کد خبر: 337542 A

مسابقات قهرمانی جهت یابی کشور به میزبانی خرم آباد در دو بخش شهری و جنگلی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در خرم آباد، جلسه هماهنگی برگزاری مسابقات قهرمانی جهت یابی کشور با حضور سردار عظیمیان ریاست انجمن جهت یابی ورزشی کشور، سردار کلاته ریاست کمیته مالی و پشتیبانی انجمن جهت یابی کشور، سرهنگ ضرب علیزاده دبیر انجمن جهت یابی کشور، به ریاست مدیر کل ورزش و جوانان لرستان در دفتر مدیریت اداره کل  ورزش و جوانان لرستان برگزار شد.

در این جلسه بر برگزاری هرچه بهتر مسابقات تاکید شد و مقرر شد این مسابقات در دو بخش شهری و جنگلی برگزار شود که پارک جنگلی شوراب برای بخش جنگلی و پارک کیو برای بخش شهری در نظر گرفته شد. همچنین این دوره از مسابقات با حضور 20 تیم از سراسر کشور ویژه آقایان در رده سنی بزرگسالان ، بهمن ماه امسال در خرم آبادبرگزار می‌شود.

در این جلسه عزیزپور برای برگزاری هرچه بهتر این میزبانی قول مساعد داد و افزود: لرستان طی یکسال اخیر میزبانی‌های بزرگی را تجربه است و امیدواریم با هماهنگی های لازم این میزبانی نیز به نحو احسن انجام شود.

ضر غام علیجانی معاون ورزشی اداره کل نیز با اشاره به برخی مسائل مهم در میزبانی ها، اظهار داشت: برای برگزاری میزبانی ها همیشه مشارکت و هماهنگی ها از قبل مسابقات لازم است انجام شود و تمامی جوانب کار سنجیده شود تا اگر مشکلی هست مطرح شود و در جهت رفع آن تصمیم گیری شود.

مهدی سلاطی رئیس انجمن های ورزشی استان نیز با بیان اینکه حامیان مالی این مسابقات از هم اکنون مشخص شده است، خاطر نشان کرد: اقدامات بعدی جهت هماهنگی های لازم با فدراسیون های انجمن های ورزشی و اداره کل ورزش و جوانان لرستان انجام می شود.

ورزش جهت‌یابی دارای مقررات و اصولی است که آموزش آنها در قبل منحصراً" برای افراد نظامی بود اما امروزه با بنیان‌گذاری فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی و گسترش آن به همه اشخاص، این ورزش به یک رشته پایه تبدیل شده‌است.

ورزش جهت‌یابی به خاطر توانایی‌های بالای ذهنی و بدنی که برای اشخاص به وجود می‌آورد، در خلال چند سال گذشته مورد توجه کشورهای گوناگون قرار گرفته است. کشورهای شرکت کننده در مسابقات جهانی این رشته معمولاً از پرسنل نیروهای مسلح خود برای عضویت در تیم‌های ملی بهره می‌گیرند. این رشته از جمله ورزش‌های بسیار سودمند است که اثر مثبت جسمی و روحی بر فرد می‌گذارد. اجرای این ورزش درهمه خشکی ها امکان پذیر است. در مسابقات جهت یابی،به طورمعمول دوتیم هشت نفره شرکت میکنند،امادوشرکت کننده نیز میتوانندبایکدیگر مسابقه بدهند.این ورزش برای همه افراد در سنین مختلف لذت‌بخش است.

در مسابقات جهت‌یابی اساسا جدیدترین مقررات مسابقات جهانی (WOC) متعلق به فدراسیون بین‌الملی جهت‌یابی (IOF) به کار برده می‌شود و مسابقات در چهار رشته ورزشی متفاوت در جهان برگزار می‌شود: جهت‌یابی پیاده، جهت‌یابی اسکی، جهت‌یابی دوچرخه کوهستان، جهت‌یابی با ویلچر.

جهت‌یابی با نقشه، جهت‌یابی با خودرو و جهت‌یابی با قایق نیز از دیگر زیر مجموعه های این ورزش است.

اداره کل ورزش و جوانان جهان معاون انجمن های ورزشی جهت یابی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر