کد خبر: 356764 A

چشمه های آب معدنی سورت که در سال گذشته به عنوان دومین اثر ملی طبیعی مازندران ثبت شده است در زبان محلی اهالی منطقه«واوو» و «شورسر» نیز معروف است.

ایلنا: چشمه آب معدنی سورت با آب های شور و ترش و طاقچه های رسوبی شکل منطقه ای بی نظیر استان چشمه در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده است.همتای این چشمه بی نظیر در کشور ترکیه است که به نام پامکوله و تا حدی شبیه چشمه سورت است.اطراف چشمه پوشیده از درختچه های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل های سوزنی برگ است.
 
چشمه های آب معدنی سورت که در سال گذشته به عنوان دومین اثر ملی طبیعی مازندران ثبت شده است در زبان محلی اهالی منطقه«واوو» و «شورسر» نیز معروف است.
 
چشمه آب معدنی سورت که در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهرستان ساری قرار دارد جزء منطقه چهاردانگه ساری بوده و در منطقه پشتکوه قرار داردو مشتمل بر دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو مزه است که بیشتر سورت به آب چشمه شور معروف است که دارای آبی بسیار شور دارای استخر آبی بزرگ و کوچک است که عمدتا در تابستان برای آبتنی استفاده می شودالبته داشتن ویژگی درمانگری هنوز از سوی مراجع پزشکی تایید نشده اما تجربیات استفاده کنندگان این چشمه نشان می دهد که آب و گل ولای (در زبان محلی:سیاتیل) اطراف این چشمه رفع کننده ی بسیاری از بیماری های پوستی است.
 
چشمه دیگری که در مجاورت این چشمه قرار دارد آب متمایل به نارنجی گازدار و کمی ترش مزه است (که به زبان اهالی ترشو) نامیده می شود) که بصورت دایمی از یک معبربسیار باریک به بیرون ریخته می شود.آب های رسوبی این دو چشمه در مسیر خود طی هزاران سال ده ها حوضچه کوچک بسیار زیبا به رنگ های زردو قرمزو در اندازه های مختلف ایجاد کرده است. خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آن ها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه های تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به نمایش می گذارد که این چشم اندازها هیچ گاه از روح و ذهن فراموش نمی شود.
 

این چشمه با فاصله ۸۰ کیلومتری از مرکز ساری واقع شده است.

 

جنگل طبیعت مسافران نوروزی نور خورشید منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر