کد خبر: 215091 A

کورانی فر؛

مهم‌ترین مساله شناسایی لرستانی‌های مقیم کشورهای خارجی و بررسی سوابق شغلی - اقتصادی آن‌ها و برقراری رابطه جهت دعوت از آن‌ها برای حضور در لرستان است.

دبیر شورای امور ایرانیان خارج از کشور استان لرستان گفت: مهم‌ترین مساله شناسایی لرستانی‌های مقیم کشورهای خارجی و بررسی سوابق شغلی - اقتصادی آن‌ها و برقراری رابطه جهت دعوت از آن‌ها برای حضور در لرستان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خرم آباد، دبیر شورای امور ایرانیان خارج از کشور استان لرستان در گفتگو با خبرنگاران عنوان کرد: خوشبختانه با رویکرد چشمگیر دولت یازدهم در خصوص ایجاد زمینه‌های ورود ایرانیان خارج از کشور به منظور توسعه و رونق فرهنگی اقتصادی ایران و از سوی دیگر تسهیل امور مربوط به آنان، در لرستان نیز زمینه‌های سرمایه گذاری خارجی با همت لرستانی‌های مقیم کشورهای خارجی فراهم شده است و این مساله مورد توجه و استقبال آنان قرار گرفته است.

«صیدعلی کورانی فر» با اشاره به اثرگذاری رسانه‌ای مثبت برگزاری نخستین جلسه شورای امور ایرانیان خارج از کشور استان لرستان به ریاست استاندار محترم و پیگیری‌های مجدانه وی در این خصوص، ‌افزود: به دنبال برگزاری نخستین جلسه شورا و معرفی کمیته‌های تشکیل دهنده، به طور رسمی فعالیت دبیرخانه شورای ایرانیان خارج از کشور در لرستان آغاز شده است.

وی توضیح داد: این کمیته‌ها شامل کمیته حقوقی، اقتصادی، علمی - آموزشی و فرهنگی رسانه‌ای هستند که روسای آن‌ها و دبیرانشان به صورت رسمی معرفی شده‌اند و مقرر است با تشکیل جلسات داخلی و اعلام آرا و پیشنهادات به دبیرخانه شورا در روند فعالیت‌های قابل انجام حضور داشته باشند.

معاون استاندار لرستان ادامه داد: یقینا در این مسیر مهم‌ترین مساله شناسایی لرستانی‌های مقیم کشورهای خارجی و بررسی سوابق شغلی - اقتصادی آن‌ها و برقراری رابطه جهت دعوت از آن‌ها برای حضور در لرستان است. اتفاقی که به صورت یکپارچه در سراسر ایران در حال انجام است و ما نیز در این خصوص علاوه بر تلاش‌های ملی و پیگیری‌های شورای عالی، به صورت استانی نیز به موضوع ورود کرده‌ایم و از طریق وزارت امور خارجه و مدیریت کل امور ایرانیان خارج از کشور، ‌ مکاتبه و رایزنی‌های حضوری را انجام داده‌ایم.

دبیر شورای امور ایرانیان خارج از کشور استان با بیان اینکه تعداد ۴۵۳۶ نفر لرستانی مقیم کشورهای خارجی شناسایی شده‌اند، ‌ اظهار کرد: البته نمی‌توان به شناسایی اولیه اکتفا کرد؛ از این رو با برقراری رابطه با سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی به دنبال آن هستیم تا با هم استانی‌هایمان در سراسر دنیا ارتباط ایجاد کنیم. بر اساس برآوردهای اولیه ما، تعداد ۲۵۰ نفر از لرستانی‌ها دارای فعالیت اقتصادی در خارج از ایران هستند که بررسی‌های ما برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آن دسته از لرستانی‌های دارای فعالیت اقتصادی قابل توجه، همچنان ادامه دارد.

کورانی فر با بیان اینکه خوشبختانه فضای جاری کشور و مدیران ارشد استانی آماده پذیرش حضور لرستانی‌ها در شورای ایرانیان هستند و در این رهگذر از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند، ‌اضافه کرد: ‌ تلاش خواهیم کرد امنیت اجتماعی، روانی و سرمایه گذاری حضور هم استانی‌‌هایمان را در لرستان به طور مطلوبی تامین کنیم و گواه این مطلب هم مراجعه علاقمندانه و پیگیرانه تنی چند از لرستانی‌های مقیم کشورهای هلند و آمریکا به استانداری لرستان جهت مشارکت در انجام پرو‍ژه‌های استانی است که مسلما اعتمادسازی انجام شده و بهره‌مندی از روحیه زادگاه دوستی آنان، نتایج خوبی در توسعه استان برجای خواهد گذاشت.

وی تصریح کرد: لرستان امروز با نرخ بالای بیکاری و سرانه پایین درآمد مردم، نیازمند اقدامات اساسی اقتصادی در حوزه سرمایه گذاری است و همانطور که بار‌ها استاندار محترم لرستان نیز مطرح کرده‌اند، چاره کار حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاری‌های متعدد در لرستان است. لرستانی‌های زیادی هستند که سالهاست بنا به دلایل مختلف به لرستان سفر نکرده‌اند و لازم است با اعتمادسازی و روی باز به استقبال و دعوت آنان برویم و از موقعیت مناسب ایجاد شده در دولت جدید ‌‌نهایت بهره را برای توسعه استان و معرفی چهره فرهنگی لرستان ببریم و به گفته ریاست محترم جمهور در سراسر دنیا به موضوع «ایران هراسی» خاتمه دهیم.

دبیر شورای ایرانیان خارج از کشور استان لرستان، بیان کرد: در این رهگذر و از آنجا که اطلاعات ما باید تکمیل و به روز رسانی شود، نیاز است همگی در راستای کامل شدن بانک اطلاعاتی لرستانی‌ها همکاری کنیم و اگر افراد، قوم، خویش یا آشنایی را می‌شناسیم که در خارج از ایران زندگی می‌کنند و علاقمند به ایجاد روابط اقتصادی فرهنگی با زادگاه‌شان هستند به دبیرخانه شورای امور ایرانیان، مستقر در استانداری لرستان، ‌ معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی راهنمایی و معرفی کنیم.

کورانی فر افزود: در راستای تسهیل برقراری ارتباط لرستانی‌های مقیم خارج از کشور از طریق فضایمجازی، آدرس اینترنتی lorestanhouse. ir که به تازگی راه اندازی شده است، در روزهای آینده پذیرای حضور آنان خواهد بود و در این فضا نیز مشارکت فعالانه خواهیم داشت تا علاوه بر شناسایی افراد، زمینه‌های سرمایه گذاری و ظرفیت‌های موجود نیز معرفی شوند و آماده پاسخگویی به پرسش‌های مطرح شده در سایت خواهیم بود.

دبیر شورای امور ایرانیان خارج از کشور ادامه داد: در نظر است طبق هماهنگی‌های به عمل آمده در سال آتی همایش سرمایه گذاری لرستانی‌های مقیم خارج کشور در خرم آباد برگزار شود و تقویم اجرایی دبیرخانه شورا نیز بر اساس برگزاری هرچه غنی‌تر و باشکوه‌تر این همایش قرار گرفته است.

ایرانیان خارج از کشور بخش خصوصی پرو تقویم جمهوری اسلامی ایران دولت سرمایه گذاری معاون وزارت امور خارجه هلند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر