کد خبر: 214642 A

لرستانی عضو انجمن شهر بالتیمور آمریکا؛

باید دانست که جذب سرمایه‌گذاری خارجی خودش یک علم است.

لرستانی مقیم آمریکا در نشست با دبیرخانه شورای امور ایرانیان خارج از کشور استان لرستان گفت: باید دانست که جذب سرمایه‌گذاری خارجی خودش یک علم است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خرم آباد به نقل از دبیرخانه شورای امور ایرانیان خارج از کشور استان لرستان، لرستانی مقیم آمریکا در نشست با این دبیرخانه که به تازگی و همزمان با برگزاری نخستین جلسه به ریاست استاندار لرستان آغاز به فعالیت کرده است، گفت: باید دانست که جذب سرمایه گذاری خارجی خودش یک علم است.

«خسرو ساکی»، عضو انجمن شهر بالتیمور و علاقمند به سرمایه گذاری در زادگاهش لرستان، گفت: اگر ایجاد امنیت کنیم، سرمایه گذار با پای خودش خواهد آمد.

این مهندس شیمی و کار‌شناس ارشد تاکسیکولوژی که بیش از ۳۴ سال است مقیم کشور آمریکاست، اظهار کرد: نیاز است کمپین آرامی برای شروع روابط برقرار شود از سوی دیگر تسهیل امور بسیار مهم است. باید ذره ذره پیش رفت.

ساکی افزود: در نتیجه تسهیل امور، لرستانی‌هایی که شهرشان را دوست دارند متقاعد می‌شوند در پروژهٔ امنی مشارکت کنند. از این رو در ابتدا آگاهی و احساس امنیت و آرامش و بالاخره تسهیل امور سرمایه گذاری و مقدمه چینی برای حضور لرستانی‌ها در موطنشان از اهمیت برخوردار است.

عضو انجمن شهر بالتیمور امریکا ادامه داد: باید برنامه ریزی‌های لازم انجام شود که اگر سرمایه گذار آمد ذینفع باشد. البته اول خیر برساند و بعد به نفعش برسد.

وی با اشاره به اینکه نیاز است در خرم آباد آیکن سازی یا‌‌ همان نمادسازی اتفاق بیفتد، افزود: در لرستان نمادهای خوبی مانند قلعه فلک الافلاک و کیو وجود دارند این نماد‌ها سالهاست بهترین تاثیرات را در استان و کشور برجای گذاشته‌اند و توسعه نمادسازی نباید متوقف شود.

ساکی اضافه کرد: کار باید در مکان و موضع مشخص انجام شود. به عنوان مثال هرکس از شمال به جنوب سفر می‌کند باید از خرم آباد عبور کند. در این مسیر از قمی سوهانی می‌خرد و از اراکی انار اما از لرستانی چه؟ مشکل اینجاست که ما نمی‌دانیم چطور پول دربیاوریم.

این لرستانی علاقمند به سرمایه گذاری در محل تولدش بیان کرد: از طرفی قیمت املاک تجاری بسیار بالاست که فرد را مجبور می‌کند از ایجاد کسب حذر کند. اینکه قیمت ملک مسکونی بالا باشد مهم نیست اما ملک تجاری باید به صرفه باشد.

ساکی با بیان اینکه متاسفانه شهرداری در حال حاضر به درآمدهای موقت اعتقاد دارد در حالی که ایجاد درآمدهای پایدار باید منظور نظر باشد، تاکید کرد: شهرداری باید خودش بخشی از درآمد شهروندان باشد تا آن‌ها را به پرداخت مالیات و عوارض ترغیب کند.

وی اظهار کرد: در سایر ملل دنیا مانند امریکا وام برای پیشرفت است نه وسیله نجات. اما در استان ما وام وسیله نجات است.

ساکی با تاکید بر اینکه دولت باید به سرمایه‌های خرد هم توجه کند، بی‌توجهی به سرمایه‌های کوچک را آسیب زا دانست و گفت: سرمایه‌های خرد را هم باید درنظر آورد. در تمام دنیا به سرمایه‌های خرد توجه می‌شود به ویژه در انتخابات ریاست جمهوری. ممکن است در لرستان فقط ۱۰۰۰ نفر سرمایه میلیاردی داشته باشند، از این رو توجه به سرمایه‌های خرد و غیرکلان بسیار مهم است.

ساکی ادامه داد: سیستم مدیریتی باید امنیت سرمایه گذاری را تضمین کند از سوی دیگر سرمایه‌های خرد را جمع کند. مانند اتفاقی که در مورد فرودگاه امام خمینی(ره) در تهران افتاد و نتیجه آنهم بسیارمطلوب بود.

وی تصریح کرد: اقرار به گناه و مشکل در برخی مواقع پیروزی آور است. باید وجود پاره‌ای مشکلات را پذیرفت و در جهت رفعشان تلاش کرد.

عضو انجمن شهر بالتیمور عنوان کرد: لرستانی‌های خارج از ایران در امر سرمایه گذاری به دنبال نفع شخصی و چندبرابر فروشی نیستند بلکه قلبا و در ‌‌نهایت هدفشان این است که از این رویکرد خداپسندانه خیر ببینند.

وی در پایان با اظهار خرسندی از دیدار با استاندار لرستان و آشنایی با نقطه نظرات برجسته وی در این خصوص و حضور دبیرخانه شورای امور ایرانیان خارج از کشور، افق پیش رو را مثبت ارزیابی کرد و اظهار امیدواری کرد با روی کارآمدن دولت جدید اعتمادسازی کافی جهت حضور فعالانه سرمایه گذران لر مقیم خارج از کشور اتفاق بیفتد و این مسیر شکوفایی هرچه بیشتر لرستان و کشور پهناور ایران را رقم بزند.

هم اکنون «صیدعلی کورانی فر»، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری لرستان و دبیر شورای امور ایرانیان خارج از کشور در استان لرستان است.

امنیت و آرامش انتخابات ریاست جمهوری ایرانیان خارج از کشور پول درآمد سرمایه سرمایه گذاری شهرداری مالیات معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر