کد خبر: 109584 A

این گونه از سمندر منحصر به ایران بوده و پیش از این در گرگان، ویسر و اطراف طالش دیده شده بود.

گونهٔ نایایی از سمندر ایرانی در ارتفاعات دوهزار تنکابن مشاهده شد. این گونه از سمندر منحصر به ایران بوده و پیش از این در گرگان، ویسر و اطراف طالش دیده شده بود. همچنین این گونه به لحاظ کمیاب بودن در لیست قرمز IUCN قرار گرفته است.

به گزارش ایلنا از تنکابن، حمیدرضا جمالزاده، استاد جانور‌شناسی و حیات وحش دانشگاه آزاد تنکابن درگفتگو با خبرنگار ایلنا در تنکابن با اعلام این مطلب که نسل سمندر کوهستانی با خطر انقراض روبروست گفت: در ارتفاعات دو هزار شهرستان تنکابن گونه‌ای دو زیست متعلق به سمندر‌ها به نام سمندر کوهستانی ایرانی مشاهده کرده است و این امر بر اهمیت زیستگاهی این منطقه افزوده است.

جمالزاده تصریح نمود: نکته جالب در خصوص مشاهده سمندر‌ها در این منطقه آن است که ارتفاع مشاهده شده در منطقه تنکابن در ارتفاع بیش از ۱۵۰۰ متر بوده است، در حالیکه در بقیه مناطق ذکر شده درکشور در ارتفاعی پایین‌تر دیده شده‌اند.

وی همچنین افزود: سمندر کوهستانی متعلق به راسته سمندر‌ها و از دوزیستان است. این گونه در لیست قرمز IUCN قرار گرفته است. این گونه منحصر به ایران بوده و در گرگان، ویسر و اطراف طالش گزارش شده بود. توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه تنکابن در طول دو سال به مطالعه این‌جاندار پرداخته و اطلاعات مهمی در خصوص زندگی این‌جانور در طی فصول فعالیت آن به‌دست آوردیم.

دکتر جمالزاده به خصوصیات زیستی اینجانور اشاره داشته و تصریح کرد: سمندر کوهستانی با نام علمی paradactylodonpersicusمتعلق به خانواده سمندرهای آسیایی است که اولین بار در سال ۱۹۷۰ با مشاهده لاروی از آن گزارش شد. بدن اینجانور دارای زمینه‌ای قهوه‌ای با لکه‌های متمایل به زرد و نارنجی بوده. سه جفت آبشش خارجی در لارو‌ها کاملا مشهود است. آبهای پر از اکسیژن وسرد را برای زندگی انتخاب می‌کند. در نمونه‌های گزارش شده قبلی فقط از چشمه و غاری در گلستان دیده شده است اما در این منطقه علاوه بر چشمه از رودخانه کنار چشمه نیز لارو‌ها جمع آوری شدند.

این استاد جانور‌شناسی و حیات حش در خاتمه سخنان خود حاطر نشان ساخت: تعداد نمونه برداری شده حکایت از وضعیت نسبتا مطلوب ذخایر اینجاندار دارد که می‌توان با حفاظت این منطقه و رعایت نکات لازم به کوهنوردان زیستگاه ایده آلی برای آن‌ها در نظر گرفت.

ایران خانواده دانشگاه آزاد قهوه تنکابن ایرانی گونه مشاهده سمندر ارتفاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر