کد خبر: 106008 A

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری از اجرای طرح اصلاح نژاد دام سنگین در ۱۰ واحد دامداری این شهرستان خبر داد.

طهمورثقاسم نژاد، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری گفت: از سوی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ساری در راستای اجرای طرح افزایش تولیدات دامی با رویکرد اصلاح نژاد دام سنگین در مرداد ماه سال جاری از تعداد ۱۰ واحد دامداری با ظرفیت ۸۳ راس دام عملیات رکوردگیری شیر انجام و پس از اخذ نمونه های شیر جهت ثبت میزان چربی و بار میکروبی به آزمایشگاه ارسال شد.

به گزارش ایلنا از ساری، او با اشاره به اینکه این طرح در راستای حمایت از تولیدات دامی واحدهای گاوداری شیری با رویکرد اصلاح نژاد دام سنگین و جهت بهبود مدیریت تولید صورت می‌گیرد، خاطر نشان ساخت: در عملیات اصلاح نژاد دام که شامل شناسایی و ثبت رکورد اجداد هر حیوان در گله و مشخص کردن وضعیت فعلی گله است می توان بر اهداف کلی اصلاح نژاد از قبیل تولید بالای شیر و ترکیبات قابل قبول شیر و تیپ مناسب دام جهت افزایش ارزش اقتصادی گله دست یافت.

وی تصریح نمود: اصلاح نژاد یک علم کاربردی بوده و در بخش های تخصصی با کاربرد دانش ژنتیک، آمار و نرم افزار افق جدیدی پیدا کرده است.

قاسم نژاد در پایان گفت: هدف از اجرای برنامه های اصلاح نژاد دام آن است که دام های دارای ظرفیت ژنتیکی بالاتر از میانگین، شناسایی و انتخاب شده و از آن ها بعنوان والدین نسل بعد استفاده شود تا میانگین ظرفیت ژنتیکی نتاج بیش از میانگین نسل والدین شود.

جهاد کشاورزی حیوان ژنتیک شیر نرم افزار والدین شهرستان ساری دام سنگین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر