کد خبر: 386415 A

ایلنا: مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان گفت: در راستای بهره‌برداری از کنتور‌های هوشمند «فهام» در لرستان بیش از دو هزار کنتور طرح فهام نصب می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در خرم آباد، در راستای اهداف صنعت برق ایران جهت ایجاد شبکه هوشمند انرژی، بعنوان اولین گام، طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی که به اختصار فهام نامیده می‌شود بعنوان سیستم اندازه‌گیری هوشمند انرژی برای ایران تعریف و مشخصات آن با توجه به نیازمندی‌های وزارت نیرو و نفت از سوی سازمان بهره‌وری انرژی ایران تدوین شد.

 مدیریت بهینه شبکه برق و آب و کنترل هوشمند مصرف کنندگان از اهداف اقتصاد مقاومتی می‌باشد و طرح «فهام» با هدف ارتقای مدیریت شبکه برق و با بهره برداری رسمی از کنتورهای هوشمند یکی از شیوه‌های استفاده بهینه از منابع نیرو خصوصا برق است.

نصب دو هزار و ۱۳۳ کنتور طرح فهام در لرستان

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان در این خصوص افزود: وزارت نیرو در ابتدای سال جاری نصب این تعداد کنتور را در لرستان در راستای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار داده است و در این راستا دو هزار و۱۳۳ کنتور طرح فهام در لرستاننصب می‌شود.

فریدون خودنیا با بیان اینکه طرح «فهام» با هدف ارتقای مدیریت شبکه برق و با بهره برداری رسمی از کنتورهای هوشمند وارد فاز اجرایی می‌شود، اظهار کرد: در این راستا در سال جاری ۲۱۸ کنتورطرح فهام توسط آب منطقه‌ای و ۸۰۰ کنتور نیز توسط شرکت توزیع برق استان نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته نیز ۷۰۰ کنتور هوشمند در چاه‌های آب کشاورزی استان نصب شده است.

خودنیا اظهار کرد: کنتورهای طرح فهام به سبک نوین و تخصصی طراحی شده‌اند که تولید آن‌ها سهمیه بندی است.

فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی

به گزارش ایلنا: یکی از پروژه‌هایی که در صنعت برق از چند سال قبل شروع شده و امروز به مرحله عملیاتی رسیده طرح «فهام» و هوشمند سازی کنتور‌های مشترکان برق است.

با نصب این کنتور‌ها از این پس از طریق سیستم مخابراتی تمام اطلاعات مصرف مشترکان به مرکز کنترل ارسال می‌شود.

این طرح دارای ویژگی‌های زیادی در بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف برق است و با استفاده از این کنتور‌ها از مرکز در هر ثانیه طبق برنامه ریزی کنتور‌ها خوانش می‌شوند.

این قابلیت علاوه بر اینکه امکان می‌دهد تا بار فشار بر روی شبکه تحت کنترل شود برای مشترکان پر مصرف نیز محدودیت ایجاد می‌کند.

این کنتور‌های هوشمند به گونه‌ای قادر به کم کردن جریان برق هستند که لوازم پرمصرف در خانه امکان روشن کردن نخواهند داشت.

 با استفاده از این سیستم این قابلیت وجود دارد در نقاطی که تلفات از میزان استاندارد بیشتر باشد ماموران برق به آنجا مراجعه کرده و دقیقا علت تلفات را برطرف می‌کنند.

 با توجه به گسترش شبکه برق کشور این شبکه با سیستم‌های قبلی قابل مدیریت نیست و لذا طرح فهام به عنوان یک طرح هوشمند برای ارتقای مدیریت شبکه برق کمک شایانی در بهینه سازی و مدیرت مصرف خواهد داشت.

این طرح برای نخستین بار به صورت پایلوت در مشهد با حضور وزیر نیرو اجرایی شد.، در چارچوب این طرح برای یک میلیون مشترک برق در ۶ استان ایران کنتور هوشمند نصب می‌شود.

به گفتهٔ مسئولین فهام این طرح برای اجرا نیاز به ۶۰ هزار میلیارد ریال اعتبار دارد.

گزارش از سجاد آریان‌پور

انرژی برق کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر