کد خبر: 450473 A

گزارش هفتگی بررسی بازارها منتشر شد؛

در هفته گذشته حجم معاملات 6 هزار و 177 میلیون سهم و ارزش آن 11 هزار و 108 میلیارد ریال بوده است که حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته با رشد 78 و 108 درصدی مواجه بوده است.

به گزارش ایلنا از گزارش هفتگی بررسی بازارها به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت، اطلاعیه­های مهم منتشرشده در کدال و خبرهای مهم در طول هفته پرداخته است.

در هفته گذشته حجم معاملات 6 هزار و 177 میلیون سهم و ارزش آن 11 هزار و 108 میلیارد ریال بوده است که حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته با رشد 78 و 108 درصدی مواجه بوده است.

صنعت «خودرو و ساخت قطعات» بیشترین حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص داد. این صنعت 36 درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص داد و دو صنعت «سرمایه‌گذاری‌ها» و «استخراج کانه‌های فلزی» به ترتیب با 31 و 6 درصد از حجم معاملات هفتگی، در رده­های بعدی قرار گرفتند. ارزش بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات این هفته نسبت به پایان هفته گذشته 0.8 درصد افزایش یافت.

از مهم­ترین اتفاقات هفته گذشته می­توان به آغاز اولین معامله آپشن فروش سهام ۳ شرکت بزرگ، لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ۳ شرکت و یک بانک ایرانی، اعلام معافیت مالیاتی افزایش ارزش از محل تجدید ارزیابی توسط وزیر اقتصاد، تجدید نظر بانک ‌مرکزی در اعمال صورت‌های مالی جدید بانک­ها و اعلام شرط بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌ها، نقد شدن چک‌های قسط معوقه خرید مخابرات اشاره کرد.

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که هر هفته توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران تهیه و منتشر می­شود، از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه  1395 شاخص کل (هم­وزن) بورس تهران 16.5 درصد رشد داشته است. این در حالی است که در مدت مشابه شاخص کل (ارزش- وزنی) 1 درصد کاهش داشته است. در مدت مشابه شاخص فرابورس ایران 4.9 درصد، قیمت سکه بهار آزادی 14.7 درصد، قیمت دلار (آزاد) 11.4 درصد و قیمت یورو (آزاد) 11.6 درصد افزایش داشته است.

مطابق این گزارش در 30 روز منتهی به  اول بهمن‌ماه 1395، قیمت انواع نفت با نوسان همراه بود و قیمت نفت وست‌تگزاس 0.1 درصد کاهش و قیمت نفت برنت 1.9 درصد افزایش داشته است. در مدت مشابه و در میان قیمت فلزات اساسی، آلومینیوم با 7.12 درصد، بیشترین و نیکل با منفی 10.59درصد، کمترین بازدهی را داشتند.

بر این اساس در 30 روز منتهی به 29 دی 1395، صنعت « محصولات چوبی » با بازدهی مثبت 22.6 درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت. در مدت مشابه صنعت « ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی » با افت 19.5 درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکت­ها، شرکت « کشت ‌و صنعت ‌پیاذر » با 71.4+ درصد بیشترین افزایش و شرکت « شیشه‌ و گاز » با منفی 43.5 درصد بیشترین کاهش را داشتند.

در میان شاخص‌های بورس‌های معتبر بین‌المللی در هفته گذشته، شاخص بورس  استانبول (BIST 100) با رشد 1.9 درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس لندن (FTSE 100) با افت 1.9 درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده­اند.

برای دریافت اصل گزارش اینجا را کلیک کنید.

 

خودرو رشد شاخص مخابرات ارزش معاملات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر