کد خبر: 361589 A

رئیس اتاق بازرگانی مازندران تاکید کرد؛

رئیس اتاق بازرگانی مازندران ، گفت: لازم است تا روابط تجاری بین مازندران و استان ایسکیول در قرقیزستان تقویت و تسهیل شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری ؛ عبدالله مهاجر در نشست مشترک فعالان اقتصادی مازندران و هیات اقتصادی استان ایسیکول قرقیزستان که در سالن همایش اتاق بازرگانی برگزار شد، اظهار داشت: کشور مسلمان قرقیزستان با 6 میلیون جمعیت می تواند زمینه خوبی را برای تجارت با ایران داشته باشد.

وی افزود: مازندران و قرقیزستان بوی‍‍ژه استان ایسیکول،  به رغم دارا بودن وجه تشابه در زمینه  کشاورزی و  اقتصادی ،ظرفیت تجاری ما در حد معقول نیست.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به اینکه صادرات ایران در سال 94 به کشور قرقیزستان بیش از 50 میلیون دلار بوده است، گفت: با توجه به مزیت های مشترک دو استان می توان میزان صادرات ایران را در حوزه اقتصادی با این کشور ارتقاء داد.
مهاجر ادامه داد: اتاق بازرگانی مازندران به عنوان بخش خصوصی این آمادگی را دارد تا نیازهای استان ایسیکول را بر حسب اعلام نیاز در بخش های مختلف از قبیل ، آبزیان، مرکبات، محصولات کشاورزی و... فراهم کند.
وی افزود: در کشور قرقیزستان نیز زمینه های اقتصادی زیادی چون دام  و زمینه مستعد برای  کشاورزی وجود دارد که فعالان کشاورزی مازندران می توانند در این بخش ورود پیدا کنند.
مهاجر ، گفت: اگر زیرساخت های تجاری بین دو استان به خوبی فراهم شود می توان در امر تجارت و صادرات به نتیجه مطلوبی رسید.
وی ادامه داد: استاندار مازندران در سفری که آبان 93 به کشور قرقیزستان و استان ایسیکول داشت چندین پروتکل تجاری در قرقیزستان با حضور وی منعقد شد اما با توجه به اینکه بیش از یکسال و نیم از انعقاد تفاهم نامه همکاری میگذرد ،ارتباط تجاری مطلوبی بین این دو استان صورت نگرفته است.
مهاجر افزود:  با توجه به مزیت های مشترک اقتصادی این دو استان می بایست ریشه یابی دقیق صورت گیرد تا موانع موجود در این حوزه مرتفع شود.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران عدم ارتباط  حمل و نقل هوایی را یکی از موانع موجود برای روابط دوجانبه اعلام کرد و افزود: این مانع نیز با توجه به ارتباط دوجانبه که بین مازندران و استان ایسیکول برقرار است ، قابل حل است.
مهاجر افزود: تجار ایرانی در عملیات بانکی و انتقال پول  با مشکل مواجه می شوند ، گفت: تسهیل در حوزه گمرکی قرقیزستان میتواند موانع پیش روی صادرات و مراودات تجاری دو کشور را مرتفع کند.
وی ، اظهار داشت: مازندران از ظرفیت های گردشگری خوبی برخوردار است و می تواند زمینه مناسبی برای حضور گردشگر باشد این امر را مستلزم فراهم کردن زمینه حمل و نقل هوایی دانست .
مهاجر ، گفت: مازندران آمادگی همکاری در بخش های مختلف ، کشاورزی ، گردشگری با استان ایسیکول را دارد.

 

حمل و نقل قرقیزستان کشاورزی مرکبات فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر