کد خبر: 162514 A

آسیب شناسی خانواده در حضور کارشناسان و روانشناسان؛

نشست بانوان با عنوان «زن، خانواده و فرهنگ»، به‌همت حوزه هنری لرستان، در خرم‌آباد برگزار شد.

نشست بانوان با عنوان «زن، خانواده و فرهنگ»، به‌همت حوزه هنری لرستان، در خرم‌آباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگارایلنا از خرم آباد، این نشست به‌مناسبت هفته گرامی‌داشت مقام زن و مادر به‌همت حوزه هنری استان لرستان با حضور تعدای از کارشناسان در حوزه مسائل اجتماعی و روان‌شناسی و مذهبی در سالن نشست‌های حوزه هنری لرستان در خرم‌آباد برگزار شد.
در بخشی از این نشست، کارشناسان به بیان مباحثی در رابطه با مسائل مربوط به زن و خانواده و مشکلات و معضلاتی که قشر زن با آن مواجه هستند پرداختند و شرکت کنندگان نیز سولات و نظرات خود در این رابطه را بیان کردند.
در این نشست، رقیه هراتی، از بانوان فعال فرهنگی و مذهبی استان لرستان در رابطه با مقام انسان گفت: انسانی که خداوند او را خلیفه و جانشین خود بر روی زمین قرار داده با عمل و ایمانش می‌تواند به جایگاهی که خدا برای او قرار داده یعنی همان خلیفه‌الهی برسد.
وی اضافه کرد: اگر انسان نفس اماره را رهبر خود قرار دهد و براساس ایمان و عمل رفتار نکند به مرتبه‌ای می‌رسد که از حیوان نیز پست‌تر می‌شود.
هراتی در رابطه با مقام و منزلت زن با بیان اینکه خداوند برای زن از لفظ انسان سازی استفاده کرده که این صفت نیز برای قرآن ذکر شده است، افزود: تمام تربیت یک فرزند در خانواده حول محور مادر می‌چرخد، یک مادر برای نسبت به فرزندش کنترل از راه دور داشته باشد و در درجه اول با فرزندش رفیق باشد و بعد از آن مادر باشد.
این فعال قرآنی ادامه داد: امروز با مشکلات و معضلاتی در بین خانواده‌ها مواجه هستیم که می‌طلبد خانواده‌ها درباره برخی آسیب‌ها و معضلات به فرزندان خود آگاهی بدهند.
وی با اشاره به نقش زنان در تربیت فرزند، گفت: مادر برای اینکه بتواند در تربیت خانواده موفق عمل کند باید دین و اخلاق را مدنظر قرار دهد.
وی اضافه کرد: متاسفانه برخی از والدین عقده‌هایی را که در دوران نوجوانی و جوانی داشته‌اند و به آن نرسیده‌اند در زندگی فرزندان خود پیاده می‎کنند و برخی موارد آن‌قدر غرق در دنیای کودک می‌شوند که از روح فرزندان غافل می‌شوند و این بزرگترین آسیب به فرزند است.
هراتی گفت: پدر و مادر باید در کنار توجه به مسائل مادی و جسمی فرزندانشان، آنها را به دین نماز و قرآن نیز هدایت کنند.
در ادامه این نشست، نیازی، از روانشانسان مرکز مشاوره لرستان نیز به پاره‌ای مسائل و مشکلات از جمله افزایش آمار طلاق، کاهش آمار ازدواج، بالا رفتن سن ازدواج و خیانت مرد به زن یا بالعکس اشاره کرد و گفت: با وجودی که رسانه به ویژه صدا و سیما نقش مهمی در فرهنگ سازی در بین مردم دارد اما اغلب سریال‌ها در ایران فقط برای سرگرمی ساخته می‌شود وموضوع آموزنده‌ای برای مردم ندارد.

پدر و مادر خانواده دین رسانه زنان سن ازدواج صدا و سیما فرهنگ سازی قرآن والدین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر