کد خبر: 368991 A

استاندار لرستان درخواست کرد:

استاندار لرستان گفت: بانک‌ها باید واحدهای صنعتی در تملک خود را در استان لرستان تعیین تکلیف کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در خرم‌آباد، هوشنگ بازوند ظهر امروز درجلسه بانک‌های استان لرستان با شهرک‌های صنعتی از عدم سرمایه گذاری هلدینگ های بانکی در استان انتقاد کرد و گفت: هر یک از این هلدینگ ها ده‌ها شرکت زیرمجموعه دارند که متاسفانه برای حضور در استان اقدام نکرده اند. 

وی همچنین اظهار داشت: در حال حاضر 62 واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی استان لرستان در تملک بانک‌ها قرار دارد و مساحت زمین این واحدها 24 هکتار بوده و دارای هفت هکتار سوله نیز است.

وی افزود: اگر مطابق نرخ روز برآورد کنیم ارزش واحدهای تعطیلی که در تملک بانک‌های لرستان قرار دارد حدود 120 میلیارد تومان است و این در حالی است که هفت مگاوات برق و 134 هزار متر مکعب آب نیز به صورت بلاتکلیف در واحدهای تحت تملک بانک‌ها قرار دارد.

استاندار لرستان بیان کرد: از بانک‌ها تقاضا داریم در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل این واحدها را احیا کنند و از ظرفیت موجود که لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی به وجود آمده است درجهت رفع مشکلات موجود استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: تمام بانک‌های استان باید اختیاراتی را که برای احیا واحدهای تحت تملک دارند تا پایان وقت اداری امروز به استانداری اعلام کنند تا ما این خواسته‌ها را به معاون اول رئیس جمهور در ستاد اقتصاد مقاومتی اعلام کنیم.

بازوند عنوان کرد: ما انتظار نداریم مشکلاتی که در 10 سال برای واحدهای صنعتی  به وجود آمده در مدت یک سال به صورت کامل توسط بانک‌ها برطرف شود ولی از بانک‌ها می‌خواهیم با تمام توان در راستای احیا ظرفیت‌های راکد تلاش کنند و برنامه زمان‌بندی در این زمینه ارایه دهند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از بانک‌ها هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری دارند که در سطح کشور مشغول سرمایه‌گذاری هستند ولی متأسفانه این هلدینگ‌ها هیچ توجهی به استان لرستان ندارند و گویی که لرستان جزیی از این کشور نیست.

استاندار لرستان گفت: با توجه به مشکلات زیاد در استان لرستان از هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها می‌خواهیم در استان لرستان نیز سرمایه‌گذاری کنند چرا که این یک خواسته به حق مردم این استان است. 

وی تصریح کرد: 62 واحد مستقر در شهرک های صنعتی استان به تملک بانک ها درآمده که این امر موجب بلاتکلیفی هفت هکتار سوله شده است.

بازوند با بیان اینکه با تملک این واحدها بیش از یکهزار و 200 میلیارد ریال سرمایه استان بلاتکلیف مانده افزود: با توجه به اینکه لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

وی ادامه داد: بانک های استان تا پایان وقت اداری امروز فرصت دارند اختیارات درخواستی خود را ارائه دهند تا با همکاری معاون اول رئیس جمهوری نسبت به اخذ مجوزهای لازم به منظور ارتقای اختیارات بانک های استان اقدام شود.

استاندار لرستان گفت: همچنین بانک ها باید برنامه زمانبندی احیای واحدهای تملک شده را بر اساس پیشرفت فیزیکی ماهانه اعلام کنند.

بازوند اضافه کرد: بانک هایی که نمی‌توانند نسبت به احیا واحدها اقدام کنند، این مهم را کتبی اعلام کرده تا در خصوص آن تعیین تکلیف و اقدام شود.

به گفته وی سازمان صنعت معدن و تجارت استان نیز باید تا پایان شهریور ماه نسبت به جذب اعتبار چهار هزار و 50 میلیارد ریالی برای واحدهای تعطیل استان اقدام کند.

برق زمین سازمان صنعت معدن و تجارت استان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر