کد خبر: 462844 A

مدیرکل بهزیستی مازندرانعنوان کرد:

طلاق در یک فرآیند طولانی مدت و از یک اختلاف کوچک آغاز و در نهایت به طلاق منجر می شود و برای مداخله درست و بهنگام در موضوع طلاق باید از بدو شروع اختلاف ورود یافت.

به گزارش خبرنگار ایلنا،مدیرکل بهزیستی مازندران در نشست خبری از آسیب های اجتماعی به عنوان مهمترین مسائل اجتماعی یاد کرد و گفت: بعد از تدوین طرح جامعه پیشگیری از طلاق از سوی شورای انقلاب فرهنگی، این طرح به 11 استان ابلاغ شد و مازندران در طی فرآیند حدود 6 ماه، برنامه های پیش گیری از طلاق با 5 رویکرد ویژه تدوین شد که این برنامه ها در راستای پیش گیری از طلاق، پیش گیری از عواقب طلاق، حمایت از زنان مطلقه و بخش پژوهشی و ارتباطات برون سازمانی است.
سعید آرام اضافه کرد: طلاق در یک فرآیند طولانی مدت و از یک اختلاف کوچک آغاز و در نهایت به طلاق منجر می شود و برای مداخله درست و بهنگام در موضوع طلاق باید از بدو شروع اختلاف ورود یافت.
وی ادامه داد: از ابتدای اسفند امسال به صورت آزمایشی  در شهرهای ساری، قائمشهر، بابل و آمل و از ابتدای سال 96 در نوشهر، چالوس،تنکابن ورامسر تمام پرونده ها با موضوع خانواده قبل از آنکه در دادگستری ثبت شود به مراکز مشاوره وکاهش طلاق بهزیستی ارجاع داده می شود درواقع هر مشکل خانوادگی در ابتدا باید مشاورین مداخله کنند و موضوع را مورد ارزیابی قرار دهند.
مدیرکل بهزیستی مازندران تصریح کرد:دریک مقطعی، مازندران جزو 5 استان نخست درآمار طلاق بود و میزان طلاق هرسال نسبت به سال گذشته افزایش می یافت اما با برنامه هایی قرار شد جلوی رشد طلاق گرفته شود و امروزبرطبق آمار ثبت احوال و پرونده های ارجاعی به مراکز کاهش طلاق بهزیستی نشان می دهد نه تنها نرخ طلاق رشدی نداشت بلکه در نه ماه نخست سال 95 نسبت به سال 94، 9/1 درصد میزان طلاق کاهش داشت.
سعید آرام از کاهش 1/3 درصدی میزان مراجعین به مراکز کاهش طلاق طی 9 ماه نخست امسال خبر داد و افزود: در 9 ماه نخست سال 94، 5هزار و 763 پرونده و در 9 ماه نخست سال 95، 5هزار و 583 پرونده از طریق دادگستری به مراکز کاهش طلاق ارجاع شد.
وی ادامه داد: نداشتن آگاهی های لازم از مهارت های زندگی مهمترین علت طلاق است که ریشه همه آسیب های اجتماعی است البته در برنامه ششم توسعه آموزش پیش از ازدواج اجباری می شود و گواهی دوره آموزش پیش از ازدواج لازمه ثبت عقد است.
این مسئول گفت: مازندران در سال 94 و 95  از لحاظ تعداد تماس ها به 123 اورژانس اجتماعی رتبه نخست در کشور بدست آورد و این بیانگر افزایش اعتماد مردم به مشاورین  اورژانس هاست.
آرام از پذیرش 52 کودک کار در استان خبر داد و افزود:50 کودک کار به خانواده بازگشتند تا با استفاده از توانمندی و ظرفیت هایی که در خانواده وجود دارد درراستای توانمندسازی و ایجاد بسترهای مناسب استفاده شود و دو کودک به مراکزشبانه روزی منتقل شدند البته امروز بیشتر با متکدیان مواجه هستیم که با راه اندازی و مرکز متکدیان آمل و تنکابن می توان جمع آوری متکدیان را به صورت یکپارچه در استان اجرایی کرد.
وی با اعلام خبر بهره مندی حدود 2 هزار مددجوی بهزیستی استان از تسهیلات خوداشتغالی ادامه داد: میزان سقف  تسهیلات 15میلیون تومان با بهره 4 درصد است و اگر کارفرمایی، مددجوی بهزیستی را به عنوان نیروی کاربپذیرد بهزیستی تا 5 سال  حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت می کند یا از محل هدفمندسازی یارانه ها بیش از 90 درصد هزینه های بیمه پرداخت می شود.
مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: در سال 94 به ارزش بیش از 2 میلیارد و 400 میلیون تومان وسیله کمک توانبخشی خریداری شد و رایگان در اختیار جامعه هدف قرار گرفت و امروز معلولی در مازندران وجود ندارد که در نوبت دریافت وسیله باشد.
آرام از 780 معلول ضایعه نخاعی در مازندران خبر داد و افزود: ضایعه نخاعی شدیدترین  نوع معلولیت است که به این معلولین 100 درصد حق پرستاری پرداخت می شود.

 

بهزیستی تامین اجتماعی خانواده طلاق مهارت های زندگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر