر در ذهن هر آنکه با این شهر آشناست خاطر نشان می‌سازد که اگرچه شهر کنونی پایتخت ملی نیست اما کالبدی است که در طول دوران اکسیری ازعلم وادب و فرهنگ و هنر را در خود جای داده و همچون نگینی در تاریخ مردم کشورش می‌درخشد.

وی همچنین پتانسیل‌های شهر قزوین را برشمرد و گفت: از منظر کالبدی، تبیین خاطرات مکانی در قالب المان‌ها تندیس‌ها و نامگذاری مکان‌های شهر می‌تواند در افزایش سطح آگاهی افراد در ارتباط با تاریخ شهر تأثیر گذار است.

معاون شهر سازی و معماری گفت: همچنین توسعه شهر همساز با گذشته مانند «حفظ ساختار کالبدی کوچه آشتی کنان در راستای کارکرد فرهنگی دیروز»، به گونه‌ای که بیگانه از حال و هوای تاریخی شهر نباشد، نقش بسزایی در افزایش آگاهی مردم در ارتباط با هویت شهر خواهد داشت.

وی ادامه داد: از منظر اجتماعی برگزاری یادواره‌ها و همایش‌هایی مانند دهخدا، عبید زاکانی و.. که در راستای گرامیداشت اشخاص و تحولات مختلف شهر شکل می‌گیرد می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

وی تاکید کرد: آگاه سازی جامعه در مورد مزایای اقتصادی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی شهر و ایجاد استراتژی‌های گردشگری پایدار، به نوعی سبب ایجاد تصور عمومی مطلوب در آن‌ها می‌شود و این امر می‌تواند با استفاده از برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، نشر کتابچه و برشور ومسابقات پیامکی و رسانه‌های همگانی دیگرو همچنین ایجاد تورهای مسافرتی، برگزاری مراسم و آیین‌های جمعی و به ویژه به نمایش گذاردن در سطح ملی به مناسبت گوناگون نظیر برگزاری جشن پنجاه بدر برای شناساندن قزوین تاثیر به سزایی داشته باشد.

وی در پایان گفت: شکل دهی به گروه‌ها و نهادهایی به نام شهر قزوین که در سطح ملی فعالیت دارند مانند تیم فوتبال قزوین، انجمن دوستاران شهر سبز قزوین، می‌تواند در جلب توجه شهرقزوین و شناسایی هر چه بیشتر آن مورد نظر قرا گیرد.

قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر