کد خبر: 390016 A

رایزن اقتصادی ایران در عراق:

ایلنا: رایزن اقتصادی ایران در کشور عراق گفت: امروز شاهد استقبال بیشتر عراقی‌ها از کالاهای ایرانی هستیم که این می‌تواند یک فرصت برای کشور باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در خرم‌آباد، محمد رضازاده صبح امروز در جلسه کارگروه صادرات غیرنفتی استان لرستان که با حضور استاندار و جمعی از مدیران این استان برگزار شد، اظهار داشت: صادرات غیرنفتی ما به کشور عراق طی سال گذشته ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است و باید گفت استقبال مردم عراق از کالاهای ایرانی به خاطر شرعی بودن آن‌ها می‌تواند یک فرصت برای کشور باشد.

وی عنوان کرد: عراق بزرگ‌ترین مرز خود را با کشور جمهوری اسلامی ایران دارد و ۱۶ گذرگاه رسمی با ما دارد که باید گفت بیشترین گذرگاه‌های رسمی عراق با ایران اسلامی است که این می‌تواند زمینه صادرات بیشتر کالا‌ها را به عراق فراهم کند.

این مسئول تصریح کرد: سالانه ۲ تا ۲.۵ میلیون حجم گردشگر بین دو کشور و ۴ تا ۵ میلیون تردد زوار و گردشگر درمانی از عراق به ایران و از ایران به عراق صورت می‌گیرد.

رایزن اقتصادی ایران در عراق در ادامه با اشاره به اینکه ۹۰ درصد مایحتاج عراقی‌ها از طریق واردات صورت می‌گیرد و ایران سهم خوبی از صادرات به این کشور‌ها را دارد که از سال ۸۳ تاکنون میزان صادرات ما در کشور عراق ۱۷ برابر افزایش داشته است، گفت: با توجه به حمله گروه‌های تکفیری داعش به کشور عراق، ما همچنان شاهد افزایش میزان صادرات به این کشور هستیم و این نشان می‌دهد که عراقی‌ها تمایل خوبی به کالاهای کشور ایران دارند.

این مسئول با اشاره به اینکه صادرات ترکیه پنج برابر ایران به عراق است، اظهار داشت: ترکیه توانسته رعایت سلیقه مصرف‌کنندگان را در عراق شناسایی و با توجه به سلیقه آن‌ها کالاهای مصرفی خود را تولید و در اختیار آن‌ها قرار دهد که باید گفت این کشور اولین سهم بازار را در عراق با ۲۵ درصد صادرات دارد.

رضازاده با بیان اینکه سهم ما در صادرات به کشور عراق ۱۵ درصد است، اظهار داشت: ۶.۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به کشور عراق صادر شده است که ما می‌توانیم این میزان را با برنامه‌ریزی‌های درست و تبلیغاتی که انجام می‌دهیم، در این کشور افزایش دهیم.

رایزن اقتصادی ایران در عراق گفت: سال گذشته ما در مجموع هفت درصد کاهش صادرات کالاهای غیرنفتی به دنیا را داشته‌ایم، اما افزایش دو درصدی کالا‌ها به عراق را شاهد بوده‌ایم که این نشان می‌دهد ما بیشتر باید در این زمینه تلاش کنیم.

وی گفت: اگر می‌خواهیم شاهد افزایش صادرات به این کشور باشیم، باید مراکز تجاری ایران را در بغداد را فعال و شبکه‌های توزیع مویرگی مواد غذایی را در این کشور راه‌اندازی کنیم.

این مسئول تصریح کرد: راه‌اندازی نمایشگاه‌های دائمی در مناطق مرزی ایران و عراق، حضور شرکت‌های خصوصی و تبلیغ محصولات خود در عراق و... می‌تواند میزان صادرات ایران را در کشور عراق افزایش دهد.

رضازاده اظهار داشت: ۶ استان عراق کالاهای عربستانی را تحریم کرده‌اند اما بعد از یک ماه که کالاهای جایگزین این کالا‌ها وجود نداشت مجبور شدند که از آن‌ها دوباره استفاده کنند و این نشان می‌دهد که ما باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.

ترکیه عراق مواد غذایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر