کد خبر: 235707 A

یادداشتی به قلم سیدرضا طباطبایی؛

برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی از برنامه های میان مدت کشور محسوب می شود که به عنوان نقشه راه و در قالب برنامه های پنج ساله(اول تا پنجم) از سال ۶۸ تا ۹۴ تدوین و اجرا گردیده است.

سید رضا طباطبایی مدیرکل روابط عمومی استانداری قم در یادداشتی به ضرورت تدوین دقیق اهداف کمی و کیفی برنامه ششم توسعه پرداخته است.

به گزارش ایلنا از قم، در یادداشت سیدرضا طباطبایی آمده است:

برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی از برنامه های میان مدت کشور محسوب می شود که به عنوان نقشه راه و در قالب برنامه های پنج ساله(اول تا پنجم) از سال ۶۸ تا ۹۴ تدوین و اجرا گردیده است.
بی شک تدوین کنندگان این برنامه ها از نخبگان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور هستند که در یک بازه زمانی طولانی مدت و با انجام مطالعات و بررسی های دقیق و همه جانبه و پس از نشست ها و جلسات کارشناسی مختلف و در نظر گرفتن مصالح نظام، اهداف کمی و کیفی برنامه را مشخص می کنند.
ارزیابی کلی برنامه های توسعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیانگر این واقعیت است که هر کدام از این برنامه ها علیرغم اعمال همه این دقت ها و گذر از فیلترهای گوناگون کارشناسی و نظارتی قبل از تدوین و اجرا، در مقام عمل و اجرا با ضعف ها و نواقص اساسی زیادی مواجه بوده اند. ضعف هایی که به اعتقاد کارشناسان موجب شده تا اهداف این برنامه ها یا اصلاً محقق نشده و یا انحراف از اهداف در مراحل مختلف برنامه را داشته باشند. هر چند تاکنون در این زمینه گزارش کاملی از روند اجرای برنامه ها تهیه نشده و یا چنانچه تهیه شده، منتشر و در اختیار عموم قرار نگرفته است.
حال که در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه توسط دولت تدبیر و امید قرار داریم جا دارد تا با بهره گیری از تجارب پنج برنامه اجرا شده، شاهد تدوین منسجم ترین و کامل ترین برنامه های توسعه ملی تاریخ انقلاب اسلامی باشیم. برنامه ای که در صورت توجه به پیش نیازها و رعایت نکات لازم، می تواند زمینه را برای رهایی اقتصاد کشور از موانع و مشکلات موجود و نیل به یک توسعه پایدار فراهم نماید. بر این اساس و به منظور رفع چالش های اجرایی برنامه های راهبردی گذشته، موارد ذیل باید در تدوین برنامه ششم توسعه مد نظر متولیان امر قرار گیرد:
۱ - بازخوانی و عمل به این توصیه مهم رهبر معظم انقلاب در ذیل ابلاغیه مورخ ۱۳/۸ / ۸۲ سند چشم انداز کشور در افق ۱۴۰۴ که تاکید دارند: «در تدوین و تصویب برنامه ه‏اى توسعه و بودجه ‏هاى سالیانه، این نکته مورد توجه قرار گیرد که: شاخصهاى کمى کلان آنها از قبیل نرخ سرمایه ‏گذارى، درآمد سرانه، تولید ناخالص ملى، نرخ اشتغال و تورم، کاهش فاصله‏ ى درآمد میان دهک‏هاى بالا و پایین جامعه، فرهنگ و آموزش و تواناییهاى دفاعى و امنیتى، باید متناسب با سیاستهاى توسعه و اهداف و الزامات چشم‏انداز، تنظیم و تعیین گردد و این سیاستها و هدفها به‏صورت کامل مراعات شود».
۲ - اهتمام ویژه دولت به علمی تر شدن هر چه بیشتر فرایند تدوین برنامه در این زمینه دولت می بایستی قبل از نهایی شدن لایحه با مشورت گیری و دریافت نظرات صاحب نظران و نخبگان بخش های مختلف، اقدام به تدوین شاخص های کمی و کیفی دقیق و منطبق بر واقعیات نماید.
۳ - موفقیت برنامه ششم توسعه در رسیدن به اهداف ترسیم شده زمانی امکان پذیر خواهد بود که همه عوامل و مؤلفه های موثر در تدوین برنامه لحاظ شود لذا در این زمینه ضرورت دارد تا مباحثی همچون: اقتصاد منهای نفت، محوریت بخش خصوصی در اقتصاد ملی، اقتصاد مقاومتی، کیفیت حضور در بازارهای جهانی و خلق مزیت های رقابتی، بهبود فضای کسب و کار و تولید و صادرات و… به عنوان محور برنامه ششم مورد توجه قرار گیرد.
۴ - با توجه به نقش مهم نظارت برنامه های توسعه ملی، ضروری است مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانونی ناظر، بر مراحل مختلف برنامه ششم اعم از تدوین و اجرا، نظارت دقیق، کامل و مستمری را داشته باشد.
۵ - دولت و مجلس در نشست های مشترک ادواری، روند اجرای برنامه را رصد کرده و با مشارکت و همکاری یکدیگر، موانع و مشکلات در مسیر اجرا را برطرف نمایند.

استانداری قم طباطبایی روابط عمومی استانداری قم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر