کد خبر: 136698 A

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری:

در حال حاضر تعادلی بین دام و عرصه‌های طبیعی در استان وجود ندارد. / هدف از خروج دام ساماندهی دام است که با اجرای طرح، درصدد تحقق آن هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری گفت: در حال حاضر تعادلی بین دام و عرصه‌های طبیعی در استان وجود ندارد.

به گزارش ایلنا از ساری، عباسعلی نوبخت اظهارداشت: هدف از خروج دام ساماندهی دام است که با اجرای طرح، درصدد تحقق آن هستیم.

وی ادامه: در حوزه منابع طبیعی ساری یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دامی وجود دارد که این تعداد حدود ۲۷۰ روز در عرصه‌های جنگلی تعلیف می‌کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری با بیان اینکه اگر هر واحد دامی روزی یک اصله نهال را از بین ببرد، رقم بالای نهال از بین خواهد رفت گفت: این درحالی است که در طول سال حدود ۶میلیون اصله نهال تولید می‌شود.

نوبخت یادآور شد: اداره کل منابع طبیعی ساری بزرگ‌ترین منابع طبیعی حوزه شمال کشور است و وسعت حوزه آبخیز استان بسیار گسترده است.

وی تصریح کرد: بیش از ۷۹۴ هزار هکتار عرصه‌های جنگلی در استان وجود دارد که از این میزان ۱۰۰ هزار هکتار بیشه زار و مابقی جنگل‌های مرغوب و غنی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری با بیان اینکه گونه‌های درختی و درختچه‌ای که در این حوزه وجود دارد مانند مابقی جنگل‌های هیرکانی از گونه‌های بسیار نادر است افزود: برخی گونه‌های موجود در جنگل‌های هیرکانی خاص مازندران است و به عنوان نمونه ۹ گونه افرا در ارتفاعات جنگلی استان وجود دارد.

نوبخت ادامه داد: بسیاری از گونه‌های جنگلی استان نادر و در عین حال ناشناخته مانده است.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری یادآور شد: قدمت جنگل‌های هیرکانی به ۶۰ میلیون سال قبل برمی گردد و مادر جنگل‌های پهن برگ سبز تابستان است که قدرت خزان در زمستان دارند.

اداره کل منابع طبیعی جنگل زمستان منابع طبیعی منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ساری مدیرکل دام تعادلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر