کد خبر: 319063 A

مدیر کل تامین اجتماعی لرستان در گفت‌و گو با ایلنا

ایلنا: مدیر کل تامین اجتماعی لرستان گفت: سازمان تامین اجتماعی لرستان ۲۰۰ میلیارد تومان مطالبات معوقه دارد.

شهناز حمزه‌لویی روز چهارشنبه در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار ایلنا ‌در خرم آباد افزود: اداره‌کل تامین اجتماعی لرستان با زیر پوشش قرار دادن نزدیک به۷۰۵ هزار نفر از جمعیت استان۴۰ درصد جمعیت لرستان را زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داده است.

وی اظهار داشت: از این تعداد بیمه شده ۲۱۲ هزار نفر به عنوان بیمه شده اصلی و ۳۸۶هزار نفر به عنوان بیمه شده تبعی و اعضای خانواده آن‌ها هستند.

حمزه لویی تصریح کرد: ۶۰ درصد از بیمه شدگان تامین اجتماعی ساکن مناطق شهری و ۴۰ درصد از آن‌ها ساکن مناطق روستایی هستند..

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تسهیل در خدمت رسانی به بیمه شدگان تصریح کرد: این خدمات از طریق ۱۱ شعبه اصلی، پنج شعبه اقماری و چهار واحد کارگذاری به جامعه هدف خود عرضه می‌کند.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان افزود: شعب اقماری در شهرستانهای رومشکان، چالانچولان، معمولان، اشترینان و دوره چگنی به بیمه شدگان خدمتاتی مانند صدور و تعویض دفترچه، پرداخت حق بیمه ارائه می‌دهند.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان گفت: سازمان تامین اجتماعی لرستان حقوق ۶ هزار بازنشسته را نیز پرداخت می‌کند، این در حالی است که تعداد بازنشسته‌های تامین اجتماعی لرستان رشد بالای داشته و نسبت به آمار کشوری افزایش قابل توجهی است.

حمزه‌لوی با بیان اینکه یکی از مشکلات تامین اجتماعی لرستان صورت حساب مانده‌های وصول نشده وعدم پرداخت حق بیمه کارگاه‌های بحران‌دار در موعد مقرر است، افزود: این سازمان برای تامین جامعه هدف خود به ۶۲۰ میلیارد تومان منابع مالی نیازمند است.

وی افزود: این در حالی است که منابع تامین شده در سال جاری ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است و ما با مشکل تامین منابع مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد بیشتر از منابع مالی پرداخت و هزینه انجام شده است اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی یک سازمان درآمد هزینه است و در عین حالی که مرتبا باید به جامعه هدف خدمت رسانی کند می‌بایست منابع و درآمد خود را نیز تامین نماید.

وی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی لرستان ۲۰۰ میلیارد تومان مطالبات معوقه دارد اظهار داشت: تامین اجتماعی یک سازمان عمومی غیر دولتی است که اعتباری برای این سازمان در بودجه دولت در نظر گرفته نشده است.

حمزه لویی درآمد تامین اجتماعی را بر اساس وصول حق بیمه کارگران و مشمولین بیان کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی از ادوار گذشته بدهی‌های وصول نشده زیادی دارد. یک صندق دو وظیفه دارد اول تامین هزینه‌های جاری و بعد ذخیره برای آینده. سازمان باید بتواند به نحوی از منابع خود استفاده کند که این دو وظیفه را به درستی انجام دهد.

وی با تاکید بر هم راستا بودن تامین اجتماعی با اقتصاد دولت گفت: سازمان تلاش می‌کند که با اقتصاد کشور هم راستا باشد. ما در شرایطی قرار داریم که قدرت‌های جهان سعی دارند که کشور را از پای در بیاورند که تاکنون به حمداله به جایی نرسیده‌اند. ملت ایران در طول دوران‌ها دستخوش فشارهای اقتصادی فراوانی بوده است. هشت سال جنگ تحمیلی و تحریم‌های ناعادلانه تنها بخشی از مشکلاتی هستند که برای کشور ایران ناخواسته به وجود آمده است. ما برای رفع موانع اقتصادی باید هم راستای با دولت حرکت کنیم تا چالش‌های پیش رو رفع شوند.

 حمزه لویی در ادامه به چالش پیر شدن جمعیت کشور نیز اشاره کرد و تصریح کرد: در چندین سال گذشته در لرستان به ازای هر ۲۰ نفر یک مستمری بگیر وجود داشت اما اکنون به ازای هر پنج و نیم نفر یک مستمری بگیر وجود دارد که این هشداری برای جمعیت کشور محسوب می‌شود که امان دارد صندوق‌های بازنشستگی را در آینده با مشکل جدی روبه رو کند.

تامین اجتماعی مطالبات معوقه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر