کد خبر: 521742 A

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران خبر داد:

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از صادرات 100 میلیون دلاری محصولات کشاورزی از استان به خارج کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا از ساری ،حسین نگهدار اظهار کرد: براساس گزارش اداره کل گمرکات مازندران، چهار ماه امسال 68 هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش 100 میلیون و 524 هزار دلار از گمرکات استان به بازارهای هدف صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی 0.66 درصد و از لحاظ ارزشی 0.02 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه طی این مدت در فراورده‌های لبنی، کیوی و گل و گیاه کاهش صادرات داشتیم افزود: عدم تطابق محصولات تولیدی داخلی با استانداردهای کشورهای هدف، ناکارآمدی زیر‎ساخت‌ها و امکانات مورد نیاز در فرایند صادرات، عدم اتخاذ سیاست صادرات پایدار و اخذ تصمیمات مقطعی با تحولات بازار داخلی، عدم اشراف به قوانین تجاری و بهداشتی، ذائقه و سبد غذایی کشورهای هدف، فعال نبودن صندوق حمایت از صادرات در استان و خلاء برند کالای ایرانی در منطقه باوجود رغبت متقاضیان در خارج کشور از جمله دلایل کاهش صادرات اینگونه محصولات بوده است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: عدم آگاهی از نیازهای کشورهای هدف صادراتی، عدم وجود تفاهم‌نامه بهداشتی با کشورهای هدف صادراتی، فسادپذیر بودن محصولات کشاورزی نسبت به سایر محصولات و کالاهای صنعتی، ضعف سیستم‌های حمل و نقل زمینی، هوایی، دریایی و کمبود کانتینرهای یخچال‌دار برای حمل محصولات کشاورزی، عدم فعالیت بانک‌های ایرانی در برخی از کشورهای آسیای میانه و شرایط سخت وصول پول حاصل از صادرات و عدم آشنایی به سیستم گشایش LC و حذف جوایز صادراتی و یارانه‌های حمل و نقل به تجار و بازرگانان از دیگر دلایل کاهش صادرات بوده است.

این مسؤول اظهار کرد: روند افزایش صادرت بستگی به حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان و بسترسازی‌های لازم در رسیدن به نقطه مطلوب دارد.

نگهدار اضافه کرد: روند صادرات محصولات کشاورزی در کشور در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا دارای نواقص متعددی است که برای جهانی شدن و رقابت با این کشورها نیازمند تعامل دولت و بخش خصوصی در کنار یکدیگر است.

وی دلایل افزایش صادرات برخی از محصولات کشاورزی را کیفیت و بسته بندی مناسب عنوان کرد.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کشورهای آذربایجان، عراق، قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان، افغانستان، امارات و روسیه از کشورهای هدف صادراتی بوده است.

 

جهاد کشاورزی دلار عراق محصولات کشاورزی صادرات محصولات کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر