کد خبر: 187927 A

رئیس دانشگاه لرستان؛

رئیس دانشگاه لرستان گفت: بر اساس شاخص‌های ارزیابی آیین‌نامه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی مصوب وزارت علوم، دانشگاه لرستان به رده ۱ دانشگاه‌های کشور ارتقاء یافت.

رئیس دانشگاه لرستان گفت: بر اساس شاخص‌های ارزیابی آیین‌نامه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی مصوب وزارت علوم، دانشگاه لرستان به رده ۱ دانشگاه‌های کشور ارتقاء یافت.

به گزارش خبرنگارایلنا از خرم آباد، مرکز آموزش عالی سابق لرستان یا دانشگاه لرستان فعلی در سال ۱۳۵۶ به عنوان شاخه لرستان دانشگاه جندی شاپور اهواز یا شهید چمران فعلی با پذیرش تعداد ۱۰۰دانشجو در چهار رشته تحصیلی فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست‌شناسی در مقطع کار‌شناسی فعالیت خود را آغاز کرد.

پس از پیروزی شکوه‌مند انقلاب اسلامی شاخه لرستان از دانشگاه شهید چمران اهواز جدا شد و فعالیت‌های خود را به صورت مستقل تحت عنوان مجتمع آموزش عالی لرستان با چهار گروه آموزشی فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست‌شناسی تداوم بخشید و پس از بازگشایی دانشگاه‌ها در سال ۱۳۶۲ فعالیت‌های آموزشی این مرکز منحصرا به دو رشته دبیری شیمی و دبیری ریاضی محدود شد.

در سال ۱۳۶۷ طرح جامع بزرگ دانشگاه لرستان تدوین و به تصویب وزارت فرهنگ و آموزش عالی و سازمان برنامه و بودجه رسید و فعالیت‌های اجرایی احداثدانشگاه در سال ۱۳۶۹ آغاز شد.

دانشگاه لرستان در سال ۱۳۷۲ عملا و به طور رسمی از عنوان مجتمع به دانشگاه ارتقاء یافت و هیأت امنای آن نیز در سال ۱۳۸۳ از هیأت امنای دانشگاه‌های منطقه غرب کشور جدا شد.

دانشگاه مادر لرستان هم اکنون دارای شش دانشکده علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، ادبیات و علوم انسانی، علوم اقتصادی و اداری و دانشکده دامپزشکی است و خوشبختانه با مدیریت جهادی که ظرف سه سال اخیر در این دانشگاه حاکم شده است دانشگاه لرستان پله‌های پیشرفت را علی رغم عقب ماندگی‌های تاریخی که در سایه بی‌توجهی‌های گذشتگان بر آن حاکم شده بود، جبران کرد.

حسن زمانیان در جمع خبرنگاران، بیان داشت: بر اساس شاخص‌های ارزیابی آیین نامه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که شامل تعدد فیزیکی واحدهای تابعه، تعدد واحد بین الملل، شعبه، دانشکده، مجتمع، پژوهشکده، آموزشکده، گروه و رشته‌های آموزشی و پژوهش می‌باشد دانشگاه لرستان به رده یک دانشگاه‌های کشور ارتقاء یافت.

وی افزود: رده یک دانشگاه‌های کشور شامل دانشگاه‌های بزرگی همچون دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه فردوسی مشهد و دیگر دانشگاه‌ها است.

رئیس دانشگاه لرستان گفت: در سایه این ارتقاء از نظر چارت سازمانی و تشکیلاتی تعداد معاونت‌های دانشگاه لرستان از چهار به شش معاونت و تعداد مدیریت‌های دانشگاه از ۹ به ۱۶ مدیریت و سایر رده‌های تشکیلاتی نیز به همین نسبت افزایش می‌یابند.

زمانیان با بیان اینکه ارتقاء ساختار دانشگاه موجب شکوفایی دانشگاه در همه زمینه‌ها خواهد شد، افزود: دانشگاه لرستان در سه سال اخیر با تلاش‌های بی‌وقفه مسئولین دانشگاه رشد چشمگیری در زمینه‌های مختلف داشته است که حاصل این تلاش‌ها ارتقاء این دانشگاه از رده دوم دانشگاه‌های کشور به رده ۱ بوده است.

وی افزایش تعداد اعضای هیأت علمی شاغل و بورسیه‌ها و دانشجویان، گسترش تعداد رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف بخصوص در سطح تحصیلات تکمیلی، راه اندازی چهار مرکز آموزش عالی در شهرستان‌های تابعه شامل مراکز الش‌تر، نورآباد، کوهدشت و پلدختر، راه اندازی آزمایشگاه مرکزی، ارتقاء آموزشکده دامپزشکی به دانشکده و افتتاح ساختمان این دانشکده، بهره برداری از ساختمان ۱۸ کلاسه در راستای توسعه امکانات آموزشی و راه اندازی سایت مرکزی کامپیو‌تر با دارا بودن بیش از ۱۰۰ دستگاه کامپیو‌تر جهت استفاده دانشجویان از جمله عوامل موثر در ارتقاء رتبه دانشگاه لرستان به رده ۱ دانشگاه‌های کشور اعلام کرد.

کسب این موفقیت برای دانشگاه لرستان اگر چه باید با توجه به قدمت این دانشگاه سال‌ها پیش رقم می‌خورد؛ اما باز هم باید آن را به فال نیک گرفت و از تجربه ارزشمندی که در سایه مدیریت جهادی در دانشگاه مادر استان رقم خورده است برای رشد و ارتقاء دیگر دانشگاه‌های استان نظیر دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد لرستان بهره برداری شود.

آموزش عالی آیین نامه تحصیلات تکمیلی رشد سازمان برنامه و بودجه شاخص علوم تحقیقات و فناوری فیزیک مشهد وزارت علوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر