کد خبر: 214434 A

«مرحوم حاج حسن حبیب السلمان» از شیعیان کشور کویت، از بزرگترین نیکوکاران جهان اسلام بود که بیش از ۴۰ سال از عمر خود را صرف انجام امور خیر بویژه سرپرستی ایتام و نشر معارف اهل بیت(ع) کرد.

ایلنا: استاندار قم در پیامی درگذشت حاج حسن حبیب السلمان از خیرین بنام بحرینی را تسلیت گفت.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی استانداری قم، متن پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین صالحی منش استاندار قم بدین شرح است:

سروران بزرگوار و برادران گرامی در تحالف الوطنی الاسلامی(زید عزه)

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

درگذشت برادر بسیار عزیز، فاضل، توانمند و بی بدیل در عرصه امور خیریه، مرحوم حاج حسن حبیب السلمان(رضوان الله تعالی علیه) را به شما تسلیت و تعزیت عرض می نمایم. اگر چه کارهای آن مرحوم و آن انسان کریم برای جهان تشیع عالمگیر بود ولی قم کرامات همه جانبه ایشان را در این شهر که قلب تپنده عالم شیعه است هرگز فراموش نخواهد کرد. فجزاه الله عن الاسلام واهله خیر جزاء المحسنین
مجاهدت آن بزرگوار نه فقط در عرصه خیرات و مبرات که همه عمر خود را صرف آن کرد، بلکه پشتیبانی از انقلاب اسلامی و دفاع و اطاعت از امام راحل(قدس سره) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در سطح بین المللی مثالزدنی و ماندگار است.
از خداوند منان خواستاریم که روح آن جنت مکان را در جوار نبی اکرم(ص) و ائمه هدی(سلام الله علیهم) قرین رحمت بی کران خود بگرداند.

برادر شما صالحی منش
استاندار قم

گفتنی است حاج حسن حبیب السلمان از خیرین و نیکوکاران بنام بحرینی بود که در طول حیات با برکت خود، نقش بسزایی را در رفع حاجات ایتام نیازمند، بنای مساجد و حوزه‌های علمیه و سایر امور خیریه در جهان اسلام داشتند.

زندگی نامه مردی که به «اسطوره کارهای خیر» معروف شده بود

«مرحوم حاج حسن حبیب السلمان» از شیعیان کشور کویت، از بزرگترین نیکوکاران جهان اسلام بود که بیش از ۴۰ سال از عمر خود را صرف انجام امور خیر بویژه سرپرستی ایتام و نشر معارف اهل بیت(ع) کرد.

وی را می‏توان بجرأت اسوه نیکوکاری، پدر یتیمان و رهبر اعمال خیر در کویت و جهان اسلام نام نهاد.

• فعالیت های خیر در نقاط مختلف جهان

دایره فعالیت های حاج حسن حبیب به کشور کویت محدود نبود و در بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله ایران، لبنان و عراق اقدام به تاسیس دارالایتام، مدرسه، مسجد و حوزه علمیه نمود. اعمال خیریه و انسانی او در بسیاری از کشورهای اسلامی نیازمند و در بیت خانواده های فقیر و اسیب دیده به چشم می خورد.

مرحوم حسن حبیب در طول حیاتش از کارهای خیر احساس خستگی نکرد؛ بلکه با وجود سن زیاد و بیماری های مختلف، در بین جوانان و نوجوانان حضوری با نشاط داشت؛ بر سر کودکان یتیم دست محبت می کشید؛ آرامش و شادی را به قلوب نیازمندان ارزانی می‏داشت؛ مساکین را اطعام می کرد؛ اماکن عبادی برای مردم می‏ساخت؛ و وسایل زندگی را برای خانواده های محتاج و عفیف در کویت و کشورهای اسلامی دیگر فراهم می کرد.

برخی خانواده های فقیر در کشور آفریقای جنوبی که از کمک های وی بهره داشتند، از شدت علاقه به وی نام یکی از فرزندان ذکورشان را «حسن حبیب السلمان» گذاشته اند.

• مشارکت در شکوفایی اقتصادی کویت

حاج حسن حبیب السلمان به کشور خود کویت نیز خدمات زیادی کرد. وی از سال ۱۹۸۰ عضو " المجلس البلدی " این کشور بود و از این طریق نیز در ساختن جامعه، بیدارسازی مردم و امور فرهنگی فعالیت می کرد. وی در عصر شکوفایی معماری و اقتصادی کویت در چند دهه پیش، نقش فراوانی در به ثمر رسیدن طرح های ملی داشت.

• اخلاق حسنه

وی در عین حال که مبالغ فراوانی صرف امور اقتصادی می کرد دو صفت " تواضع " و " محبت به همگان " را نیز همواره به همراه داشت.

این مرد بزرگ را کسی نمی شناخت و پس از وفاتش بر بسیاری از مردم شناخته شد. با تواضع و فروتنی عجیبی در دفترش می نشست و از شهرت و ریا دوری می کرد. سخن گفتن و همنشینی با او درس اخلاق بود.

• آمار باقیات صالحات وی

گرچه به دلیل گریزان بودن آن مرحوم از شهرت، آمار دقیقی از اعمال خیر وی در دست نیست؛ اما میزان تقریبی باقیات صالحات وی را اینگونه تخمین می زنند:

سرپرستی ۳۰ هزار یتیم؛ ساخت ۴۶۰ مسجد؛
احداث۳۰ بیمارستان و درمانگاه؛ بنای ۲۴۰ مدرسه و حوزه علمیه؛
ساخت ۳۵۰ منزل مسکونی جهت ایتام؛ انتشار ۱۲۰ کتاب دینی به زبان های مختلف؛
تربیت ۱۲۰۰ مربی قرآن.

• امور فرهنگی و تبلیغی

اهتمام آن مرحوم به بخشش و کار خیر تنها در امور اقتصادی نبود بلکه در نشر اندیشه و بیدار کردن جامعه نیز سعی فراوانی نمود. ایشان ضمن سفر به کشورهای مختلف، در جهت ترویج و تبلیغ اسلام و تشیع اقدامات بسیاری انجام داد.
حاج حسن حبیب ایشان که وکالت شرعی مقام معظم رهبری در کویت را نیز بر عهده داشت، مؤسس مجموعه ای از مراکز فرهنگی و مذهبی در قاره آفریقا به نام مبارک سیدالشهداء(ع) بود.

• ارتحال

ایشان که از نعمت داشتن فرزند مرحوم بود، شنبه هفته گذشته در پی عمل ناموفق قلب در یکی از بیمارستان‏های کویت در گذشت.

استاندار قم صالحی منش استاندار قم، استانداری قم حاج حسن حبیب السلمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر