کد خبر: 411012 A

با حضور چیت چیان انجام شد؛

ایلنا: عملیات آبگیری سد رودبار الیگودرز لرستان روز پنجشنبه با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو آغاز شد.

به گزارش ایلنا، آبگیری سد رودبار الیگودرز در استان لرستان ظهر روز پنج شنبه با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو آغاز و آبگیری شد، این سد با سرمایه‌گذاری خارجی و به همت متخصصان داخلی در قرارگاه سازندگی سپاه ساخته شده است.

مجری طرح سد و نیروگاه رودبار لرستان در حاشیه آیین آبگیری این سد در جمع خبرنگاران افزود: بدنه این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده و از معدود سدهایی از این نوع می باشد که در دره ای تنگ و باریک احداث شده است.

فرامرز اخوان اصل افزود:حجم بدنه سد حدود چهار میلیون و 500 هزار مترمکعب ، طول تاج 185 متر، ارتفاع از پی 155 متر، عرض تاج 15 متر و حجم مخزن آن 228 میلیون مترمکعب می باشد.

وی اظهار داشت: از ویژگی‌های عمده سد و نیروگاه رودبار لرستان استفاده از توپوگرافی منطقه جهت تولید برق است به نحوی که علاوه بر ارتفاع آب داخل مخزن، 300 متر هم از اختلاف ارتفاع ناشی از توپوگرافی منطقه استفاده شده و ارتفاع آب روی توربین‌ها حدود 425 متر است.

وی همچنین گفت: تاکنون حدود 16 هزار 740 میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده و پیش بینی می شود هزینه اجرای کامل طرح به 20 هزار میلیارد ریال برسد.

سد رودبار ، خاکی و با هسته رسی به ارتفاع 155 متر ، طول تاج 185 متر ، عرض تاج 15 متر و بر روی رودخانه رودبار الیگودرز ساخته شده است.

این سد در 100 کیلومتری جنوب الیگودرز با حجم دریاچه 228 میلیون متر مکعب، با هدف تولید برق احداث شده و در فاز اول 2 نیروگاه 225 مگاباتی در سال 986 گیگابایت برق در این منطقه تولید خواهد کرد.

کاهش هزینه استهلاک نیروگاه‌های حرارتی، اشتغالزایی در حین اجرا و بعد از اجرا در منطقه و توسعه صنعت گردشگری از دیگر اهداف ساخت این سد است.

ساخت این سد از سال 86 آغاز شده و پیش بینی می شود تا خرداد سال آینده آبگیری سد به پایان برسد و تولید برق در آن آغاز شود.

برای ساخت این سد 285 میلیون یورو فاینانس با سرمایه‌گذاری کشور چین هزینه شده است.

طرح سد و نیروگاه رودبار لرستان در فاصله 100 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان الیگودرز بر روی رودخانه رودبار از سرشاخه‏‌های دز در حال اجرا است.

گزارش از سجاد آریان پور

برق سد آبی سرمایه گذاری صنعت گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر