کد خبر: 217265 A

نایب رئیس شورای شهر قزوین:

عدم تدوین ضابطه ساخت و ساز اجرایی و اصولی برای باغ ویلاها موجب شده سرمایه‌ها از قزوین به دیگر استان‌ها و حتی خارج از کشور برود و سرمایه‌گذاران استان، در دیگر مناطق متمرکز شوند.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین گفت: عدم تدوین ضابطه ساخت و ساز اجرایی و اصولی برای باغ ویلاها موجب شده سرمایه‌ها از قزوین به دیگر استان‌ها و حتی خارج از کشور برود و سرمایه‌گذاران استان، در دیگر مناطق متمرکز شوند.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ علی فرخزاد درباره برنامه‌ها و اقداماتی که می‌توان برای حل مشکل باغ ویلاها به کار برد افزود: باغ ویلاها موضوع عمومی بوده و زمان زیادی است که بحثبرانگیز شده و می‌توان از جنبه‌های مختلف به آن نگاه کرد.

او تصریح کرد: ۶۰۰ تا ۷۰۰ حکم تخریبی که برای ساخت و سازهای غیر مجاز صادر شده چند پیام دارد، اول اینکه نشان می‌دهد باغ ویلاها نیاز جامعه است و ما نتوانستیم برای آن یک فرمول اجرایی تنظیم کنیم تا مردم از طریق آن، نیازهایشان را تامین کنند.

فرخزاد با تأکید بر اینکه ضوابط باید طوری تدوین شوند که قدرت اجرایی داشته باشند، ادامه داد: واقعاً از قوه قهریه نمی‌توان به شکل کامل بهره برد و تا چه زمانی می‌توان وسعت کوه، دشت و بیابان را با پلیس ساختمان کنترل کرد تا ساخت و ساز غیر مجاز انجام نشود؟!

او یادآور شد: البته در دو سال اخیر در یک منطقه ۲۰ هزار هکتاری ضوابطی تدوین و پروانه‌هایی صادر شده که شاید در یک مرحله بیشتر پاسخگو نبوده، در حالی‌که قزوین از چندین هزار هکتار اراضی برخوردار است که قابلیت ساخت باغ ویلا دارند.

نایب رئیس شورای شهر ادامه داد: از طرفی به دلیل نبود چارچوب‌های قابل اجرا و عمومیت یافته، برخی افراد هم که می‌خواستند در قزوین ساخت و ساز انجام دهند، پشیمان شدند و سرمایه خود را به دیگر شهرها و به ویژه شهرهای شمالی بردند و متمکنین به خارج از کشور رفتند و با ۷۰۰-۸۰۰ میلیون می‌توانند یک ویلا خوب در کشورهای همجوار خریداری کنند.

فرخزاد یادآورشد: برای تدوین شیوه‌ای مناسب در موضوع باغ ویلاها باید از شهرهایی که تجربه‌های موفقی داشتند مانند همدان، زنجان، شیراز و کرمانشاه، الگو برداری کنیم تا به درستی جوابگوی نیاز مردم باشیم.

او با تأکید بر اینکه در حال حاضر باغ ویلاها نیاز جامعه است، افزود: با توجه به اینکه اغلب مردم در آپارتمانهای بین ۷۰ تا ۱۰۰ متر و اگر کمی متمکن باشند در آپارتمان ۲۰۰ متری زندگی می‌کنند و فضای سبز و مفرحی ندارند، لازم است به موضوع باغ ویلاها اهمیت دهیم.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر یادآورشد: باید از توجه به سلامت روح و روان مردم نیز باز نماند و دلایلی که موجب شده قزوین جزو شهرهای افسرده کشور نام بگیرد را بررسی کرد، شاید یکی از دلایل، نوع خانه‌های مسکونی باشد که زندگی در آنها درصد عصبی شدن افراد را بالا می‌برد.

فرخزاد گفت: شورا عامل محرک برای تدوین ضوابط و رونق ساخت و سازها محسوب می‌شود و راهکارهای قانونی و ضوابط این مهم بدست کارگروه امور زیر بنایی استان تدوین می‌شود و دستگاه‌های مؤثری مثل استانداری، جهاد کشاورزی، راه و شهر سازی و میراثفرهنگی در آن عضو هستند که می‌توانند به ساخت و سازها رونق دهند.

نایب رئیس شورای شهر مشارکت مردم را در سیاست گذاری‌ها، خواسته‌هایی که از مسئولان و مدیران دارند، نگهداری و بهره‌برداری از پروژه‌ها مهم دانست و گفت: مردم باید در ساخت و سازها، پروژه‌های عمرانی و ترافیکی، اقدامات مربوط به جمع و تفکیک زباله و دیگر موارد با شهرداری مشارکت داشته باشند، همکاری سازنده آنها رونق شهر نشینی را به همراه دارد.

او تغییر نگرش مردم در همراهی با مسئولان و اجرای برنامه‌های فرهنگی در این باره از سوی مسئولان را بسیار مهم خواند و گفت: کشور ایران با اینکه در مقایسه با کشورهای پیشرفته درآمد زیادی ندارد، ولی سالانه هزینه‌های زیادی در بخش‌های جمع و تفکیک زباله و حتی انرژی متحمل می‌شود.

فرخزاد یادآورشد: به عنوان نمونه ما هر چه بوستان احداثکنیم ولی فرهنگ نگهداری از آنرا ترویج ندهیم فایده نخواهد داشت و از سویی، سالانه ۸۰ میلیارد دلار در کشور صرف یارانه انرژی می‌شود، رقم بالایی که اگر فرهنگ سازی خوبی صورت بگیرد، کاهش می‌یابد و می‌توان آنرا در بخش‌های مناسب تری خرج کرد.

انرژی جامعه دلار رشد ساخت و ساز سرمایه سرمایه گذاران سلامت شورای شهر یارانه انرژی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر