کد خبر: 121477 A

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با ایلنا:

اگرچه ما امیدهای بسیاری برای به نتیجه رسیدن مذاکرات داشتیم اما باتوجه به اتفاقات اخیر نظیر سنگ‌اندازی‌های فرانسه در روند مذاکرات هسته‌ای ایران به نظر نمی‌رسد که غربی‌ها و در راس آن‌ها آمریکا خیلی مایل به پیشبرد این مذاکرات باشند.

عضو کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی گفت: ایران حسن نیت خود را در خصوص مذاکرات هسته‌ای ثابت کرده اما غرب نشان داده که می‌خواهد نقد امتیاز بگیرد و امتیاز نسیه به ایران بدهد.
احمد بخشایش اردستانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ درخصوص دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای۵ + ۱ اظهار داشت: اگر چه ما امیدهای بسیاری برای به نتیجه رسیدن مذاکرات داشتیم اما با توجه به اتفاقات اخیر نظیر سنگ اندازی‌های فرانسه در روند مذاکرات هسته‌ای ایران به نظر نمی‌رسد که غربی‌ها و در راس آن‌ها آمریکا خیلی مایل به پیشبرد این مذاکرات باشند.
وی در توضیح این مطلب افزود: نفوذ ایران در منطقه و در بیداری اسلامی اصلیترین عامل نگرانی غربی‌ها است و از این رو در صورتی که ایران در مذاکرات هسته‌ای خود به نتیجه برسد، از جانب غربی‌ها بیم این خواهد رفت که ابزارهای فشار بر ایران را از دست بدهند.
این عضو کمیسون امنیت مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: علی رغم عقب نشینی‌های صورت گرفته از جانب ایران در موضع هسته‌ای خود و نرمش‌هایی که در این خصوص از خود نشان داده متاسفانه در آخرین لحظات شاهد سنگ اندازی فرانسه در جریان مذاکرات بودیم.
وی مواردی همچون تحریک فرانسه از جانب اسرائیل و ناکام ماندن فرانسه در در بهره گیری از غنایم در پرونده هسته‌ای ایران و دخالت عربستان سعودی مبنی بر پیشنهاد خرید دو میلیارد دلاری اسلحه از فرانسه در نتیجه عقیم ماندن مذاکرات هسته‌ای ایران را از جمله دلایل رفتارهای اخیر فرانسه عنوان کرد.
وی همچنین برگزاری این مذاکرات را بازی از پیش هماهنگ شده‌ای توصیف کرد که هر کس باید در آن نقش خودش را ایفا می‌کرد که در نتیجه آن فرانسه نیز در جریان تبانی پشت پرده با آمریکا در این خصوص به خوبی نقش خود را ایفا کرده است.
اردستانی با بیان اینکه غنی سازی ۲۰درصد برگه برنده ایران است، گفت: ایران در گذشته نیز در این مورد با غرب به توافق رسیده بود، اما غربی‌ها زیر توافقات خود زدند و اکنون نیز اگر ایران بر سر غنی سازی ۲۰ درصد به توافق برسد در مرحله بعد باید بر سر موشک‌ها هم با غرب توافق کند.
نماینده مردم اردستان همچنین افزود: در هر صورت ایران حسن نیت خود را در این خصوص ثابت کرده اما غرب نشان داده که می‌خواهد نقد امتیاز بگیرد و امتیاز نسیه به ایران بدهد.
وی گفت: با شرایط به وجود آمده امید چندانی برای توافق بین ایران و کشورهای ۵ + ۱ در خصوص پرونده اتمی ایران وجود ندارد و در صورتی که توافقی نیز صورت پذیرد موقت خواهد بود اما ما در هر شرایطی مقاومت خود را حفظ خواهیم کرد.

بازی بیداری اسلامی پشت پرده فرانسه کمیسیون امنیت ملی مجلس مجلس شورای اسلامی مذاکرات هسته ای مذاکرات هسته ای ایران نماینده مردم هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر