کد خبر: 233364 A

معاون استاندار قزوین خبر داد:

ساماندهی ورودی‌های شهر قزوین فضای مناسبی برای جذب بیشتر مسافران و گردشگران به درون شهر ایجادخواهد کرد و موجب رونق صنعت گردشگری استان و همچنین کسب و کار بویژه در بازار سنتی قزوین می‌شود.

معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: ساماندهی ورودی‌های شهر قزوین فضای مناسبی برای جذب بیشتر مسافران و گردشگران به درون شهر ایجادخواهد کرد و موجب رونق صنعت گردشگری استان و همچنین کسب و کار بویژه در بازار سنتی قزوین می‌شود.

به گزارش ایلنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری قزوین؛ منوچهر حبیبی افزود: ورودی هر شهر مؤید شهرسازی و معماری آن شهر و منطقه می‌باشد و توجه ویژه به این ورودی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با تأکید بر حفظ باغات سنتی قزوین در طراحی ساماندهی ورودی‌های شهر قزوین، اصول و معیارهای کلی در طراحی محورهای ورودی شهر را تبیین کرد.

معاون عمرانی استاندار قزوین در خصوص ضرورت استخراج و تبیین اصول طرح ساماندهی ورودی‌های مهم شهر قزوین گفت: با توجه به تأکیدات و رهنمودهای استاندار کمیته مشترکی متشکل از استانداری، شهرداری قزوین، اداره کل راه و شهرسازی و سازمان میراثفرهنگی – صنایع دستی و گردشگری استان جهت تدوین طرح ساماندهی ورودی‌ها تشکیل و با برگزاری جلسات مختلف و کار‌شناسی شده، اصول و معیارهای کلی طرح استخراج شد.

وی افزود: یکی از اصول مطرح شده که بسیار مهم و تأثیر گذار است، لحاظ نمودن نقش مشارکت شهروندان در فرآیند برنامه ریزی و طراحی شهری می‌باشد.

معاون عمرانی استاندار با بیان اینکه ساماندهی ورودی‌ها و بهبود وضع موجود لازم و اجتناب ناپذیر است گفت: یکی دیگر از اصول اصلی طرح؛ استفاده بهینه از زمین، جلوگیری از سوداگری زمین، حفظ مالکیت و استفاده از اضافه ارزش زمین در جهت منابع عمومی است.

حبیبی، نیاز سنجی کاربری‌های مورد نیاز و لزوم تحقق عدالت اجتماعی در محور‌ها را به معنی توزیع عادلانه خدمات عمومی در نواحی شهری برشمرد و توضیح داد: تضمین دسترسی شهروندان به محیطی امن و تلاش در جهت ارتقاء مولفه‌های کیفیت محیطی با تأکید بر ویژگی‌های کالبدی و زیبایی‌شناختی از جمله اصول مطرح شده در طرح است.

وی به یکی دیگر از معیارهای طرح اشاره کرد و گفت: مطلوب بودن الگوهای توزیع کاربری‌ها با هدف توزیع متعادل کاربری و جلوگیری از تداخل کاربری‌های ناسازگار نیز در این اصول استخراج شده مورد توجه قرار گرفته است.

معاون عمرانی استاندار در ادامه یکی از مهم‌ترین راهبرد‌ها و راهکارهای موجود در جهت اجرای صحیح طراحی ساماندهی ورودی‌های شهر را احیاء و تقویت پهنه‌ها و باغات مستمر مجاور محور‌ها و ایجاد کاربری‌های گوناگون دانست و تصریح کرد: به وجود آوردن فضاهایی متنوع و دلپذیر در طول مسیر از طریق ایجاد فضاهای سبز و طراحی پارک‌های متناسب با نیاز مسافرین نیز مورد تأکید می‌باشد.

حبیبی افزود: انتقال کاربری‌های کارگاهی – تعمیرگاهی و سنگفروشان از بدنه محور‌ها و تجمیع آن‌ها در مجموعه کارگاهی – تعمیرگاهی و تجاری از دیگر راهکارهای اساسی طرح است.

وی ادامه داد: راهبردهای دیگری مثل: بکارگیری راهکارهای مشارکتی توسعه محور، جذب کاربری‌های شهری – فراشهری و همچنین ایجاد تغییر در پروفیل طولی محور سواره با هدف افزایش جذابیت بصری مناظر و کنترل سرعت در طراحی لحاظ شده است.

معاون عمرانی استاندار از ایجاد خط آسمانی موزون در طول مسیر، پیش بینی پهنه‌های حمل و نقل و پارکینگ مورد نیاز در طول مسیر جهت رفع معضلات ترافیکی و پارکینگ وسایل نقلیه سنگین با توجه به ضوابط تدوین شده در طرح خبر داد.

حبیبی، محور آیت الله خامنه‌ای را به عنوان شاخص‌ترین ورودی شهر قزوین که می‌بایست به عنوان اولین ورودی برای آن طرح ساماندهی تهیه گردد دانست و گفت: با توجه به جایگاه و ظرفیت‌های موجود در این محور می‌توان با نقش تفریحی – گردشگری و فرهنگی و با هدف حفظ، تقویت و معرفی ارزش‌های محیطی و منظر طبیعی به آن نگاه ویژه داشت.

وی عنوان داشت: به همین منظور برای بلوار آیت الله خامنه‌ای در جهت تقویت جایگاه آن در ساختار فضایی– عملکردی شهر و به عنوان یک محور شهری – فراشهری طراحی‌های لازم صورت گرفته است.

قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر