کد خبر: 142841 A

عزیزی در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور:

عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نامه‌ای را خطاب به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور مبنی بر شکایت تعداد کثیری از مردم به مجلس در خصوص محدودیت‌های طرح سبد کالای خانوار نوشت.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی در خصوص محدودیت‌های طرح سبد کالای خانوار برای اقشار جامعه عنوان کرد: همه اقشار آسیب‌پذیر جامعه برای دریافت این سبد به خوبی ردیابی نشده‌اند.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نامه‌ای را خطاب به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور مبنی بر شکایت تعداد کثیری از مردم به مجلس در خصوص محدودیت‌های طرح سبد کالای خانوار نوشت که متن کامل آن به این شرح است:

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

بدینوسیله از زحمات شما و دولت محترم برای سازمان بخشیدن به مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و توجه ویژه به اقشار آسیب‌پذیر قدردانی می‌شود، اما این طرح با وجود مزایا، دارای محدودیت‌های عمده‌ای است که سبب شده تعداد کثیری از مردم به مجلس شکایت کنند که انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک این محدودیت‌ها برطرف شود.

برخی از محدودیت‌های طرح سبد کالای خانوار عبارتند از:

۱ همه اقشار آسیب‌پذیر جامعه به خوبی ردیابی نشده‌اند، مهمترین آسیب این طرح این است که تعریف عملیاتی روشن، جامعه و مانع از قشر آسیب‌پذیر ارائه نشده است و پیام این طرح این است که اقشار آسیب‌پذیری مانند زنان سرپرست خانوار که زیرپوشش کمیته امداد امام(ره) نیستند، خانواده‌هایی که از بیمار خاص مراقبت می‌کنند، خانواده زندانیان، کارگران فصلی، روستائیان کم‌درآمد و اقشار دیگر مشمول طرح سبد خانوار نشده‌اند.

۲ شرط حقوق زیر ۵۰۰ هزار تومان برای مشاغل دولتی لحاظ نشده است، به این ترتیب افرادی با حقوق بالا شامل حال این طرح می‌شوند.

۳ افرادی هستند که به دلیل ناتوانی در پرداخت، نتوانسته‌اند بیمه شوند و یا برخی از کارفرماها در بیمه کردن کارگران خود کوتاهی کرده‌اند که حذف این کارگروه از طرح، مصداق بی‌عدالتی است.

۴ در برخی موارد مشاهده شده است که سبد کالای خانوار به خانواده‌هایی که زیر پوشش طرح قرار دارند، تعلق نگرفته است و مشکلاتی که عنوان شد، ضرورت ایجاد یک بانک اطلاعاتی برای شناسایی اقشار کم درآمد را تأکید می‌کند، این بانک‌ها نه ‌تنها برای هدفمندی یارانه‌ها، بلکه برای سیاست‌گذاری‌های بلندمدت، سودمند خواهد بود.

۵ در برخی از مناطق مشکلاتی در توزیع کالا وجود داشته که سبب ازدحام مردم و بروز مشکلاتی شده است توصیه می‌شود، سازماندهی دقیقی برای توزیع کالا در نظر گرفته شود.

۶ قرار گرفتن برنج هندی در سبد خانوار نگرانی‌هایی ایجاد کرده است، برنج هندی به دلیل آلودگی زمین‌ها در هند و استفاده نابجا از کودهای شیمیایی سابقه خوبی در زمینه سلامت ندارد، حتی اگر احتمال کمی وجود نداشته باشد، نمی‌توان سلامت جامعه را به مخاطره افکند، هدف مشترک مجلس و دولت ایجاد عدالت در سطح جامعه است، امیدوار هستیم با توفیق الهی و برطرف کردن موانع در جلب رضای خداوند عدالت گستر و مردم فهیم و صبور ایران گام موثری برداشته شود.

عبدالرضا عزیزی

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی

جامعه حسن روحانی خانواده دولت رئیس جمهور زنان کمیته امداد امام مجلس شورای اسلامی هدفمندی یارانه ها هند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر