کد خبر: 466084 A

همه ساله در فصل زمستان قوهای مهاجر از سرمای جان فرسای سیبری به وزرا محله ی شهر سرخ رود پناه می آورند وبا نواختن آهنگ بهار به خانه ی اصلی خود کوچ می کنند .

ایلنا: قوها موجودات  زیبا و خارق العاده ای هستند. رفتار و زندگی این گونه از پرندگان هر انسانی را به حیرت وا می دارد .

قوها به دلیل تک همسری تا پایان عمر در بسیاری از فرهنگ ها به سمبل عشق و وفاداری معروف هستنددر میان سه گونه قوی آوازه خوان ، گنگ و کوچک ؛ قوی گنگ رفتار اعجاب انگیزی دارد بررسی پژوهشگران این حوزه در سال  2001نتایج جالب توجهی را برای دوست داران طبیعت به دنبال داشت .

آن ها دریافتند قوی گنگ در طول زندگی سکوت می کند و هنگامی که مرگ او فرا برسد متوجه شده و به محل اولین جفت گیری خود پناه آورده و آواز حزن انگیز پایان زندگی خود را سر می دهد.

سمبل قو در فرهنگ عامیانه ایران جایگاه ویژه ای دارد همواره قو در فرهنگ ما نمادی از عشق و وفاداری بوده است چنانکه مهدی حمیدی شیرازی شاعر معاصر ایرانی در یکی از اشعارش چنین می آورد: شنیدم که چون قوی زیبابمیرد/فریبنده زاد و فریبا بمیرد.

سکونت گاه اصلی این پرنده ی زیبا سیبری است اما چند سالی ست که تالاب شهر سرخ رود به میزبان خونگرمی برای قوهای مهاجر  تبدیل شده است .

یاسر سالار رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان محمودآباد در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در شهرستان محمودآباد، می گوید : تالاب سرخ رود به عنوان یکی از سه تالاب استراتژیک استان مازندران همه ساله میزبان خیل عظیمی از قوهای مهاجر است و در سال جاری نیز تعداد 10 هزار بال قو  به این منطقه مهاجرت نموده اند.

وی ادامه داد: قوهای مهاجر به علت سرمای طاقت فرسای سیبری هزاران کیلومتر را به مقصد سرخ رود پرواز می کنند و هر سال به جمعیت آن ها اضافه می شود .

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان محمودآباد ، افزود : یکی از معضلاتی که قوهای مهاجر با آن روبرو بودند کمبود مواد غذایی به علت ازدیاد جمعیتی آن ها بود که با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران و همراهی سازمان های مردم نهاد 35 تن ذرت برای قوهای مهاجر فراهم شد.

سالار تصریح کرد: علاقه ی مردم به قوها موجب شده تا حفظ این پرنده و تامین آذوقه برای چهار ماه سکونت آن راحت تر از سال های گذشته میسر شود .

وی با بیان اینکه شکار قوهای مهاجر تاثیر بسیار بدی بر رفتار آن ها دارد ، گفت: ترس از شکارشدن ، قوها را مجبور به تغییر مکان وکوچ می کند .دراین راستا در سال جاری هماهنگی لازم برای پیشگیری از وقوع این اتفاق به صورت جدی صورت پذیرفت .

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان محمودآباد خاطرنشان کرد: در سال جاری یک شکارچی مجرم حین ارتکاب جرم در آزادمون دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد.

سالار یادآور شد: پیشگیری و حساسیت در شکار وایجاد فضای امن در سال های گذشته موجب افزایش مهاجرت قوها به تالاب های شهرستان محمودآباد شده است و هم اکنون پس از چهار ماه بیش از 70 درصد قوها  به خانه ی اصلی خود یعنی سیبری برگشته اند.

گزارش : سعید چولکی

 

 

 

تالاب حفاظت محیط زیست زمستان قوهای مهاجر مهاجرت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر