کد خبر: 371385 A

رئیس گروه بیماریهای عفونی دانشگاه مازندران:

رئیس گروه بیماریهای عفونی دانشگاه مازندران ،گفت: ترویج زایمان طبیعی یکی از محورهای طرح تحول سلامت است که باید بدرستی در جامعه تبیین شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری، فرهنگ بابا محمودی در نخستین جشنواره زنان و زایمان طبیعی که در سالن همایش اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران برگزار شد،  با اشاره به شعار روز جهانی ما ما "مامایی زنان و نوزادان قلب مامایی" اظهار داشت: لازم است تا با مشارکت همه نهاد ها ترویج فرهنگ زایمان طبیعی در جامعه نهادینه شود.
وی افزود: مامایی یکی ازحرفه های مهم در جهان و کشور ما محسوب می شود که در گذشته رو به فراموشی بود اما اکنون  این حرفه مستلزم حمایت در راستای آموزش لازم برای ترویج فرهنگ زایمان طبیعی  و آموزش شیردهی به نوزادان است.
رئیس گروه بیماریهای عفونی دانشگاه مازندران ، کاهش مرگ ومیر کودکان و افزایش سلامت مادران باردار را از جمله  عناوینی عنوان کرد که ماماها در آن نقش بسزایی دارند.
بابامحمودی ادامه داد: گشاده رویی، زبان نرم، قلب رحیم و مهربان و دست بخشنده و توامند را  از ویژگیهایی یک انسان خوب به نقل از روایت امام جعفر صادق (ع ) نام برد و گفت: می طلبد تا ماماها نیز از این خصایص نکو برخوردار باشند.
وی با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در راستای تحول در حوزه سلامت و بهداشت و درمان ، گفت: ترویج زایمان طبیعی یکی از محورهای طرح تحول سلامت است که باید بدرستی در جامعه تبیین شود.
بابا محمودی ادامه داد: افزایش سزارین سلامت مادران در جامعه را به خطر می اندازد بنابراین لازم است تا آموزش های لازم در راستای ترویج زایمان طبیعی در میان مادران نهادینه شود.
 وی  بهبود وضعیت سلامت مادران و نوزادان  از تعهدات بین المللی کشور در راستای اهداف توسعه هزاره است که دستیابی به این اهداف مستلزم کاهش شاخص میزان مرگ و میر مادران و نوزادان در اثر عوارض بارداری و زایمان، کاهش میزان سزارین و ترویج زایمان طبیعی اشت.
بابامحمودی رجوع مادران به انجام سزارین را رعب و ترس اعلام کرد و گفت: می طلبد تا در راستای مقابله با ترس و وحشت مادران باردار آموزش های لازم انجام گیرد.
وی افزود: متاسفانه نمودار زایمان ها در کشورو در استان ما نسبت  به  زایمان  های سایر کشورها رو به  افزایش است  که  باید با فرهنگ سازی این آمار را کاهش دهیم.
 
رئیس گروه بیماریهای عفونی دانشگاه مازندران ادامه داد: کاهش عفونت پس از زایمان و موفقیت در شردهی از مزایای زایمان طبیعی محسوب می شود.

 

جامعه زایمان زنان سلامت قلب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر