کد خبر: 207293 A

رییس اداره نظارت بر مواد مخدر و الکل دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرد:

در حال حاضر ۳۸۰ مرکز درمان ترک اعتیاد خصوصی در استان وجود دارد که بر اساس آمار سه ماهه اول امسال، به ۳۵ هزار و ۸۰۰ بیمار خدمات ارایه می دهد.

رییس اداره نظارت بر مواد مخدر و الکل دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: در حال حاضر ۳۸۰ مرکز درمان ترک اعتیاد خصوصی در استان وجود دارد که بر اساس آمار سه ماهه اول امسال، به ۳۵ هزار و ۸۰۰ بیمار خدمات ارایه می دهد.


به ایلنا از ساری، علی احمدیان مقدم، با اشاره به وجود یک مرکز بستری درمان اعتیاد در بیمارستان سوختگی و روان پزشکی زارع با ۱۰ تخت بستری، افزود: ۹ مرکز درمان ترک اعتیاد دولتی در سطح استان فعال است که در سه ماه نخست امسال، ۲ هزار و ۱۵۶ بیمار را تحت پوشش خود قرار داد.

وی، تصریح کرد: ۲۶ مرکز تنتوراپیوم با ۶۴۸ بیمار و یک مرکز ماده ۱۶ با ۱۸۰ بیمار در استان وجود دارد.

رییس اداره نظارت بر مواد مخدر و الکل دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه این مراکز همواره مورد نظارت و ارزیابی مستقیم و غیر مستقیم قرار دارند، اظهار داشت: در این مراکز روشهای نظارتی مستقیم و حضوری، بررسی لیست دارویی ماهانه، کسب اطلاعات از طریق بیمار و برسی آن لاین از طریق نرم افزارMMT، اعمال می شود.

احمدیان، ادامه داد: بر اساس نظارتهای صورت گرفته در سال گذشته، برای مراکز متخلف ۵۸ اخطار کتبی درج در پرونده، ۲۸ اخطار کاهش سهمیه بیماران، ۵ اخطار تعلیق مجوز واحد متادون مرکز صادر شد.

وی افزود: در سه ماه اول امسال نیز ۱۵ مورد اخطار کتبی درج در پرونده، ۲اخطار کاهش سهمیه بیماران، ۳اخطار تعلیق مجوز واحد متادون مرکز و ۲ اخطار کاهش شیفت بیمار به مراکز متخلف داده شد.

رییس اداره نظارت بر مواد مخدر و الکل دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه یک درصد افراد زیر ۱۵ سال، ۴۴ درصد افراد ۳۵-۱۵ سال و ۴۳ درصد افراد ۶۵-۳۵ سال به این مراکز مراجعه داشتند، گفت: ۷درصد این افراد را زنان و ۹۳ درصد را مردان تشکیل می دهند.

احمدیان ضمن اشاره به اینکه تریاک، هروئین، مرفین، داروهای محرک و روانگردان، شیره و کراک بیشترین مواد مصرفی بین معتادانی است که به این مراکز مراجعه می کنند، اظهار داشت: ۲۶ درصد این مواد به صورت خوراکی، ۷۱ درصد تدخینی و ۳ درصد به صورت تزریقی مصرف می شود.

وی به اهم اقدامات اداره درمان سوء مصرف مواد دانشگاه اشاره و تصریح کرد: طراحی و راه اندازی اولین سامانه آنلاین مدیریت مراکز درمان اعتیاد کشور در استان - طرح توزیع مناسب مراکز درمان اعتیاد خصوصی در مناطق سخت دسترس، پرخطر، آلوده و روستایی به ازاء هر پزشک ۱۰۰ بیمار در هر مرکز در سال ۹۲ - استاندارد سازی مراکز درمان اعتیاد استان - افزایش حمایت از بخش درمان اعتیاد دولتی جهت افزایش پوشش بیماران مستضعف و بی بضاعت - راه اندازی سامانه ثبت مراکز و خدمات درمان - آموزش پزشکان درمانگر مراکز درمان سوء مصرف مواد در سطح استان و کمک به راه اندازی بخش های بهداشتی و درمانی از جمله اقدامات این اداره می باشد.

احمدیان ضمن تقدیر از تلاش بی وقفه همکاران در این حوزه خاطر نشان کرد: کاهش آسیب و حمایت های اجتماعی و شناسنامه درمان افراد تحت درمان از اقدامات مهم اداره نظارت بر مواد مخدر و الکل دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد

استاندارد اعتیاد الکل بیمارستان پوشش ترک اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی درمان زنان مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر