کد خبر: 363680 A

ادیب در گفت‌و‌گو با ایلنا:

عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، با بیان اینکه امام علی(ع) الگو و قهرمان ابدی سیاستمدارانی است که می‌خواهند برای جامعه کار کنند، گفت: زندگی امام علی(ع) آزمایشگاه تحقق تئوری‌ها و اندیشه‌هایی است که به آن‌ها باور داشته است و البته این تئوری‌ها و اندیشه‌ها‌‌ همان حقیقت اسلام اصیل و ناب است.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین مسعود ادیب در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به فرارسیدن روز ۱۳رجب روز میلاد امام علی(ع)، در خصوص شخصیت سیاسی-اجتماعی امام اول شیعیان، اظهار داشت: امیرالمؤمنین(ع) از زوایای گوناگون مورد مطالعه و شناخت قرار گرفته و به دلیل ویژگی‌های متعددی که در شخصیت ایشان هست، افراد مختلفی از انسان‌های مختلف دنیا به ایشان علاقه‌مند هستند.

وی افزود: سخنان مختلفی در وصف ایشان گفته‌اند، بنابراین می‌شود از دیدگاه‌های مختلفی راجع به حضرت علی(ع) سخن گفت؛ از شجاعت او، از ایمان او، از علم او، از عدالت او، از حق‌طلبی، ایستادگی و استقامت او و دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان در مورد هر کدام از آن‌ها به تفصیل سخن گفت.

این عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با بیان اینکه می‌خواهم به عملگرایی امیرالمؤمنین(ع) اشاره کنم، گفت: منظورم از عملگرایی این است که امام علی(ع) شخصیتی است که عمل او، پا به پای نظرش پیش رفته و این مهم، در طول دوران عمر ایشان قابل مشاهده است.

وی افزود: ما شخصیت‌های متعدد و بزرگی در طول تاریخ بشریت داریم که در مقام نظر، خیلی حرف‌های زیبا، دلنشین و کبریایی می‌زنند، اما در مقام عمل، یا فرصتی برای ظهور و بروز نصیبشان نشده، و یا اگر فرصتی هم نصیبشان شده، چندان موفق نبوده‌اند.

حجت‌الاسلام ادیب خاطرنشان کرد: معمولا تفاوت عمل و نظر در بین رفتار آدمیان وجود دارد و این تفاوت بین عمل و نظر، همواره باعث شده یا عمل تخطئه شود یا نظر غیر اجرایی و غیر عملی تلقی شود.

وی با بیان اینکه معدود هستند افرادی که در طول تاریخ بشر، دقیقا طبق نظر خودشان عمل و زندگی کرده باشند، گفت: یکی از ویژگی‌های امیرالمؤمنین(ع) این است که طبق آنچه درست می‌دانسته زندگی کرده و عمل کرده است؛ اصلا زندگی او آزمایشگاه تحقق تئوری‌ها و اندیشه‌هایی است که به آن‌ها باور داشته است و البته این تئوری‌ها و اندیشه‌ها‌‌ همان حقیقت اسلام اصیل و ناب است.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امیرالمؤمنین(ع) آدمی است که هر کاری را درست می‌داند برای آن اقدام می‌کند و برای آن هزینه می‌کند و پای در میدان عمل آن می‌گذارد، گفت: شجاعت و رشادت‌هایی که در زمان جنگ در دوران پیامبر(ص) داشته و فداکاری‌هایی که دارد، با اعتقاد به توحید و آخرت و با اعتقاد به اینکه شهادت عالیترین منزلتی است که انسان به آن دست پیدا می‌کند، کاملا هماهنگ است؛ و این دقیقا برعکس رفتار کسانی است که در مقام نطق و سخن، درباره ایثار و فداکاری و شهادت، بهترین سخن‌ها را می‌گویند، اما خودشان هرگز هزینه‌ای را تقبل نمی‌کنند.

وی گفت: اگر امیرالمؤمنین(ع) از عدالت و انصاف و دلسوزی برای مظلومان سخن می‌گوید، خودش در مقام عمل، عادلانه‌ترین، منصفانه‌ترین و دلسوزانه‌ترین روش را در پیش گرفته است.

حجت الاسلام ادیب با بیان اینکه امام علی(ع) در رفتار سیاسی خود هرگز به شعار‌ها و هرگز به اسم‌ها اکتفا نکرده است، خاطرنشان کرد: امیرالمؤمنین(ع) در نامه به عثمان بن حنیف می‌فرمایند که آیا من راضی باشم که امیر مؤمنان خوانده بشوم اما در سختی‌های روزگار با مردم خود، همراهی و همگامی نداشته باشم؟ بر اساس همین تفکر بود که زندگی بسیار سختی را برای خودش رقم می‌زند؛ با اینکه می‌توانست زندگی بسیار راحت و مرفهی داشته باشد؛ و این کار فقط به این دلیل است که بتواند درد و رنج مردم خود را درک کرده و به عنوان یک رهبر و کسی که در جامعه حکم می‌راند، اوضاع و احوال مردم خود را لمس کند و بداند که بر آن‌ها چه می‌گذرد.

وی با تأکید بر اینکه امام علی(ع) در مقام فعالیت اجتماعی و سیاسی خویش، هرگز شعارهایی که نتواند عملی کند، نمی‌دهد، گفت: عمل حضرت علی(ع) با شعارش می‌خواند و شاید بخشی از مشکلاتی که امیرالمؤمنین (ع) در دوران حکومت خود داشت ناشی از همین بود که می‌خواست به شعارهای خودش عمل کند.

این عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: بسیاری از سیاستمداران همواره در طول تاریخ، به راحتی و زیبایی شعارهای خیلی خوبی را مطرح کردند، اما در مقام عمل به گونه‌ای دیگر رفتار کردند اما امیرالمؤمنین(ع) از معدود رهبران سیاسی است که طبق شعارهای خودش عمل کرد؛ این رفتار در یک نگاه کوتاه مدت، تلخی‌ها، سختی‌ها و ناملایمت‌هایی را برای ایشان به بار آورد، ولی در نگاه بلندمدت او را به عنوان الگو و قهرمان ابدی سیاستمداران و انسان‌هایی که برای جامعه کار می‌کنند، می‌توان معرفی کرد.

وی با بیان اینکه امیرالمؤمنین(ع) حتی در بُعد کار اقتصادی هم آدمی اهل اقدام و عمل است، گفت: در سال‌هایی که مسئولیت اداره جامعه بر دوش امام علی(ع) نیست و ایشان را از عرصه قدرت به دور رانده‌اند، مثل کارگری هوشمند و دارای برنامه، به شدت کار می‌کند؛ فعالیت اقتصادی می‌کند؛ باغ قرض می‌کند و به آبیاری و باغداری مشغول می‌شود و از این طریق نه فقط برای خودش، اموال و توشه لازم برای زندگی جمع می‌کند، بلکه صدقات، خیرات و موقوفاتی را برای بخش عمومی جامعه قرار می‌دهد.

حجت الاسلام ادیب گفت: امیرالمومنین(ع) با همه عظمتی که در مقام نظر دارد و می‌شود او را بزرگ‌ترین مفسر اسلام دانست، و کلمات او، خطبه او و نهج البلاغه او را می‌شود بهترین تفسیر حقایق معنوی تلقی کرد، در مقام عمل هم، مرد عمل و مرد کار و اقدام است؛ یعنی ایشان یک اندیشمند ممتاز و یگانه در تاریخ بشر است و از سوی دیگر هم می‌توان او را یک کارگر ممتاز و یگانه در تاریخ بشر دانست.

امام علی حجت‌الاسلام مسعود ادیب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر