کد خبر: 109343 A

بخشدار امام‌زاده عبدالله(ع) آمل خبرداد:

با آغاز فصل پاییز ایلات و عشایر واقع در ییلاقات شهرستان آمل در حال عزیمت به مناطق قشلاقی هستند.

بخشدار امام‌زاده عبدالله(ع) آمل گفت: با آغاز فصل پاییز ایلات و عشایر واقع در ییلاقات شهرستان آمل در حال عزیمت به مناطق قشلاقی هستند.

به گزارش ایلنا از آمل، یحیی عسگری‌پور صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه این عشایر در مناطق کوهستانی نشل و خرم در فصل تابستان اسکان یافته بودند، یادآور شد: هم اکنون با آغاز فصل سرما به مناطق قشلاقی مهدی‌شهر و سمنان و… نقل مکان می‌کنند.

وی با اعلام اینکه چرای دام این عشایر از ۲۰ تیرماه آغاز می‌شود، افزود: ۲۰هزار راس گوسفند در فصل گرم سال از چرای این مناطق استفاده می‌کردند.

عسگری‌پور با اشاره به اینکه این قشر زحمتکش هر ساله از مهدی‌ شهر سمنان، دماوند، فیروزکوه و دامداران شهرستان آمل به این مناطق کوچ می‌کنند، تصریح کرد: مناطقی که برای عشایر برای کوچ تابستانی لحاظ شده است خود دارای مردمی دامدار با حدود هشت تا ۱۰هزار راس دام است.

بخشدار امامزاده عبدالله(ع) شهرستان آمل با بیان اینکه دامداران یکجانشین نیز از این مراتع به عنوان چرای دام خود استفاده می‌کنند، ابراز داشت: در این مدت روزانه ۴ تن شیر، ۲۰۰ تن گوشت و ۲۰ تن پشم حاصل زحمات این قشر به اقتصاد کشور است.

وی با تاکید بر اینکه مناطق هدف عشایر ۹۸ کیلومتر با مرکز بخش فاصله دارد، اظهار داشت: ۵۰ کیلومتر از این مسیر خاکی است که در سال گذشته با اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی در دست اقدام برای راه و پل‌سازی است.

عسگری‌پور خاطرنشان کرد: این امر به منظور افزایش ماندگاری اهالی و دامداران در این منطقه صورت گرفته است.

کوچ عشایر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر