کد خبر: 506507 A

مدیر عامل بانک مسکن به ضرورت تشکیل سازوکار نهادی جدید برای وصول معوقات بانکی تاکید کرد و پیشنهاد داد با اذن مقام معظم رهبری و تصویب مجلس از منابع صندوق توسعه ملی برای بهسازی نظام بانکی استفاده شود.

به گزارش ایلنا؛ محمد هاشم بت شکن در دومین روز از بیست و هفتمین همایش سیاست های پولی و ارزی در میزگرد سیاستی مطالبات غیرجاری، دارایی های منجمد و راه کارهای اصلاح ترازنامه بانک ها به ایراد سخنانی درباره ریشه ها و علل واقع نگرانه این حوزه پرداخت و اظهار داشت: طبق آمار دریافتی از بانک مرکزی تا پایان اردیبهشت ماه جمع دارایی های نظام بانکی هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان و مانده تسهیلات نظام بانکی با کسر مطالبات مشکوک الوصول هزار هزار میلیارد تومان است.

وی با اشاره به سخنان رییس کل بانک مرکزی گفت: طبق اعلام ولی الله سیف ۴۵ درصد دارایی های نظام بانکی منجمد است. با احتساب مجموع دارایی های نظام بانکی این نتیجه حاصل می شود که ۷۶۵ هزار میلیارد تومان از دارایی های بانکها منجمد است.

مدیرعامل بانک مسکن به سخن دیگر رییس کل بانک مرکزی مبنی براینکه ۵۰ درصد تسهیلات عموما امحال ؛ تقسیط یا تجدید شده است اشاره کرد و گفت: مجموع این تسهیلات با دارایی های منجمد معادل ۱۲۶۵ هزار میلیارد تومان از کل دارایی های نظام بانکی می شود.

وی اذعان داشت: بنابراین 70 درصد دارایی های نظام بانکی بی کیفیت است که یا جریان نقدی ندارد یا ضعیف است.

این فعال بانکی در همین ارتباط با طرح این پرسش که در این حالت چه انتظاری از بانک ها برای عمل به وظایف و کاهش نرخ سود وجود دارد؟ گفت: مقامات بالادستی عمدتا خروجی را نگاه کرده و می گویند چرا نرخ بالاست؟ درحالی که اینها دلایلی دارند.

بت شکن به اظهارات روز گذشته وزیر اقتصاد درباره تخلفات سودی بانک ها اشاره و تصریح کرد: این مشکلات به معضل جریان نقدی دارایی ها برمی گردد. چسبندگی رو به پایین نرخ های سود هم همین است.

به گفته مدیرعامل بانک مسکن، بانک ها در تنگنای مالی با این سیاست کار می کنند.وقتی هزینه تجهیز منابع بالا می رود باید به کسب و کارهایی تسهیلات داده شود که ریسک بالایی دارد. دوم اینکه نباید تسهیلات بدهند و به سمت سرمایه گذاری بروند که اینطور نسبت تسهیلات به سپرده ها کاهش می یابد.

وی تاکید کرد: وقتی هزینه تجهیز منابع بالا می رود بانک ها مجبورند کارهای دیگری انجام دهند تا هزینه های خود را تامین کنند.

بت شکن در ادامه این میزگرد به بیان راهکار برای حل این مشکل در نظام بانکی پرداخت و افزود: درک مشترکی در بالاترین سطح کشور در این حوزه ایجاد شده است ضمن آنکه اراده راسخ نیز در روسای قوا وجود دارد.

وی با بیان اینکه بنا به توصیه مقام معظم رهبری نقشه راه مشخصی نیز در این حوزه نیاز داریم که مشخص شود این موضوع شامل چه اقداماتی باید باشد، گفت: بنده تمام سیاست هایی که در 10 سال گذشته برای ساماندهی این معضل تدوین شد را مرور کردم ولی هیچ کدام به نتیجه ای نرسیده است.

مدیرعامل بانک مسکن با تشریح سیاست هایی که در ده سال گذشته برای ساماندهی معوقات انجام شده است، تصریح کرد: شرکت فروش اموال مازاد بانک ها در این رابطه تشکیل شده ولی سوال اینجاست که آیا این شرکت موفق بود؟ یا شرکت ساماندهی معوقات بانک ها توانست گره از مشکلات باز کند؟

وی به تشکیل شرکت های برون سپاری بانک ها برای معوقات بانک، قانون رفع موانع تولید برای فروش اموال مازاد بانک ها، فروش سهام در بنگاه های غیربانکی، ماده 18 قانون رفع موانع تولید، انتشار صکوک به اتکای دارایی غیرمنقول بانک ها و بخشنامه های ضرورت وصول مطالبات غیرجاری در نظام بانکی بعنوان سیاست های دولت برای کاهش معوقات بانکی طی سال های گذشته اشاره کرد.

بت شکن با طرح این پرسش که هم اکنون  وضعیت معوقات بانکی چی هست؟ آیا وصول کردیم؟ کاهش ناشی از چیست؟ گفت: اتفاق خاصی در این حوزه نیفتاده است و نباید سیاست های قبلی را تکرار کنیم.

این فعال بانکی تصریح کرد: مشخصا به شکل طبیعی هیچکس بهتر از بانک ها در شرایط عادی قادر به وصول نیست ولی وقتی حجم مطالبات غیرجاری از رقم عادی بالاتر می رود، پیچیدگی پرونده ها شدت می گیرد و دستگاه قضایی توانایی کافی را ندارد شاید بانک نتواند کارخاصی در این زمینه انجام دهند.

وی به ضرورت تشکیل سازوکار نهادی جدید برای وصول معوقات بانکی تاکید کرد و پیشنهاد داد با اذن مقام معظم رهبری و تصویب مجلس از منابع صندوق توسعه ملی برای بهسازی نظام بانکی استفاده شود.

بت شکن گفت: صندوق توسعه ملی منبع این سازوکار است چطور است برای زه دهی آب ۸ میلیارد تسهیلات می گیریم ولی برای بهسازی بانک ها نمی توانیم از صندوق پول بگیریم؟

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: تا مشکل دارایی های مسموم حل نشده گره از این مشکل باز نمی شود البته افزایش سرمایه بانکها به درد نمی خورد.

وی گفت: در همه جای دنیا نهاد مدیریت دارایی ها برای شرایط بحران وجود دارد از همین رو این نهاد باید تشکیل شود تا راهکار عاجلی برای برون رفت از وضعیت فعلی باشد.

 
 
 
 
 

 

سهام مسکن مقام معظم رهبری منابع صندوق توسعه نظام بانکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر