کد خبر: 130290 A

استاندار مازندران در مراسم هفته پژوهش:

باید شاهد روزی باشیم که به کمک محققان، ایران از نظر اقتصادی نیز به قله های دنیا دست یابد. / کشور ما از لحاظ علمی در جایگاه بیستم دنیا قرار دارد که بسیار امیدوارکننده است.

استاندار مازندران گفت: یکی از مهم‌ترین شعار‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی استقلال بود که با همت فرزندان این کشور محقق شد.

به گزارش ایلنا از ساری، ربیع فلاح جلودار در مراسم گرامیداشت چهاردهمین دوره هفته پژوهش که با حضور ترکان، مشاور رییس جمهور در دانشگاه شمال برگزار شد، بیان داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۶۰ هزار مستشار خارجی در ایران حضور داشتند اما امروز به برکت انقلاب، کشور به دست فرزندان این مرز و بوم اداره می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کلید توسعه در اختیار محققین و پژوهشگران است، تصریح کرد: کشور ما از لحاظ علمی در جایگاه بیستم دنیا قرار دارد که بسیار امیدوارکننده است.

فلاح افزود: علم و دانشگاه باید در خدمت توسعه قرار گیرد و باید شاهد روزی باشیم که به کمک محققان، ایران از نظر اقتصادی نیز به قله‌های دنیا دست یابد.

وی مازندران را استانی برخوردار از مواهب طبیعی و نیروی انسانی توانمند و تحصیلکرده دانست و ادامه داد: اما متاسفانه آمار بالای تحصیل کرده‌گان مازندرانی به جای اینکه یک فرصت باشد، اکنون به یک تهدید تبدیل شده است.

استاندار مازندران اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۹ هزار مهندس رشته‌های فنی و بیش از ۱۲ هزار مهندس کشاورزی و شیلات در مازندران بیکار هستند.

فلاح جلودار با بیان اینکه دانش و علم باید در راستای پیشرفت و تعالی کشور و استان به کار گرفته شوند، تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید پاسخگوی عملکرد ضعیف خود در این حوزه باشند.

وی کل صادرات استان را ۴۰۰ میلیون دلار در سال اعلام کرد و ادامه داد: بیش از ۹۵ درصد صادرات استان مربوط به سیمان و کلینکر است در حالی که مازندران ظرفیت صادرات سالانه ۲ میلیارد دلار را دارد.

نماینده عالی دولت در استان ارتقای علمی و پژوهشی تجارت محور را از جمله برنامه‌های اساسی دولت در مازندران دانست و خاطرنشان کرد: در مقابل دانشگاه‌ها نیز باید نقش و رسالت خود را برای توسعه استان به خوبی ایفا کنند.

فلاح گفت: اگر دانشگاه‌ها در بحث‌های اجرایی و اقتصادی وارد شوند، می‌توانند مازندران را متحول کنند.

گفتنی ست در این مراسم از ۱۸ پژوهشگر بر‌تر سال ۹۲ مازندران تجلیل شد.

آرمان های انقلاب اسلامی ایران پیروزی انقلاب اسلامی تجارت دلار دولت رییس جمهور سیمان کلینکر نیروی انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر