کد خبر: 128448 A

ابوترابی فرد پس از بازگشت از پاکستان:

در این اجلاس مقرر شد که مجمع با تشکل آی کپ به‌عنوان یک گروه متشکل از احزاب سیاسی کشورهای مختلف همکاری بیشتری داشته باشد، که به طور حتم این موضوع می تواند در نقشه راه مسائل سیاسی نقش مهمی داشته باشد.

نایب رئیس مجلس، در تشریح دستاوردها و نتایج اجلاس بین‌المجالس آسیایی در پاکستان، ‌ گفت: در این اجلاس افزون بر تصویب ۱۶ قطعنامه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، بر ضرورت مبارزه با خشونت‌های‌ مذهبی و افراطی تأکید شد.

به گزارش ایلنا، محمدحسن ابوترابی فرد در بازگشت از سفر پاکستان در جمع خبرنگاران، گفت: دوره ششم اجلاس مجمع مجالس آسیایی در کشور پاکستان برگزار شد در این اجلاس ۳۰ هیأت پارلمانی از کشورهای عضو APA حضور داشتند، پیش از این اجلاس براساس اساسنامه، شورای اجرایی در تهران تشکیل جلسه داد و ۱۶ قطعنامه در کمیته‌های دائمی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تدوین شد که همه آن قطعنامه ها در اجلاس اسلام آباد به تصویب رسید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس، قطعنامه پیشنهادی در حوزه مسائل اقتصادی و انرژی را بسیار مهم خواند و ادامه داد: اپک گازی که از حضور ایران، روسیه و قطر تشکیل شده یکی از موضوعات مطرح در مجمع مجالس آسیایی بود و پیشنهاد شد که رینگ گازی تمامی کشورهای عرضه کننده گاز در جهان تشکیل و امکان خرید گاز برای کشورهای مصرف کننده تسهیل شود.

ابوترابی فرد ادامه داد: هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد نشست وزرای نفت کشورهای APA را داد که به تصویب این مجمع رسید و در حوزه مسائل سیاسی از موضوعات مهمی که در این اجلاس بررسی شد مسئله سوریه و فلسطین بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم اضافه کرد: در موضوع سوریه همه کشورهای عضو تأکید داشته که خشونت ها باید متوقف و مسائل سیاسی کشور از طریق گفت‌وگو حل شود، در بیانیه پایانی که هیأت ایرانی به آن توجه داشت تأکید شد مسئله سوریه نباید با راه حل نظامی حل شود این در حالی است که این بیانیه بدون مخالفت کشورهای ترکیه، عربستان و حاشیه خلیج فارس که در اجلاس حضور داشتند تصویب شد.

ابوترابی فرد گفت: در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز در این اجلاس مطالبی بیان شد و بر مبارزه با خشونت‌های مذهبی و حرکت های تکفیری تأکید شد و کشورهای عضو بر ضرورت پاسداری از تنوع فرهنگی اجماع داشتند.

وی ادامه داد: این دوره مجمع عمومی مجالس آسیایی باید در کشور سوریه برگزار می شد که متأسفانه به دلیل مسائل داخلی سوریه این امکان میسر نبود و با تلاش سید نیر حسین بخاری رئیس مجلس سنای پاکستان و مشاهد حسین مسئول کمیته برگزاری، این اجلاس در کشور پاکستان برگزار شد.

ابوترابی فرد افزود: نژادحسینیان دبیرکل APAتلاش زیادی در جهت برگزاری این اجلاس در پاکستان داشت و امیدواریم در ۲ سالی که پاکستان ریاست این مجمع آسیایی را بر عهده دارد مجلس شورای اسلامی همکاری های خوبی در این زمینه داشته باشد.

وی ادامه داد: حیدرپور، نظری مهر، جلیلی، نجابت و امیری خانمکانی نمایندگان مجلس ایران به عضویت مجمع مجالس آسیایی انتخاب شدند؛ همچنین در حاشیه این اجلاس دیدارهایی با رئیس مجلس سنای، ملی و نخست وزیر پاکستان انجام و با توجه به ارتقا جایگاه ایران بعد از حماسه ۲۴ خرداد بر ضرورت همکاری‌های دو جانبه پارلمانی و دولتی تأکید شد.

ابوترابی فرد با بیان اینکه تقبیح جاسوسی آمریکا یکی از محورهای و مسائل مورد تأیید کشورهای عضو مجمع مجالس آسیایی در قطعنامه این جلاس بود، گفت: کشورهای آسیایی، ایران را به عنوان پرچم دار مقابله با نظام سلطه به سرکردگی آمریکا می شناسند و در گفتگوهای دوجانبه بر مقابله با سلطه‌گران تأکید شد.

نایب رئیس مجلس با اعلام اینکه در اجلاس بین‌المجالس آسیایی بر ضرورت تصمیم گیری‌های سریع برای حل موضوعات و مشکلات این قاره تأکید شد، افزود: در این اجلاس مقرر شد که مجمع با تشکل آی کپ به‌عنوان یک گروه متشکل از احزاب سیاسی کشورهای مختلف همکاری بیشتری داشته باشد، که به طور حتم این موضوع می تواند در نقشه راه مسائل سیاسی نقش مهمی داشته باشد.

ابوترابی فرد با اشاره به نقش غفوری فرد به عنوان عضو تشکل آی کپ برای همکاری این تشکل با مجمع بین‌المجالس آسیایی، افزود: امیدواریم این همکاری‌ و تلاش به اتخاذ تصمیم مناسبی در موضوعات آسیایی ختم شود، از طرف دیگر برگزاری نشست رؤسای گذشته، حال و آینده و شخصیت‌های عضو مجمع بین‌المجالس آسیا می‌تواند تأثیر مهمی در تقویت تصمیم های مجمع داشته باشد.

نایب رئیس مجلس، یادآور شد: امید است در ابتدای سال ۹۳ تروئیکای بین‌المجالس آسیایی متشکل از کشورهای سوریه، پاکستان و کامبوج در تهران تشکیل شود تا نقشه راه اجلاس آتی این مجمع که در کشور کامبوج برگزار خواهد شد، ترسیم شود.

احزاب سیاسی ایران پاکستان جاسوسی خشونت روسیه شمیرانات گاز مجلس شورای اسلامی نماینده مردم در مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر