کد خبر: 202043 A

مدیرکل میراثفرهنگی و گردشگری لرستان خبر داد:

مدیرکل میراثفرهنگی و گردشگری لرستان از آغاز به کار عملیات حفاظت و مرمت نقوش صخره‎ای هومیان ۱ و ۲، برد سپید و می‌رملاس خبر داد.

مدیرکل میراثفرهنگی و گردشگری لرستان از آغاز به کار عملیات حفاظت و مرمت نقوش صخره‎ای هومیان ۱ و ۲، برد سپید و میرملاس خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خرم آباد،، مهاجری‎نژاد با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون مطالعات میدانی در زمینه حفظ این آثار به سرپرستی حامد وحدتی نسب شروع شده است.

وی با اشاره به وضعیت مراحل مطالعه بیان کرد: هم اکنون مرحله نقشه برداری از محوطه‎‌ها از جمله پلان محوطه و نقشه توپوگرافیکی از دیواره‎های محل قرار گرفتن نقوش، عکس‎برداری جزء به جزء نقوش، عکس‎برداری از موارد آسیب‌شناسی از نقوش - چه طبیعی و چه انسانی - انجام شده است.

همچنین حامد وحدتی نسب، سرپرست گروه، با اشاره به روند مطالعات حفظ نقاشی‎های صخره‎ای در لرستان اظهار کرد: ابتدا تمامی عکس‎هایی که قبلاً گرفته شده و از ابتدا وجود داشته جمع‎آوری می‌‎شود و با عکس‎های فعلی تطابق داده می‌‎شود تا میزان تخریب سالانه ارزیابی شود.

وی افزود: در مرحله بعد و در خصوص زدودن اثرات تخریب شده توسط انسان، جنس مواد اولیه نقوش مطالعه شیمیایی می‌‎شود تا بدانیم چه موادی بدون رساندن آسیب، آثار مخرب انسانی را از بین می‌‎برد.

وحدتی نسب با اشاره به اینکه با یک گروه متخصص در بلژیک در ارتباط هستیم و نظرات ایشان را درباره مرمت، احیاء و نگهداری این آثار دریافت می‌‎کنیم، افزود: همچنین مطالعه آسیب‌شناسی و حفظ موارد مشابه این آثار از جمله غار لاسکو در فرانسه در حال انجام است.

وی با اشاره به تدوین طرح حفاظتی - مرمتی که در حال انجام است، تصریح کرد: طرح‎هایی را که در این رابطه آماده کردیم، بزودی اعلام می‌‎کنیم از جمله اینکه چه کنیم که محوطه‎‌ها حفظ و آثار هم احیا شوند.

وحدتی نسب با اشاره به بحثتوریسم منطقه گفت: از این نظر هم مطالعاتی صورت گرفته، از جمله اینکه این آثار را چگونه برای بازدید عموم آماده کرده و چه امکاناتی باید برای منطقه فراهم شود.

وی در این باره افزود: در بحثتوریسم توجه به نکاتی از جمله حفظ حریم منظری محوطه‎‌ها، نوع پله گذاری، راهسازی و همچنین پست‎های نگهبانی ضروری است.

سرپرست گروه با اشاره به اینکه بیشترین تخریب از روی ندانستگی است، ادامه داد: هم اکنون تعامل خوبی با افراد محلی مخصوصاٌ هومیان صورت گرفته است و جلساتی هم با افراد بومی و ریش سفیدان محلی گرفته شده و فواید حفاظت از این آثار برای آنان گوشزد و همچنین برای ایشان تشریح شده که این آثار متعلق به پدرانشان است و باید در حفظ آن کوشا باشند.

وحدتی نسب گفت: فاز اول این پروژه که شامل تهیه طرح مطالعاتی و آسیب‌شناسی و همچنین پیشنهادهای مرمتی و حفاظتی است پایان سال جاری به پایان خواهد رسید.

بلژیک فرانسه گردشگری نقاشی مرمت آثار حفاظت صخره نقوش هومیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر