کد خبر: 533174 A

عضو پژوهشکده غدد دانشگاه تهران:

عضو پژوهشکده غدد دانشگاه تهران از افزایش دو برابری شیوع دیابت در سال های اخیر خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری ،دکتر محسن خوش نیت، در نشست تخصصی سیاستگذاران سلامت در حوزه دیابت با بیان اینکه دیابت کنترل نشده عوارض زیادی دارد، اظهار داشت: از هر دو نفر دیابتی یک نفر از بیماری خود آگاهی ندارد.

وی با بیان اینکه شیوع دیابت در سال های اخیر افزایش دوبرابر را نشان می دهد، افزود: در سال 2015از هر 11فرد بالغ یک نفر دیابت دارند.

خوش نیت با بیان اینکه 12درصد هزینه های سلامت دنیا صرف درمان بیماران دیابتی می شوند، افزود: از هر 7خانم باردار یک نفر دچار دیابت بارداری می شوند.

عضو پژوهشکده غدد دانشگاه تهران شیوع دیابت در کشور را 8.3درصد دانست و گفت: بر اساس مطالعات 46درصد بیماران دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند.

وی با بیان اینکه شیوع دیابت در افراد با درآمد متوسط بیشتر است، بیان کرد: شیوع دیابت در در ایران 15درصد است که با افزایش سن دیابت نوع دو افزایش پیدا می کند.

خوش نیت با بیان اینکه شیوع دیابت در مناطق شهری دو برابر بیشتر از مناطق روستایی است،گفت: در ایران حدود چهار میلیون و600 بیمار دیابتی وجود دارند که 40 درصد از بیماران از بیماری خود اطلاع دارند.

عضو پژوهشکده غدد دانشگاه تهران نرخ شیوع دیابت 8.8 در دنیا دانست و افزود: در سطح دنیا 46 درصد بیماران دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند.

وی با بیان اینکه سالانه 5میلیون نفر در دنیا بر اثر بیماری دیابت فوت می کنند، گفت: بیش از 60 درصد بیماران دیابتی زیر سن 60 سال فوت می کنند.

خوش نیت به هزینه بیماران دیابتی اشاره کرد و گفت: 8 درصد هزینه بیماران دیابتی مربوط به دارو و 80درصد عوارض دیابتی که قابل پیشگیری است.

عضو پژوهشکده غدد دانشگاه تهران با بیان اینکه مصرف داروهای دیابت نسبت به کشورهای دیگر پایین است، گفت: در دنیا هر 7ثانیه یک نفر بر اثر دیابت فوت می کنند.

وی با بیان اینکه 77درصد دیابتی در کشورهای با درآمد پایین و متوسط هستند، گفت: از هر 9 دلار بودجه سلامت کشورها ر 1 دلار صرف بیماران دیابتی می شود.

خوش نیت با بیان اینکه هزینه بیماران دیابتی دو برابر افراد غیر دیابتی است، بیان کرد: در کشور ما 4.5 افراد دیابتی و 4.5 پره دیابتی هستند.

 

ایران بارداری دانشگاه تهران دلار فوت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر